Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej - przepisy

Witam wszystkich korzystających z dobrodziejstw postu doktor Ewy Dabrowskiej /inaczej postu Daniela/ oraz tych, którzy się do niego przymierzają, ale obawiają się, że będą mieć problem ze znalezieniem się w kuchni.

Wątek ten służy do  wymiany pomysłów kulinarnych  ułatwiających "przetrwanie"  na diecie - do jego  powstania zainspirował mnie komentarz jednej z Vitalijek, pytającej o musy owocowe. Można odpowiedzieć indwywidualnie, ale można też szerzej - włączając innych i dla innych.

Zapraszam wszystkich, którzy chcą się tutaj podzielić własnymi albo podpatrzonymi, sprawdzonymi  pomysłami na smaczne potrawy, przekąski, zupy, napoje, soki zachowujące literę postu Daniela.

Nowe, zdrowe inspiracje w kuchni :-) 

--

Mus jabłkowo-marchewkowy

przepuścić przez wyciskarkę do soków 3 duże marchewki i 3 duże obrane jabłka.

Do naczynia z sokiem dodać pozostałości z jabłek, zmiksować na pulpę blenderem.

Jest to "syta" wersja soku marchwiowo-jabłkowego

--

Mus najlepiej spożyć bezpośrednio po przyrządzeniu. Świeże soki "żyją" ok 10-20min, potem utleniają się dobroczynne enzymy, witaminy itp. To bogactwo karotenu, witaminy A, żródło łatwo przyswajalnego wapnia i żelaza. Ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

miód na moje uszy, a raczej oczy chyba muszę więcej wrzucić swoich fantazji

FASZEROWANE POMIDORY

1 cebula,  ząbek czosnku, 1 mała papryka, 2 pomidory, przyprawy (sól, pieprz, papryka ostra)

Pomidory należy sparzyć wrzątkiem i obrać ze skóry. Następnie odkrajamy wierzchy i wydrążamy wnętrze (nie należy go wyrzucać, bo przyda nam się ono do farszu). Cebulkę i czosnek drobno siekamy, wrzucamy na patelnię z niewielką ilością wody i smażymy je przez chwilę. Następnie dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę i to, co pozostało z wydrążania pomidorów. Przyprawiamy do smaku odrobiną ostrej papryki i smażymy dalej do czasu uzyskania odpowiedniej miękkości. Kiedy farsz jest już gotowy, wypełniamy nim pomidory i wrzucamy je na 10 minut do piekarnika.

KAPUSTA PEKIŃSKA a la MŁODA KAPUSTA

Przepis pewnie większość z was zna, ale zamieszczam - w razie W :D

Mała kapusta pekińska, 2 ząbki czosnku, 1 cebula, 1 marchewka, pęczek koperku, sól, pieprz

Cebulkę i czosnek drobno siekamy i gotujemy w garnku, w małej ilości wody. Marchewkę obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach i dodajemy do garnka z cebulą. Myjemy dokładnie kapustę, siekamy i mieszamy z pozostałymi warzywami. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy na wolnym ogniu przez kilkanaście minut, od czasu do czasu mieszając (i dolewając odrobinę wody, żeby nam się jedzonko nie przypaliło). Pod koniec gotowania wrzucamy posiekany koperek i całość doprawiamy do smaku.

Smacznego :)

 

Suszone Jabłka

Jabłko pokroić w półcentymetrowe talarki. Oprószyć cynamonem. Tak przygotowane "chipsy" ususzyć na grzejniku lub w piekarniku :)

Fajna alternatywa dla słodyczy i zdrowa przekąska przed telewizor :D

Zdjęcie nie jest moją własnością, ale zamieszczam, żeby zachęcić was do stworzenia tego cuda :)

 

ale...tu pysznie
Zupa Cebulowa
2 marchewki, 2 pietruszki, pół selera, 2 ząbki czosnku, 4 duże cebule, ziele angielskie, listek laurowy, lubczyk, sól, pieprz

Marchewkę, pietruszkę, seler i dwie cebule kroimy w paseczki i wrzucamy do garnka z wodą. Dodajemy ze 2 listki, ze 3 ziela, odrobinę lubczyku, sól i pieprz. Gotujemy do miękkości. 2 cebule drobno siekamy, przesmażamy na patelni beztłuszczowej, dodając pod koniec smażenia drobno pokrojone ząbki czosnku. Kiedy wywar będzie już gotowy, zabieramy z niego 1/3 warzyw, a resztę blendujemy. Do zmiksowanej zupki dodajemy warzywa z wywaru i przesmażoną wcześniej cebulkę z czosnkiem. Całość doprawiamy do smaku.
Wersja WO zupy, którą robiłam dziś w domu :) Zdrowa, dobra i może trafi w gust kogoś z was :) Smacznego!

Sałatka z selera naciowego:

- 1 łodyga selera naciowego pokrojona w cieniutkie plasterki

- 1 średni pomidor pokrojony w paseczki

- 1 jabłko pokrojone w kostkę

całość skropiona niewielką ilością octu jabłkowego i przyprawiona szczyptą czarnego pieprzu.

Bardzo smaczna, nie wymaga soli. "Trzyma parametry" Gersona i WO

Wklejam wam część moich vitaliowych zbiorów, które już jakiś czas temu wynotowałam z tematu o diecie WO. Może komuś się przyda, bo z tymi pomysłami na jedzonko nie zawsze jest tak prosto :) Część z tych przepisów zapewne znacie, bo to przecież wasze pomysły, no ale może dla niektórych będzie to nowe spojrzenie na WO albo jakaś inspiracja :)


Koktajle i soki:
- seler naciowy, jabłko, pomidor
- garść lisci salaty, garść lisci szpinaku, pol zielonego ogorka, male jabłko
- brokuł,
- pokrzywa, jabłko
- grapefruit, jabłko, marchew
- dynia, marchew, jabłko, pomarańcza
- marchew, kapusta pekińska, pomarańcz
- marchew, kapusta pekińska, jabłko
- seler korzeń lub nać, jabłko
- ogórek, pomidor, papryka
- kiwi, jabłko
- ogórek, jabłko, melon, mięta
- brokuł, ogórek, seler, natka pietruchy
- burak, marchew, seler, szpinak
- imbir, marchew, ogórek, seler, kiełki, natka pietruszki


Surówki:
1. Pomidor, ogórek kiszony, czerwona cebula

2. 1/2 główki kapusty czerwonej (niecałe 1,5kg), 1 duże słodkie jabłko, 1 mała cebulka, sól, pieprz, sok z cytryny
sałata lodowa (pół główki), pomidorki koktailowe (7-10 szt), kawałek ogórka, połówka kalarepki, 1-2 łodygi selera naciowego, kilka rzodkiewek, kiełki (rzodkiewki, lucerny, brokuła itp. - jedna garść), kawałek papryki. Wszystko rozdrobnić, posolić i polać sokiem z cytryny.

3. Buraczki utarte z chrzanem i jabłkiem - lekko posolone i pokropione sokiem z cytryny.

4.  Buraki gotuję na parze, kroję na kosteczkę, dodaję ogórka kiszonego i trochę cebulki,  Do tego jabłko w kostkę i gotowe.Do sałatki z buraczków dodaję majeranek i skraplam sokiem z cytryny. Odnośnie buraczków - gotuję je w całości to dlatego że jak są miękkie łatwiej je pokroić

5. Marchewki (2-4), czarna rzepa (1 cała lub połówka, zależnie od wielkości) - poszatkowane lub starte na tarce, do tego dużo posiekanego koperku, sól i sok z cytryny. Ostatnio dodaję też jabłko - sałatka ma łagodniejszy smak.

6. Pokroić lub zetrzeć na tarce seler naciowy, dodać utarte jabłko, pokrojona zieloną pietruszkę, szczypior, ogórek kiszony
Z czerwonej kapusty można zrobić surówkę z grejpfrutem ( wg Książki E.Dąbrowskiej).

7. Czerwona kapusta duszona z jabłkiem i cebulką i cynamonem.

8. Starte buraczki z jabłkiem i białą rzodkiewką.

9. Starta marchewka z jabłkiem i białą rzodkiewką

10. Kiszona kapusta z marchewką, jabłkiem.
Domowa wegeta:
suszone warzywa (do kupienia w większości marketów, sklepów spożywczych, sklepów zielarskich) mielę w młynku do kawy. Po zmieleniu dodaję sól (zdecydowanie mniej niż w typowych vegetach), pieprz, kurkumę i dowolne zioła, zależy co preferuję


Zupy:
Jarzynowa: brokuły i szpinak, papryka czerwona, cebula, marchew, por, seler, pietruszka i dużo przecieru pomidorowego oraz 2 łyżeczki soli szarej z Kłodawy

Selerowa: obierz selera, pokrój na kawałki byle jakie, wystarczy na ćwiartki, 1 duża pietrucha plus garść albo i dwie pokrojonego pora. Biorę te zielone części, które ludzie zwykle wyrzucają, bo są za twarde na surówkę. Sól, pieprz, pół małej papryczki chili bez pestek.
Zmiksować i zagotować albo ugotować i zmiksować, jak kto woli.

Ogórkowa: do wrzątku dodałam potartą marchewkę, kawałek selera, 3 ogórki kiszone również potarte. Doprawiłam solą, pieprzem, dodałam liść laurowy, dolałam wody z ogórków kiszonych. Pogotowałam 10 minut. Wyszła całkiem niezła.

Pomysł na zupę: gotuję przez 15 minut pokrojone warzywa- marchewkę, pietruszkę korzeń, seler, por, cebulę, czosnek- dodaję liść laurowy i ziele angielskie. Następnie odcedzam wywar i w nim przez kolejne 15 minut gotuję pokrojoną kapustę kiszoną lub pomidory lub buraczki czerwone czy botwinkę lub kalafior lub brokuły lub kapustę młodą- w zależności od tego na jaką zupę mam ochotę. Warzywa z wywaru miksuję blenderem i dodaję do zupy, przyprawiam solą i pieprzem (oczywiście wcześniej wybieram listek laurowy i ziele angielskie). Dzięki temu zupa nie jest wodnista, bardziej syci i jest dużo smaczniejsza. Polecam.

Kapuśniak: gotuję kapustę kiszoną z liściem laurowym i zielem ang. Gdy woda jest za kwaśna to odlewam i gotuję dalej z przyprawą do dan z kapusty

Cebulowa: ugotować jarzynki w wodzie dodać cebulę pokrojana w półkola wg uznania doprawic solą ziołowa. Posypać natka pietruszki lub koperkiem.

Jarzynowa: Cebulka (2-3) czosnek (4-5 ząbków) papryka czerwona (1) papryka zółta (1) kabaczek (1 duzawy) sok pomidorowy (1 l) koncentrat pomidorowy kalafior papryczka chili swieza (opcjonalnie) Cebulke z czosnkiem kroimy drobno i podsmazamy na beztluszczowej patelni, jak juz bedzie gotowa, dodajemy drobo pokrojona papryke. 'Smazymy' jeszcze kilka minut. W tym czasie w duzym garnku wlewamy 1/3 wody i wrzucamy pokrojonego w kosteczke kabaczka. Dorzucamy do tego podsmazona papryke z cebulka, dolewamy sok pomidorowy i koncentrat. Gotujemy do zagotowania. Dodajemy przyprawy wedlug uznania: u mnie to bazylia, oregano, chili, sambal, ziola prowansalskie. Kalfior dzielimy na malutenkie rozyczki, myjemy i dorzucamy do zupy. Gotujemy jeszcze 5 minut, zeby byl al dente.

Jarzynowa z kalafiorem: marchew, pietruszka, seler, por, kalafior, cebula, sól kamienna, koperek, czosnek

Pomysły na obiad:
Gotowane na parze warzywa: brukselka, kalafior, brokuł, czasem kawałek kapusty. Osolić po
ugotowaniu.

Kalafior ugotować w wodzie. Rozgnieść jak ziemniaki, posypać lekko pieprzem, czosnkiem i koprem. Jeść jak ziemniaki.

Kilka papryk, cukinia, albo więcej niż jedna pokrojone, posolone - wkładam do piekarnika i griluję..

Leczo: papryki różnokolorowe, pomidory, cukinia, marchewka, cebulka jangizowana, można dodać przecieru pomidorowego. Poddusić wszystko.

Galaretka warzywna - gotuję w wodzie z solą i wegetą pokrojoną marchewkę, pietruszkę, selera, kalafiora, brokuł, kalarepkę, brukselkę, fasolkę szparagową (po diecie daję też groszek i kukurydzę). Jak się wszystko ugotuje, dodaję rozmieszany w zimnej wodzie agar i gotuję jeszcze przez chwilę. Wlewam do naczyń i schładzam. Tężeje błyskawicznie. Zjadam polewając octem jabłkowym. Pyszność.
cukinie (kabaczek) obrać lub nie (co kto lubi) pokroić w plastry i położyć na dnie naczynia żaroodpornego. potem położyć na to pokrojoną cebulę i czosnek. posolić, popieprzyć. Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę, pokroić i dodać do naczynia. posypać ziołami prowansalskimi i upiec. 

2 buraki, 1 papryka, 1 jablko .1 cebula, czosnek, sok z cytryny, majeranek inne ziola wg uznania. Cebule zeszklić na suchej patelni, do tego dodac starkowane jablko dalej podsmazyc, do tego starkowane ugotowane buraki, surowa papryke w kosteczkę, następnie czosnek, sok z cytryny i przyprawić do smaku.

Cukinia z porem: na patelni ceramicznej uprażyłam średnią porę (trzeba energicznie mieszać, żeby się nie przypaliła), dodałam młodą cukinię i świeży listek laurowy, chwilkę prażyłam, dolałam dużo wody i poczekałam aż woda odparuje. Doprawiłam solą i pieprzem.

Mrożony szpinak w brykietach wrzuca się na patelnię teflonową, podlewa się łyżką wody, przykrywa pokrywką i dusi. Pod sam koniec posypujemy suszonym czosnkiem /albo przeciskamy piórko przez praskę i jeszcze chwilę podduszamy. Bez soli jest niezły.

Bierze się tyle samo jabłek co cebuli, kroi i dusi się pod przykryciem aż będą mięciutkie. Dodać można dużo przypraw - cynamonu, pieprzu ziela angielskiego i kardamonu. Zmiksować i jeść.

Kapusta z koperkiem. Kroisz razem z głąbkiem w paski, wcale nie jakieś drobniutkie, tylko jak wyjdzie (ja przekrawam na ćwiartki główkę i wtedy kroję). Wrzucasz paski do wrzącej wody, solisz i gotujesz aż będzie miękka. Siekasz koperek, czekasz aż miękka kapustka trochę ostygnie, wrzucasz do niej koperek. Mieszasz. Proporcje wg uznania, sól też. Ja dosypuję czubatą łyżkę kminu rzymskiego albo indyjskiego.

Szpinak: Udusiłam cebulę, troszkę pora naciowego dodałam czosnek, troszkę soli i pieprzu a na koniec szpinak. Żeby się nie przypalało dolewałam jak trzeba było odrobinę wody.

Szpinak. Szpinaczek ( mrożone liście, nie siekanka ) wrzucam na rozgrzaną patelnie i przykrywam pokrywką  - na wolnym ogniu się rozmraża i podgrzewa - woda z rozmrożenia powoduje ze sie nie przypieka. Dodaje 4 ząbki czosnku, sól, pieprz i pomidory.


Inne:
Pieczone jabłka - 1-2 szare renety, obrane (skórki zjadam na surowo), pokrojone w talarki, wydłubane gniazda nasienne - posypane cynamonem, kardamonem imbirem, goździkami mielonymi, ekstrakt z wanilii - do naczynia żaroodpornego - i do piekarnika, aż zmiękną, zrumienią się i zaczną obłędnie pachnieć.

Jabłka pokrój na cząstki, mogą być ze skórką, pokrój na plastry cebule i razem duś pod przykryciem podlewając wodą jeśli trzeba, dodaj pieprzu soli, może być cynamon albo goździki. Jak chcesz bardziej kwaskowe to dolej soku z cytryny, albo dosyp odrobinkę chili. 


© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.