"W czasie prowadzenia kuracji odchudzającej często występuje zjawisko zatrzymania się spadku wagi, mimo przestrzegania diety i odpowiedniej aktywności fizycznej. Nazwano to stanem plateau.
Jakie są przyczyny jego występowania i co należy robić w tej sytuacji?
"Czas trwania stanu plateau potrzebny bywa organizmowi po to, aby mógł dostosować metabolizm do zmian w sposobie odżywiania i stylu życia. Im bardziej intensywne jest odchudzanie, tym szybciej można się spodziewać stanu plateau. Organizm daje znać, że odchudzanie przebiega za szybko."
Jak na to zareagować?
Nie rezygnując z wprowadzonych zmian w sposobie odżywiania należy poczekać spokojnie na dalsze chudnięcie. Stan plateau jest ze wszech miar korzystny dla organizmu nie tylko ze względu na metabolizm. Poprawia się wygląd skóry, a serce, układ krążenia i inne narządy przystosowują się do mniejszej masy ciała i zwiększonego wysiłku fizycznego.
Jest grupa pacjentów, u których stan plateau sygnalizuje potrzebę dokonania zmian w dotychczasowym sposobie odchudzania, na przykład zwiększenia aktywności o 2 godziny tygodniowo i być może dalsze ograniczania kaloryczności posiłków. Jeśli takie zmiany zostaną wprowadzone, to po jakimś czasie rozpoczyna się kolejny etap chudnięcia.
Kiedy jednak osoba odchudzająca się stosuje dietę bardzo niskokaloryczną i dochodzi do spowolnienia podstawowych procesów przemiany materii, to przy stanie plateau dalsze zmniejszanie ilości kalorii jest niewskazane. W tej sytuacji zaleca się coś przeciwnego - wprowadzenie nieco bardziej kalorycznych posiłków, a także niewielkie zwiększenie wysiłku fizycznego.
Kiedy osoba odchudzająca się wyciągnie odpowiednie wnioski i wcieli je w życie, nastąpi wznowienie procesu chudnięcia. Ten moment można przyspieszyć przeprowadzając 6-tygodniową kurację oczyszczającą.
Namawiałabym więc wszystkie osoby odchudzające się, aby nie bały się przerwy w chudnięciu i dały swojemu organizmowi trochę czasu."
https://vitalia.pl/abc-odchudzania/313138,2,Plateau-etap-zatrzymania-spadku-masy-ciala-podczas-odchudzania.html
"Jak przetrwać?
Istnieje kilka sposobów skrócenia czasu trwania etapu plateau:
- Po pierwsze można zwiększyć aktywność fizyczną, która korzystnie przyśpieszy tempo metabolizmu i zmusi organizm do spalania dodatkowych kalorii. Najlepszy efekt przyniosą ćwiczenia nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej takie jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.
- Innym sposobem jest wizyta u dietetyka w celu zwiększenia ilości białka w diecie. Składnik ten jak żaden inny przyspiesza tempo metabolizmu.
- Rozwiązaniem jest również jednodniowe odejście od diety. Pozwól sobie na małe szaleństwo w postaci dodatkowych 400 ? 500 kcal. Nazajutrz jednak koniecznie wróć do wcześniej ustalonego jadłospisu."
* EFT
https://vitalia.pl/trzy-etapy-odchudzania/
Podczas odchudzania możesz zaobserwować jego trzy etapy:
Pierwszy ? szybki spadek masy ciała,
Drugi ? chwilowe zatrzymanie wskazówki wagi
Trzeci ? stopniowe obniżanie się wagi ciała.
Etap pierwszy- szybki spadek masy ciała.
Rozpoczynasz więc odchudzanie. Na początku jesteś pełna zapału! Twoja gotowość do poświęceń jest bardzo wysoka, cena nie gra roli, byle tylko móc cieszyć się upragnioną sylwetką? Tempo odchudzania oczywiście zależy od tego ile jadłaś wcześniej i jaką wartość energetyczną ma Twoja obecna dieta.
Zwykle już w pierwszym tygodniu diety możesz zauważyć jej pierwsze efekty.
Na początku chudniesz szybko, ponieważ w głównej mierze spalane są cukry zmagazynowane w mięśniach i wątrobie, a razem z nimi zapasy wody.
W praktyce na Twojej wadze cyferki powoli się zmniejszają, motywacja do odchudzania zaczyna wzrastać, a Ty cały czas jesteś gotowa do dalszych wyrzeczeń
Etap drugi ? chwilowe zatrzymanie wskazówki wagi.
Po tym czasie waga chwilowo się zatrzymuje. Jest to naturalne zjawisko fizjologiczne i nie da się przeprowadzić skutecznego odchudzania bez tego etapu. Organizm się nawadnia i zaczyna się ?przestawiać? na pozbywanie się zapasów tłuszczu. Jeśli w tym momencie nie zakończysz stosowania diety zobaczysz, że niedługo osiągniesz swój wymarzony cel. W drugim etapie nasz organizm zaczyna wykorzystywać już tkankę tłuszczową, ale jednocześnie ulega nawodnieniu ? to dlatego właśnie nie widzimy efektów.
Osoby będące na diecie, kiedy ich waga ciała zatrzymuje się, a czasem nawet wzrasta doznają rozczarowania. Jak to? Tyle wysiłku na nic ? często rozpaczają.
Na tym etapie wiele osób ma ochotę porzucić dietę uważając, że w ich przypadku nie jest po prostu skuteczna. A po prostu potrzebna jest tu znajomość całego procesu, który zachodzi w Twoim organizmie.
Etap trzeci ? ponownie chudniesz!
Po etapie chwilowego zatrzymania masy ciała, przychodzą do ciebie cudowne dni. Energia potrzebna do potrzeb organizmu czerpana jest z tkanki tłuszczowej. Ponownie twoja masa ciała ulega zmniejszeniu, a Ty znów zaczynasz widzieć rezultaty Twoich wysiłków. Wydaje się, że będzie tak już zawsze, gdy nagle?
Waga znów nie spada?Twój organizm potrzebuje trochę czasu by przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Tak, znowu jesteś na etapie drugim.
Etap drugi i trzeci systematycznie się powtarzają podczas odchudzania. Mogą nawet wystąpić kilkakrotnie. Wszystko zależy od tego jak dużą ilość kilogramów masz do zrzucenia."
https://vitalia.pl/forum1,20266,1_Jak-dlugo-moze-trwac-okres-zatrzymania-wagi.html
Często po
pierwszych dniach odchudzania jesteśmy zachwyceni efektami, nie zdając
sobie sprawy, że pozbywamy się zapasów wody, a nie tłuszczu. O spalaniu
tłuszczu tak naprawdę możemy mówić dopiero po 11 dniach diety. A tak
wygląda rozkład spalania na tradycyjnej diecie redukcyjnej:
Etap 1: Przez pierwsze 3 dni diety tracimy 70% wody, 5% białka, 25% tłuszczu
Etap 2: Do 13 dnia diety tracimy 19% wody, 12% białka, 69% tłuszczu
Etap 3: Między 21 a 24 dniem diety tracimy 15% białka, 85% tłuszczu
Etap 4: Od 24 dnia diety tracimy 25% białka, 75% tłuszczu"
fitnessmania
19 września 2013, 15:02Znalazlam w necie artykul o tabletkach na odchudzanie, wpisz sobie w google - nadwaga to juz mnie nie dotyczy - myslisz ze to zadziala?