- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Sprawdź czy Twoja masa ciała jest prawidłowa
Uzupełnij informacje
Witaj w naszym kalkulatorze BMI (Body Mass Index) online – dzięki temu prostemu narzędziu będziesz w stanie szybko i dokładnie określić swój indeks masy ciała, co może być pierwszym krokiem na Twojej drodze do kontrolowania swojej kondycji, zdrowia i odpowiedniej wagi.
Wskaźnik BMI wykorzystuje informacje o Twoim wzroście i wadze, aby określić stosunek proporcji ciała i sprawdzić, czy waga jest na prawidłowym poziomie.
Wystarczy, że wypełnisz wszystkie pola w kalkulatorze, czyli podasz swój wiek, płeć, wzrost i wagę w kilogramach a my przedstawimy Ci Twój wskaźnik BMI oraz pomożemy zinterpretować wynik. Chociaż jest to zmienna niewystarczająca i jest jedynie podpowiedzią, to nieprawidłowe BMI wskazywać może na istniejące ryzyko wystąpienia udarów, miażdżycy czy chorób serca. Dlatego warto jest kontrolować swój indeks masy ciała i w razie wątpliwości wybrać się do lekarza internisty na konsultację.
Nasz kalkulator precyzyjnie określa indeks masy ciała (BMI) według matematycznego wzoru wyrażonego przez masę naszego ciała podzieloną przez nasz wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wynikająca liczba jest wskazówką dotyczącą prawidłowości naszej aktualnej wagi.
Kalkulator BMI dla dorosłych to wynikowa jedynie masy i wzrostu danej osoby i jest on wyrażony we wskaźniku, który wskazuje na to czy dana osoba jest otyła, jej waga jest w normie, czy też cierpi na niedowagę. Ale nawet w przypadku osób dorosłych występuje szereg zastrzeżeń do wyniku BMI.
Należy pamiętać, że indeks masy ciała nie jest dobrym miernikiem w przypadku kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób o rozbudowanej masie mięśniowej i nie należy go w tych sytuacjach stosować do kontroli naszej masy.
Kalkulator BMI nie jest właściwym miernikiem prawidłowej wagi dla osób poniżej 20 roku życia. Ciało w przypadku dzieci i młodzieży zmienia się zbyt dynamicznie i wpływa na nie zbyt wiele zmiennych, aby możliwe było wykorzystanie tej prostej metryki w ich przypadku.
W przypadku dzieci i młodzieży wykorzystujemy bardziej zaawansowane narzędzie, czyli siatki centylowe w połączeniu z BMI, co pozwala na lepsze określenie prawidłowości ich wagi. W przeciwieństwie do podstawowego wzoru na BMI, w przypadku osób młodszych bierzemy dodatkowo pod uwagę wiek i płeć. Wyniki interpretowane są zgodnie z tabelami percentylowymi (znanymi powszechnie jako tabele centylowe), które pozwalają na porównywanie wyników danego dziecka lub nastolatka ze średnią w populacji. W ten sposób określić możemy, że osoba z wynikiem ok. 50 percentyli jest w średniej populacyjnej. Prawidłowy wynik to taki, który mieści się pomiędzy 25 a 85 percentyli. Wynik powyżej 85 percentyli wskazuje na nadwagę, a powyżej 95 percentyli na otyłość dziecka lub nastolatka.
Klasyfikacja | Wartość |
---|---|
Niedowaga | < 5 percentyli |
Szczupłość | 5 ÷ poniżej 25 percentyli |
Waga prawidłowa | 25 ÷ poniżej 85 percentyli |
Nadwaga | 85 ÷ poniżej 95 percentyli |
Otyłość | ≥ 95 percentyli |
W najogólniejszej interpretacji dorosła osoba o wskaźniku BMI pomiędzy 19 i 24 posiada prawidłową wagę. Wyniki niższe niż 19 oznaczają niedowagę, a powyżej 24 – nadwagę. Wyniki powyżej 30 to już otyłość i zdecydowanie sygnał, że warto jest zadbać o obniżenie wyniku jak najszybciej. Otyłość może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów z układem krwionośnym, stawami, miażdżycą itp. Więc nie warto jest ignorować wyników BMI na nią wskazujących.
Jeśli zdecydujesz, że chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję, zastosuj dietę dostosowaną do Twoich parametrów bez głodzenia się i efektu jo-jo.
Sprawdź Diety VitaliiGratulacje! Jeśli twój wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 19 a 24 w przypadku kobiet lub 20-25 w przypadku mężczyzn, to Twoja waga jest w normie. Oznacza to, że Twoje starania by utrzymać wagę, fizyczna aktywność i zbilansowana dieta dają efekty i możesz skupić się na zachowaniu aktualnej wagi minimalizując ryzyka wielu zdrowotnych kłopotów.
Warto w takim przypadku regularnie wracać do kalkulatora BMI i sprawdzać swój wynik, aby w razie nieoczekiwanej zmiany móc stosunkowo łatwo wyregulować naszą wagę za pomocą skorygowanego jadłospisu lub programu ćwiczeń.
Jeśli twój wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 25 i 29 (kobiety) lub pomiędzy 26-30 (mężczyźni) oznacza to, że masz nadwagę. Pamiętaj jednak, że fakt, iż ważysz trochę za dużo to nie koniec świata! Nie oznacza to również choroby czy niskiej sprawności. Osoby z nadwagą mają podwyższone ryzyko niektórych chorób, ale skorzystanie z porady dietetyka lub właściwie dobrana dieta online szybko pozwolą poprawić Twoje samopoczucie, kondycję i zdrowie. Podjęcie odpowiednich działań na tym etapie pozwoli bez ogromnego wysiłku powrócić do prawidłowej wagi i odciążyć organizm.
Otyłość i skrajna otyłość (bardzo wysoki wskaźnik BMI). Kiedy nasze BMI przekroczy wartość 30 punktów, według norm Światowej Organizacji Zdrowia), mówimy o otyłości i skrajnej otyłości. Problem otyłości i związanych z nią zaburzeń i chorób dotyczy niestety coraz większej części społeczeństwa. Spowodowane to jest zarówno siedzącym trybem pracy i życia, jak i zalewem mało wartościową, wysokokaloryczną żywnością naszych półek sklepowych jak i popularnych restauracji typu ‘fast food’.
Chociaż wysoki wskaźnik BMI nie oznacza automatycznie, że jesteśmy chorzy, to zdecydowanie zachęcamy, aby w takim przypadku udać się na wizytę do lekarza internisty, w celu kontroli naszego zdrowia, zwłaszcza naszego ciśnienia i kompleksowego badania krwi, aby upewnić się czy masa naszego ciała nie wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie.
W przypadku bardzo wysokiego wskaźnika BMI zachęcamy do pozbycia się części kilogramów. Niezawodną metodą, którą stosować można w sposób zdrowy i zgodnie z wytycznymi lekarza i dietetyka jest ograniczenie dostarczanej organizmowi energii, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wskazuje na to nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Rozsądne podejście do kwestii diety i obniżania wskaźnika BMI to jedyny sposób, który nie skończy się rozczarowaniem i efektem jo-jo. Utrata wagi to proces, który wymaga od nas nieco cierpliwości natomiast jest też ogromnie satysfakcjonujący.
Sprawdź Diety VitaliiZa niski wskaźnik BMI, czyli sytuacja, w której kalkulator BMI wskazuje poniżej 19 punktów u kobiet i poniżej 20 punktów u mężczyzn, może nieść za sobą równie poważne konsekwencje, co choroby towarzyszące wielu osobom otyłym. Cześć osób z niedowaga cierpli na fizyczne kłopoty takie jak nadczynność tarczycy, pasożyty przewodu pokarmowego czy cukrzyca. Niestety często przyczyną jest niedostarczanie wystarczającej ilości pożywienia do organizmu (głodzenie się, zbyt małe posiłki itp.) i w przypadku psychologicznych zaburzeń dotyczących żywienia zdecydowanie należy natychmiast udać się do lekarza internisty oraz psychologa żywienia, jako ze stanowi to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia. Przy wsparciu specjalistów i bliskich możliwe jest ustabilizowanie wagi i powrót do właściwych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniego wskaźnika BMI.
Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego wskaźnika BMI to zazwyczaj kombinacja całego zestawu aktywności, jakie podjąć możemy na co dzień.
Zbilansowana, zdrowa dieta – niezwykle istotne jest, aby w czasie odchudzania się nie tylko dbać o deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż dziennie spalamy, ale również aby nasz jadłospis był zbilansowany pod względem makroelementów i wielu innych składników wspomagających dietę, ale też budujące naszą odporność i poprawiające ogólne samopoczucie. Codzienne komponowanie takiego jadłospisu może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych osób, dlatego jednym z polecanych rozwiązań jest dieta dostępna online dopasowana do naszych parametrów i celów.
Aktywność fizyczna – to nie tylko sposób na wsparcie naszych starań, by zrzucić zbędne kilogramy, ale również fantastyczny sposób na poprawę naszego nastroju, ze względu na produkcję endorfin (hormonu szczęścia) oraz zwiększenie energii każdego dnia.
Self-care, czyli czas na odpoczynek – aby nasza walka o zdrowie mogła przynieść efekty, musimy też znaleźć czas na odpowiednią ilość snu oraz zarezerwować każdego dnia chwilę tylko dla siebie, aby uspokoić myśli i zrobić coś dla siebie. Wbrew pozorom, jest to równie ważne, co dieta czy ćwiczenia, bo z chwil odpoczynku czerpiemy siłę i motywację do naszych działań.
Woda – tak, to nie pomyłka! Woda odpowiedzialna jest za transport wartości odżywczych, pozbywanie się toksyn z organizmu i wiele innych kluczowych procesów, również tych niezwykle istotnych dla naszego obniżania lub utrzymywania właściwego wskaźnika BMI. Dlatego każdego dnia powinniśmy wypijać odpowiednią dla naszego organizmu ilość wody, aby przyspieszać i wspierać pożądane procesy, w tym proces chudnięcia.
Dzięki regularnemu korzystaniu z kalkulatora BMI dla dorosłych, możemy kontrolować naszą wage i bez wysiłku utrzymywać jego prawidłowy wynik. A dlaczego warto?
Utrzymywanie odpowiedniej wagi to ulga dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego, czyli mniej kilogramów do dźwigania! To oznacza na przykład mniej problemów ze stawami i kolanami oraz ulgę dla naszych pleców po całym dniu pracy i wysiłku.
Prawidłowa waga, to również ograniczanie ryzyka chorób układu krwionośnego, a zdrowa dieta to mniejsze ryzyko cukrzycy i wielu innych chorób.
Prawidłowe BMI to wreszcie lepsze samopoczucie i więcej energii każdego dnia, dlatego warto sprawdzać nasz wynik w kalkulatorze i pilnować jego odpowiedniego poziomu, aby dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją dla siebie i dla swoich bliskich!
A jeśli wynik nie jest zadowalający i zdecydujesz się pozbyć nadprogramowych kilogramów, to pamiętaj, by robić to w sposób przemyślany, korzystając z diety dopasowanej do Twojego organizmu i z możliwością konsultacji z dietetykiem.
Sprawdź Diety VitaliiWybierz rodzaj i długość swojego planu diety.
Uzupełnij informacje o sobie, na ich podstawie przygotujemy dla Ciebie jadłospis.
Co tydzień otrzymasz nowy plan diety. Jeżeli nie będziesz mieć ochoty na jakąś potrawę, po prostu ją wymienisz.
Uzupełniaj pomiary i monitoruj swoje postępy na wykresie.
Dieta ma być przyjemnością,
a nie przykrym obowiązkiem.
Sprawdź jakie potrawy mogą pojawić się w Twoim jadłospisie:
Sprawdź za co kochają nas klienci
Wykonaj bezpłatną diagnozę dietetyczną, dzięki której dowiesz się, czy Twoje nawyki żywieniowe są dobre oraz kiedy osiągniesz swój cel.
Przejdź do diagnozy