Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Woda - fragmenty artykułów dot. nawodnienia
organizmu


Jak zostało już zauważone, ostatnimi czasy niekoniecznie pijam wodę 
Tzn. czystą wodę pijam tylko przy wysiłku (zumba). Nie uważam, aby na dany moment był to problem i groziło mi odwodnienie gdyż spożywam dużo warzyw i owoców oraz pijam płyny w innej postaci. 
W okresie letnim potrafiłam wypić nawet 3 litry czystej wody dziennie ale zimą nie mam na nią ochoty i zmuszać się nie zamierzam 

Poniżej wkleję Wam do poczytania kilka fragmentów artykułów potwierdzających, że nawodnienie organizmu jest jak najbardziej możliwe bez picia czystej wody.
Oczywiście nie neguję samego jej picia i na pewno jak zrobi się cieplej wróci ona w większych ilościach w moim menu 




Mity picia wody

Łatwo uwierzyliśmy w uzdrowicielskie moce wody. W to, że dzięki niej chudniemy, mamy piękną cerę ładne włosy. A nawet że pomoże nam pokonać cellulit.

Czy to możliwe, żeby zwykła woda miała aż tyle zbawiennych właściwości? Zapytaliśmy znanych ekspertów pracujących w zagranicznych klinikach. Specjaliści są zgodni. Woda z pewnością nie szkodzi, ale też sama z siebie nie pomaga. 

Powinnam pić dwa litry wody dziennie

Nie chodzi o to, żeby pić wodę, lecz w ogóle płyny, przekonuje Ron Maughan, znany w Wielkiej Brytanii profesor medycyny sportowej na Uniwersytecie Loughborough. Można pić napoje gazowane, niezbyt mocną herbatę, a nawet, co zaskakuje, kawę. Bezwartościowy jest jedynie alkohol. Z 2,5 litra, które powinniśmy codziennie pić, litr jest ukryty w jedzeniu, dodaje Mark Porter, znany dziennikarz medyczny związany z The Times” i BBC. Zaskakujące? Tylko do chwili, gdy przyjrzymy się zawartości wody w rozmaitych produktach. Prosty przykład: w pomidorach jest aż 93 proc. wody, za to w napojach gazowanych aż 11 proc. to cukier. Oczywiście łatwiej jest wypić pół litra gazowanego napoju niż zjeść pół kilo pomidorów. Jeśli jednak często jesz sałatki, owoce i warzywa, nie musisz pić dużo wody.

Pijąc więcej wody, mogę schudnąć

To stary trik dietetyków. Zawsze polecają wypić przed posiłkiem dużą szklankę wody, zauważa Mark Porter. Wypicie wody rzeczywiście zmniejsza apetyt. Jednak sama w sobie nie ma magicznych właściwości odchudzającychśmieje się Porter.

Picie wody poprawia trawienie

Tak, mówi Ian Marber, konsultant żywieniowy z The Food Doctor. Potrzebujemy kilku litrów płynów dziennie, żeby zatrzymać ruch pożywienia w jelitach, tłumaczy. Uff. Wreszcie któraś z obiegowych prawd okazała się w stu procentach pewna. W stu procentach? Nie, studzi zapał dr Marber. Jeśli pijesz zbyt dużo wody, może się okazaćże masz zaburzony poziom cukru. Zrób wtedy badania na cukrzycę.

Woda poprawia koncentrację

Organizm potrzebuje określonej ilości płynów, by dobrze funkcjonować. Dotyczy to zarówno ciała, jak i umysłu, potwierdza Anna Denny, dietetyk w British Nutrition Foundation. Przypomina jednak, że równie dobre są inne napoje: herbata, kawa, soki. Przewaga wody polega na tym, że nie ma kalorii. Nawet soki owocowe i napoje z odtłuszczonego mleka nie są obojętne dla figury, wyjaśnia Denny.

Ludzie, którzy piją więcej wody, wyglądają lepiej

Często rzeczywiście tak jest, mówi dr Mark Porter. Z jego dziennikarskich obserwacji potwierdzonych badaniami ekspertów wynika jednak, że niekoniecznie jest to zasługa wody. Chodzi raczej o to, że wodę piją ludzie, którzy w ogóle zdrowo żywią. Dobrze się odżywiają, nie palą, uprawiają sport, dużśpią”, mówi Porter.

Mililitr na każdą kalorię
Według przeprowadzonych w latach 50. obliczeń amerykańskich naukowców do przetworzenia każdej kalorii potrzebujemy 1 ml płynów. Zjadając ok. 2000 kalorii dziennie, musimy wypić dwa litry wody. Amerykanie opracowali też zasadę „osiem przez osiem, według której każdego dnia trzeba wypić osiem szklanek wypełnionych ośmioma uncjami (ok. 250 ml) płynu, czyli w sumie dwa litry. Choć oba te badania mają ponad pół wieku, są wciąż aktualne. Warto tylko pamiętaćże w owe dwa litry wlicza się woda zawarta w jedzeniu.

Dr Howard Murad, słynny kalifornijski dermatolog, twierdzi, że nawodnienie ciała nie ma nic wspólnego z wodą, którą wypijasz, a zalecenie wypijania ośmiu szklanek płynów dziennie uważa za mydlenie oczu. Poziom nawilżenia zależy tylko od tego, ile wody jest w stanie zatrzymać organizm. W książce Tajemnica wody – sekret młodości” dr Murad opisuje dwa rodzaje wody w naszym ciele: tzw. zdrowotną (wewnątrz komórek) i tzw. zmarnowaną – pomiędzy nimi. To ta druga odpowiedzialna jest za uczucie ciężkości i podpuchnięte oczy. Pozakomórkowe gromadzenie płynów w ciele świadczy o tym, że uszkodzone błony komórkowe nie są w stanie utrzymać wody we wnętrzu komórek. Wyobraź sobie, że twoje naczynia krwionośne są jak węże ogrodowe. Jeśli będą podziurawione mikroskopijnymi otworami woda ucieknie i zmarnuje się. Możesz wypić pięć litrów wody i będziesz odwodniona! Cała sztuka polega na tym, by zatrzymać wodę tam, gdzie powinna być. Powinnaś dostarczyć sobie ok. 2,5 l wody dziennie (1 ml na każdą kalorię) i możesz to zrobić... nie pijąc. Szklanka kuskusu dostarczy ci pół szklanki wody, a kromka pełnoziarnistego chleba składa się z niej w 1/3. Owoce i warzywa mają jej powyżej 90 proc. Zdaniem dr. Murada jest ona wartościowsza od tej, którą pijesz z butelki. Jest naturalnie ustrukturyzowana, czyli otoczona przez cząsteczki, które pomagają jej przedostać się do komórek. 

• Źródłem wody dla naszego organizmu oprócz przyjmowanych płynów, które pokrywają 62% dziennego zapotrzebowania na wodę, mogą być również stałe pokarmy. Owoce i warzywa to drugie co do wielkości źródło wody dla organizmu zapewniające około 18% dziennego spożycia wody. Źródłem wody może być również pieczywo oraz produkty zbożowe dostarczające ok. 8% wody, a nawet mięso i jego przetwory (ok. 2%). 
• Woda w naszym organizmie może pochodzić z kilku źródeł: z wszelkiego rodzaju wypijanych płynów oraz zjadanych pokarmów, powstaje także w wyniku przemian metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów (woda metaboliczna).


Woda jest bardzo ważna dla ludzi, którzy spożywają mało warzyw i owoców.


Należy uważać aby nie przesadzać z piciem wody i nie wypłukać cennych soli mineralnych

Maksymalną ilość potrzebnej wody można wyliczyć z równania:

0,03l x waga ciała w kg = maksymalna dopuszczalna ilość litrów wody

Przykładowo: 0,03l x 70kg = 2,1l




Owoce i warzywa z dużą zawartością wody:



  • Marta.Smietana

    Marta.Smietana

    30 stycznia 2013, 10:55

    Dzieki słonce. Dokształciłam sie :D

  • MllaGrubaskaa

    MllaGrubaskaa

    29 stycznia 2013, 21:36

    Dobrzy artykuł :))

  • kasiakasia71

    kasiakasia71

    29 stycznia 2013, 18:48

    NO CIEKAWE CIEKAWE

  • pilipit

    pilipit

    29 stycznia 2013, 18:23

    Ciekawe. :) Kilka mitów obalonych !

  • Renesamee

    Renesamee

    29 stycznia 2013, 17:51

    Ja ogólnie lubię wodę ale tylko nocą! A w dzień to herbata - hektolitry, ale później siusiu gania. Po za tym tez staram się owoców trochę pozjadać i zupy!!! Podstawa!

  • artosis

    artosis

    29 stycznia 2013, 17:32

    latem pije duuuzo wody , a teraz zakochalam sie w owocowych wersjach zielonej herbaty wlasnie mecze jagodowa , mam jeszcze cytrynowa i grejfrutowo ananasowa :D

  • liliputek91

    liliputek91

    29 stycznia 2013, 17:29

    ciekawe, dzięki:)

  • Justynak100885

    Justynak100885

    29 stycznia 2013, 17:18

    Fajne informacje :)))

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.