Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej - przepisy

Witam wszystkich korzystających z dobrodziejstw postu doktor Ewy Dabrowskiej /inaczej postu Daniela/ oraz tych, którzy się do niego przymierzają, ale obawiają się, że będą mieć problem ze znalezieniem się w kuchni.

Wątek ten służy do  wymiany pomysłów kulinarnych  ułatwiających "przetrwanie"  na diecie - do jego  powstania zainspirował mnie komentarz jednej z Vitalijek, pytającej o musy owocowe. Można odpowiedzieć indwywidualnie, ale można też szerzej - włączając innych i dla innych.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą się tutaj podzielić własnymi albo podpatrzonymi, sprawdzonymi  pomysłami na smaczne potrawy, przekąski, zupy, napoje, soki zachowujące literę postu Daniela.

Nowe, zdrowe inspiracje w kuchni :-) 

--

Mus jabłkowo-marchewkowy

przepuścić przez wyciskarkę do soków 3 duże marchewki i 3 duże obrane jabłka.

Do naczynia z sokiem dodać pozostałości z jabłek, zmiksować na pulpę blenderem.

Jest to "syta" wersja soku marchwiowo-jabłkowego

--

Mus najlepiej spożyć bezpośrednio po przyrządzeniu. Świeże soki "żyją" ok 10-20min, potem utleniają się dobroczynne enzymy, witaminy itp. To bogactwo karotenu, witaminy A, żródło łatwo przyswajalnego wapnia i żelaza. Ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

ibiza - super przepisy!!!! Ja dziś idę na ważny obiad z mężęm. Wiadomo, że kelnerzy podają już gotowe na talerzach, więc nie mogę wybrzydzać i prosić o kalafior z wody. Nie zrobię takiego obciachu mężowi.
Jak zjem, to co podadzą to co? To co mi się stanie? Całe 6 tygodni na nic? Pewnie, że w międzyczasie grzeszyłam ale teraz to juz nie będzie leciutkie grzeszenie szklanką wina czy udkiem z kurczaka - coś mi mówi, że to będzie turbo ekspres
Pasek wagi

Sorbet truskawkowy

1kg wyszypułkowanych truskawek zblendować na puch i zamrozić. Pod koniec mrożenia, gdy mieszanina zamarza pilnować mieszania, żeby nie ścięła się na monolit. Na samym końcu jeszcze raz porządnie zblendować i wstawić do zamrażalnika, żeby sorbet stężał.
Przepuszczam go przez wyciskarkę / można w robocie kuchennym z nożami /, a potem jeszcze blenduję, jest wtedy jak puch. 

Dobrze przyrządzony sorbet jest puszysty, tak, by kryształki lodu nie były wyczuwalne.

Lekkie sorbety są świetnym urozmaiceniem WO, sprawdzają się również w upalne dni.
 

Sałatki, surówki:

1. kapusta pekińska, pomidor, ogórek świeży i kiszony, zioła

2. pomidor, kawałek papryki, cebulka, ogórek małosolny, zioła, sok z cytryny

3. kapusta pekińska, 1/4 pomarańczy, cytryna

4. korzeń selera, marchew, jabłko, ocet jabłkowy

5. sałata, pomidor, cebula

6. dynia, jabłko, czarna porzeczka, cytryna

7. biała rzodkiew, jabłko

8. brokuł, ogórek kiszony, czosnek

9. kalafior, ogórek kiszony, cebula, koperek

10. pomidor, ogórek zielony, ogórek kiszony, papryka słodka, papryczka chili, natka pietruszki, szczypiorek, jarmuż, kapusta pekińska, świeża bazylia i kolendra

11. marchew, jabłko, korzeń selera, świeża kolendra skropione cytryną i podane na liściu kapusty pekińskiej

12. czarna rzepa, marchew, jabłko i natka pietruszki

13. tarty burak, tarte jabłko, do tego natka pietruszki i ocet jabłkowy

14. starty gotowany burak, do tego starty ogórek kiszony

15. marchew, jabłko, biała rzodkiew

16. marchew, seler, czarna rzepa

17. rukola, pomidorki koktajlowe, kiszony ogórek, rzodkiewka

18. kapusta pekińska, szczypiorek, pomidory, surowy ogórek, papryka

19. czerwona kapusta z jabłkiem lub grejpfrutem

20. kiszona kapusta, marchew, cebula i jabłko

21. czerwona kapusta i czosnek

22. czerwona kapusta, por, jabłko

23. biała rzodkiew, ogórek kiszony, jabłko .

24. drobno starta marchew i seler, do tego sok z cytryny, pieprz sol.

25. tarta marchew z papryka czerwona

26. drobno poszatkowana kapusta, koperek, marchew, jabłko, cienko krojona papryka, starty seler, por cienko krojony, cebulka, zioła, przyprawy do smaku

27. z czerwonej kapusty,sparzonej z cebulką ,trochę marchewki, jabłko

28. kapusta kiszona z tartym jabłkiem, koperkiem, pieprzem i chrzanem

29. cukinia tarta, marchew tarta, pietruszka tarta, seler, pieprz, odrobina czosnku i chrzan

30. ugotowana marchewka, seler, pietruszka, pomidorki koktajlowe, 3 małe ogórki kiszone

Koktajle, soki, musy:

1. burak, seler, jabłko, marchewka, cytryna, imbir

2. jabłko, marchew, seler

3. marchew, burak, pietruszka, seler, jabłko

4. ogórek, jabłko, garść szpinaku, trochę pietruszki, cytryna i kawałeczek imbiru

5. ogórki, jabłka, cytryna, imbir, pietruszka i szpinak

6. zielona pietruszka i seler naciowy

7. jabłko, rabarbar, marchewka

8. burak, marchewka, jabłko

9. marchewka, jabłka, cytryna i imbir

10. ogórek, jabłka, cytryna i imbir

11. marchew, seler naciowy, por, papryka, pomidor i przyprawy

12. marchew, jabłko, ogórek, nać selera

13. marchew, jabłka, cytryna (w całości ze sparzoną skórką), grejpfrut,

14. marchew, jabłko, seler, burak, cytryna, imbir

Zupy:

1. pomidorowa: dużą ilość marchewki zalać wodą, dodać suszone warzywa, całe gałązki kopru, kilka listków lubczyku, puszkę pomidorów i/lub przecier pomidorowy. Zupę przyprawić solą i posypać obficie koperkiem.

2. z cukinii: cukinię pokroić w plastry, udusić w odrobinie wody, dodać cebulę i czosnek. Podsmażyć. Do ugotowanej włoszczyzny, wrzucić cukinię. Zblendować wszystko do uzyskania pożądanej konsystencji. Doprawić.

3. marchewkowo-imbirowa: ugotować bulion z warzyw, wyjąć włoszczyznę zostawiając tylko marchewki, dodać imbir, przyprawy i wszystko zmiksować blenderem.

4. barszcz: pokrojona kapusta w piórka, marchewka, pietruszka i por w talarki, seler w kostkę, buraki w słupki. Gotować do miękkości z solą, zielem angielskim, liściem laurowym. można dodać pokrojony 1 pomidor obrany ze skórki. Wcisnąć ząbek lub 2 czosnku. Doprawić do smaku zakwasem buraczanym, mocno podgrzać (nie zagotowywać, bo barszcz straci kolor). Można również zakwaszać barszcz sokiem z cytryny

5. z kalarepy: ugotować kalarepę wraz z porem i kilkoma cebulkami. Zmiksować z solą, pieprzem i chili, posypać świeżym tymiankiem

6. chińska: włoszczyzna (ja mam taką suszoną) + dowolne warzywo, które stanowi trzon zupy (zazwyczaj jest to por lub kalafior) + posiekany w paseczki seler+ duuuużo curry, liść laurowy, sól i mielone ziele angielskie. Gotuję to wszystko razem, seler gotowany z dużą ilością curry traci swój charakterystyczny smak i zaczyna nieco udawać makaron

7. dyniowo-brokułowa: na wodzie ugotować zupę z tartej dyni, brokuła pokrojonego w małe kawałki, tartej włoszczyzny i przypraw (majeranek, oregano…)

8. z dyni: na wodzie ugotować dynie (najlepiej Hokkaido!), dwie małe marchewki, doprawić szafranem i kurkuma, na końcu zmiksować na krem. Podawać z sokiem z cytryny.

9. pomidorowa: w wodzie podgotować pomidory, włoszczyznę, czosnek i cebule ze świeżym oregano, na końcu zmiksować na puree.

10.  zupa z dyni: dynia hokkaido, imbir, marchew, szafran - to wszystko zmielone na puree

11. szpinakowa: składniki (dla 5-6 osób): seler - 400g (średni seler), pietruszka korzeń - 150g (dwie średnie pietruszki), por - 50g (połowa małego pora), czosnek - 25g (około 8 ząbków), cebula - 100g (mała cebula), cytryna - 1 szt., chrzan tarty - 30g, szpinak mrożony - 250g (całe liście), przyprawy (sól ziołowa, pieprz, zioła). Nastawić do gotowania 2 litry wody. Gdy woda zawrze dodajemy oczyszczone i rozdrobnione warzywa: seler, pietruszkę, por, czosnek, cebulę. Gotujemy pod przykryciem. Po około 15 minutach jarzyny są miękkie. Całość miksujemy blenderem, następnie przyprawiamy chrzanem (chrzanu można dodać znacznie więcej jak ktoś lubi), sokiem z cytryny i innymi przyprawami. Po przyprawieniu dodajemy szpinaku i całość doprowadzamy do wrzenia.

12. brokułowa: gotuję wywar z włoszczyzny - potem warzywa kroję (oprócz pora). Odlewam trochę tego wywaru do drugiego garnka i dolewam trochę wody, gotuję rozdrobnionego brokuła (na duży gernek 2 brokuły). Po ugotowaniu brokuł blenderuję w wodzie, w której się gotował i dodaję por. Wlewam brokuła do włoszczyzny i i doprawiam troszkę solą, pieprzem i ziołami jakimi lubisz. Chwilę jeszcze pogotować na małym ogniu i zjeść.

13. warzywna: brokuły, korzeń pietruszki, cebula, korzeń selera

14. zupa krem z dyni: dynia, marchew, cebula

15. jarzynowa: cebule, marchew, por 

Pomysły na obiad:

1. gołąbki wegetariańskie robię z z farszem z tego, co mi się nawinie. Np. papryka, cebula, por, seler, pietruszka, kalafior, brokuł lekko podgotowane. Trochę rozdrabniam warzywa, zawijam w sparzone liście kapusty i gotuję na parze. Do tego robię sos pomidorowy z pokrojoną papryką, czosnkiem, ziołami, pieprzem i ostrą papryką.

2. cukinia duszona z koperkiem

3. zmiksowany seler z kalafiorkiem

4. gotowany kalafior w ziołach

5. leczo- cebula, czosnek,  papryki, cukinie, pomidory, bazylia i oregano.

6. szpinak z cebulka i czosnkiem.

7. cukinia z grilla

8. pieczone warzywa (kalafior, brokuły, cukinia, cebula, czosnek z przyprawami)

9. cukinię - z patelni teflonowej lub rusztu - skropić cytryną, posypać ziołami, jeżeli konieczne to podlać odrobiną wody, nakryć przykrywką, udusić.

10. Leczo z cukinii. Grubo siekasz cebulę i obsmażasz na sucho na patelni beztłuszczowej, grubo kroisz paprykę (tylko nie zieloną, bo paskudna bo niedojrzała), dorzucasz do cebuli i dalej dusisz. Na sam koniec wrzucasz plastry cukinii - ponieważ jest delikatna i szybko się by rozpadła. Po paru minutach wrzucam dwie albo trzy puszki pomidorów. Jak tylko zabulgocze - leczo jest  gotowe. No oczywiście solę i duuużo pieprzę, świeżo zmielonym pieprzem i zielem angielskim.

11. cukinia pokrojona w kostkę, na patelnię posypać to trochę wegetą dodać paprykę słodką i ostrą ;) ja dodaje jjeszcze chilii bo lubie ostre jedzenie ;) i podsmażać... można podlać trochę wodą ;)

12. dynie pokroić na male kawalki ok 2cm grubości posypać solą i do piekarnika na papierze do pieczenia... ja ustawiam temperature 200 i pieke do miękkości czyli jakieś 15min ;) fajna przekąska ;)

13. jesienne kalafiorki z piekarnika: 250 g kalafiora, 2 łyżeczki ostrej papryki, 1 łyżeczka kurkumy, 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki, 1 łyżeczka rozmarynu, 1/2 łyżeczki soli ziołowej, 1/2 łyżeczki trawy cytrynowej (lub zastąpić odrobiną curry). Kalafior rozdzielamy na małe różyczki i podgotowujemy w osolonej wodzie ok. 6-7 minut (wrzucamy na gotującą się wodę). Do plastikowego pudełka wsypujemy wszystkie przyprawy, podgotowany kalafior odcedzamy i wrzucamy do pudełka, które zamykamy i potrząsamy kilkanaście sekund, aby przyprawy równomiernie się rozprowadziły. Tak przygotowane kawałki rozmieszczamy na blaszce z papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy ok. 10 minut po czym kolejne 5 przy włączonym termoobiegu


14. puree z gotowanego pasternaka [lub korzenia pietruszki lub z selera lub z dyni]

15. zapiekanka z cukinii, pora i słodkiej kolorowej papryki

16. pomidory "smażone" z cebulą, czosnkiem i świeżą bazylią:) do tego sól, dużo pieprzu i chili:)

17. brokuły i kalafior duszone i zgniecione na puree

18. duszona kapusta: na paru łyżkach wody udusić posiekana kapustę stożkowa z kminkiem i ulubionymi ziołami, na końcu zalać pomidorami i dusić dalej.

19. Warzywa z curry: Na suchej patelni podgrzac proszek curry, kiedy zacznie pachniec wrzucic na to marchewke, brokul, kolorowa papryke udusic na patelni z odrobina wody. Można to samo zrobić z mieszanka przypraw garam masala albo z kurkuma.

20.  Szpinak duszony z cebulką, pomidorami i czosnkiem.

21. buraczki z cebulką na ciepło: gotuję 3 buraki. Później trę je na tartce. Podgrzewam z pieprzem. Dodaję pokrojoną cebulę i drobno posiekany czosnek. Posypuję koperkiem lub natką pietruszki i gotowe. Dobre są też na zimno, bez podgrzewania.

22. Pieczone buraki: Jak niewielkie buraki to wystarczy 40-50 minut w 190 stopniach.

23. bigos (kapusta, marchew, pietruszka, cebula i ewentualnie pomidory)

24. papryka faszerowana marchwią, cebulą, pietruszką i zalana sosem pomidorowym 

25. leczo z papryki, cebuli, kabaczka/cukinii i pomidorów 

26. gołąbki nadziewane marchwią i selerem naciowym w sosie pomidorowym

27. buraczki faszerowane selerem/pietruszką i cebulą 

Inne:

1. prażone jabłka w słoiczku

2. starte jabłko z cynamonem 

3. jabłko upieczone 

4. jabłko z dynią na ciepło   

5. jabłko podgotowane, zmiksowane i zamrożone

Ibiza, dzięki! To świetna pomoc!

Pasek wagi

To część pomysłów i inspiracji od Vitalijek udzielających się na forum dr Dąbrowskiej. Mnie się przydało (kalafiorki z piekarnika są boskie!), więc myślę, że innym też się przyda.

Czy można używać bakłażana? Myślałam, że z psiankowych to tylko pomidor i papryka.Proszę o odpowiedź...

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.