atu wrzuce znowu troche przepisow pozbieranych, moze sie przydadza ;)
Zupa jarzynowa (od 5 miesiąca)
obrane warzywa 90 g tj. ½ małej marchewki 40 g, jeden mały ziemniak 30 g, ¼ korzenia pietruszki 15 g
łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego 5 g
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
150-200 ml wody
Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości (20-30 minut). Uzupełniamy wodą podczas gotowania. Ugotowane warzywa przecieramy przez sitko lub miksujemy, a następnie łączymy z wywarem oraz kleikiem ryżowym. Gotujemy całość mieszając dodajemy oliwę. Po schłodzeniu podajemy dziecku.
Zupa marchewkowa (od 5 miesiąca)
½ średniej marchwi 60 g
mały ziemniak 30 g
łyżeczka oliwy lub świeżego masła 5 g
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
100 ml wody
Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, a następnie kroimy drobno w kostkę. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem, najlepiej około 30 minut. Miękkie ugotowane warzywa przecieramy przez sitko lub miksujemy. Następnie łączymy z wywarem i kleikiem, doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy oliwę i mieszamy. Studzimy przed podaniem.
Zupa marchwiowa z mlekiem (od 5 miesiąca)
½ małej marchwi 100 g
średni ziemniak 50 g
kleik ryżowy 2 łyżeczki
maliny 25 g
olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek 3 g
lub zupka BoboVita marchwiowa z ryżem słoiczek 150g
preparat mlekozastępczy 2 miarki
woda do przygotowania preparatu 60 ml
Marchew i ziemniak obrać i bardzo dokładnie opłukać. Warzywa pokroić w drobną kostkę. Włożyć je do wrzącej wody i gotować pod przykryciem ok. 20 minut, aż staną się miękkie - w trakcie gotowania należy pamiętać o uzupełnianiu wody (dolewać wrzątek!). Miękkie warzywa zmiksować lub przetrzeć przez sitko, dodać olej i kleik i jeszcze raz krótko zagotować, stale mieszając. Przygotować preparat mlekozastępczy zgodnie z przepisem na opakowaniu i dodać do zupy. Sprawdzić temperaturę zupy przed podaniem dziecku. Samodzielnie przyrządzoną zupę można zastąpić zupką "Marchwiową z ryżem" BoboVita, do której po podgrzaniu można dodać 30 ml preparatu mlekozastępczego.
Zupa szpinakowa z kurczakiem (od 5 miesiąca)
2 - 3 łyżeczki Nestle Sinlac
marchewka
½ pietruszki
szpinak (może być mrożony)
150 ml wody
50g ugotowanego kurczaka
Umyj marchewkę i pietruszkę, obierz i pokrój na drobne kawałki. Gotuj wraz ze szpinakiem na małym ogniu, aż zupka uzyska konsystencję miękkiej papki. Ugotuj kurczaka i przepuść przez maszynkę do mięsa lub rozdrobnij mikserem. Połącz z warzywami i dodaj Nestle Sinlac. Dokładnie wymieszaj.
Zupa warzywna z dodatkiem oliwy z oliwek (od 5 miesiąca)
warzywa obrane - w tym: ½ średniej marchwi, ½ ziemniaka, 1 łyżeczka pokrojonego w kostkę selera
½ małego jabłka
1 łyżeczka kleiku ryżowego
1 łyżeczka oliwy z oliwek
szklanki wody
Warzywa i jabłko umyj, obierz ze skórki. Przygotuj ilości zgodne z recepturą. Wodę zagotuj. Wrzuć pokrojone na cząstki warzywa, ugotuj je do miękkości na wolnym ogniu pod przykryciem (ok. 15 minut), pod koniec dodaj jabłko. Zupę przetrzyj przez sitko, zmiksuj, dodaj oliwę z oliwek, kleik i wszystko starannie wymieszaj, a potem zagotuj. Z podanej ilości produktów powinno być ok. 180 g zupy. Jeśli nie ma, dodaj wrzącej wody
Zupa wielowarzywna (od 5 miesiąca)
marchewka
ziemniak
150 ml wody
2-3 łyżki stołowe puree ryżowego Misiowy Ogródek z marchewką i groszkiem
Obierz marchewkę i ziemniaka, pokrój na drobne kawałki i następnie gotuj na małym ogniu aż do uzyskania konsystencji miękkiej papki. Potem przetrzyj przez sito i dokładnie wymieszaj z puree ryżowym.
Zupa z brokułów (od 5 miesiąca)
100ml wody
1 łyżka gotowanych brokułów
1 łyżka stołowa Puree Ryżowe z ziemniakami i dynią lub 1 łyżka Nestle Sinlac
Ugotuj brokuły w wodzie do miękkości (muszą być bardzo miękkie). Włóż je do czystej wyparzonej miseczki i rozetrzyj na gładką masę łyżką. Dolej ostudzoną wodę, w której gotowałaś brokuły. Wsyp puree ryżowe lub Nestle Sinlac i dokładnie wymieszaj. Podawaj przez smoczek jak do kaszki. Nie podawaj dzieciom uczulonym na brokuły. Uwagi: starszym dzieciom do zupki dołóż kawałki nierozdrobnionych brokułów.
Zupa-krem jarzynowy (od 5 miesiąca)
1 średnia marchewka
120 ml wody
2 łyżki Misiowy Ogródek puree ryżowe z ziemniakami i dynią
1 łyżka oliwy
koperek
Marchewkę dokładnie umyj i zetrzyj na drobnej tarce, dodaj posiekany koperek i ugotuj do miękkości na małym ogniu. Dodaj Misiowy Ogródek puree ryżowe z ziemniakami i dynią i dokładnie wymieszaj. Możesz do smaku dodać oliwę.
Zupa-krem ziemniaczany (od 5 miesiąca)
1 duży ziemniak (lub 2 mniejsze)
1 ½ łyżki Misiowy Ogródek puree ryżowe z groszkiem i marchewką
1 łyżka oliwy z oliwek
Obierz ziemniak, pokrój na kawałki, a następnie gotuj na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Kiedy ugotuje się do miękka, dodaj oliwę, dokładnie rozetrzyj i dodaj puree ryżowe. Dokładnie wymieszaj.
Zupa biurowa kartoflanka (od 6 miesiąca)
½ szklanki ziemniaków pokrojonych w kostkę
½ szklanki białej części pora pokrojonej w talarki
1 ½ szklanki zimnej wody
czubata łyżka mleka modyfikowanego
Odlej pot szklanki wody na rozrobienie mleka. Na patelnię wlej tyle wody, żeby pokryte całe dno cienką warstwą. Następnie wrzuć jarzyny i duś je na małym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut Przełóż do garnka. dolej resztę wody. Zagotuj, gdyby jarzyny nie byty jeszcze miękkie, pogotuj jeszcze chwilę. Zmiksuj zupę. Przygotuj mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Dolej do zupy, wymieszaj.
Zupa dyniowa (od 6 miesiąca)
niewielkie udko kurczaka
pietruszka
marchew
kawałek selera
kawałek pora
½ kg pokrojonej w kostkę dyni
3 miarki Nutramigenu
Mięso umyj, oczyść, wrzuć do wrzącej wody, gotuj około 45 minut. Warzywa umyj, oskrob i obierz, pokrój w kostkę, ugotuj osobno. Mięso oddziel od kości, dodaj do zupy. Zmiksuj ją. Nutramigen rozmieszaj w niewielkiej ilości wody, wlej do zupy. Dokładnie wymieszaj zupę, podgrzej ją (nie gotuj). Możesz posypać natką pietruszki.
Zupa jarzynowa (od 6 miesiąca)
średnia marchewka
½ średniego ziemniaka
szklanka wody
łyżka ugotowanego mięsa z piersi kurczaka lub indyka
Warzywa wyszoruj, obierz, dokładnie umyj, pokrój na kawałeczki. Włóż do rondelka i zalej szklanką wrzącej wody. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa całkiem zmiękną. Jeżeli używasz kleiku ryżowego, rozrób go w odpowiedniej ilości wrzątku i dodaj do zupy już po ugotowaniu. Osobno - w wodzie bez żadnych dodatków - ugotuj mięso. Wyjmij je z wywaru. Uwaga! Niemowlęciu nie wolno podawać wywaru, ale możesz go wykorzystać np. do zupy dla reszty rodziny. Mięso drobno posiekaj i łyżkę dorzuć do zupy. Zmiksuj całość. Gdyby zupa była za gęsta, dolej odrobinę przegotowanej wody albo mleka modyfikowanego
Zupa jarzynowa z buraczkiem (od 6 miesiąca)
warzywa: ½ marchwi 30 g, ½ ziemniaka 20 g, ¼ pietruszki 20 g, ¼ buraka 20 g
łyżeczka świeżego masła 5 g
2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
120 ml wody uzupełnianej podczas gotowania
Warzywa myjemy, obieramy, płuczemy oraz kroimy, następnie wkładamy do ugotowania do wrzącej wody na 20 minut. Po ugotowaniu warzywa przecieramy przez sitko, dodajemy kleik, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy masło i studzimy.
Zupa jarzynowa z cielęciną (od 6 miesiąca)
90 g obranych warzyw, w tym: ½ małej marchwi, 1 łyżeczka pokrojonego selera, l łyżeczka pokrojonej pietruszki (można też dodać 20 g brokuł i gałązkę pokrojonego selera 10 g)
1 łyżeczka masła
2 łyżeczki kleiku ryżowego
½ szklanki wody
20 g surowego mięsa cielęcego (po ugotowaniu dwie łyżeczki)
Warzywa umyj i obierz, a potem opłucz. Włóż do wrzącej wody i gotuj do momentu, aż będą miękkie. Mięso ugotuj oddzielnie, a następnie drobno posiekaj. Ugotowane warzywa przetrzyj przez sitko lub zmiksuj, dodaj kleik ryżowy, masło, posiekane drobno mięso. Wszystko wymieszaj i jeszcze raz zagotuj.
Zupa ziemniaczano - brokułowa (od 6 miesiąca)
2 ziemniaki
60 g brokułów
150 ml bulionu warzywnego
150 ml Nutramigenu
Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki. Ugotuj. W bulionie ugotuj osobno brokuły do miękkości. Odłóż kilka różyczek brokułów do dekoracji, a pozostałe zmiksuj z ziemniakami. Dolej Nutramigen. Podgrzej zupę, ewentualnie rozcieńcz wywarem z brokułów do odpowiedniej konsystencji. Przybierz odłożonymi różami.
Zupa-krem z kalafiora (od 6 miesiąca)
łyżeczka masła
½ łyżeczki oliwy
¼ niedużej cebuli
½ niewielkiego kalafiora
½ małego selera
szklanka wody
Seler wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafior umyj, obejrzyj dokładnie, czy nie ma w nim nieproszonych gości (np. liszek), i podziel na małe różyczki. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na małym ogniu. Wrzuć do niego masło, gdy się roztopi, dodaj oliwy. Wrzuć jarzy¬ny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 minut, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Zmiksuj i podaj.
Zupa-krem z marchewki i ziemniaka (od 6 miesiąca)
2 średniej wielkości ziemniaki
3 marchewki
łyżeczka oliwy z oliwek
70 ml Nutramigenu
30 ml wody
Ziemniaki umyj, obierz ze skórki, marchewkę umyj i oskrob. Warzywa pokrój w kostkę, wsyp do wrzącej wody, gotuj około 15 minut. Zmiksuj lub przetrzyj przez sito. Dodaj Nutramigen, wlej łyżeczkę oliwy z oliwek.
Zupa-krem z ziemniaków i brokułów (od 6 miesiąca)
obrane warzywa - ok. 120 g, w tym: 1 średni ziemniak, 2-3 różyczki brokułów
1 łyżeczka świeżego masła
⅓ szklanki wody
Ziemniaki umyj, obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Zagotuj wodę, włóż cząstki ziemniaka, gotuj do miękkości na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodaj opłukane cząstki brokułów. Miękkie jarzynki zmiksuj lub przetrzyj przez grube plastikowe sitko, dodaj masło, zagotuj. Posiłek można wzbogacić pod względem wartości odżywczych, dodając ugotowane chude mięso (dwie łyżeczki na jedną porcję).
Zupa z dyni (od 7 miesiąca)
marchewka
pietruszka
biały kawałek pora
ziemniak
¼ małego selera
50 g dyni
spory ziemniak
Wyszoruj i oskrob marchewkę i pietruszkę. Obierz seler, dynię i ziemniaka. Umyj pora. Pokrój jarzyny na kawałki, zalej szklanką wrzątku i gotuj, aż zmiękną. Zmiksuj zupę.
Zupa kartoflanka (od 7 miesiąca)
½ szklanki ziemniaków pokrojonych w kostkę
½ szklanki pokrojonej białej części pora
1½ szklanki zimnej wody
mleko modyfikowane
Odlej pół szklanki wody na rozprowadzenie mleka. Na patelnię wlej tyle wody, żeby pokryła dno cienką warstwą. Wrzuć jarzyny i duś je na małym ograj pod przykryciem przez 15-20 minut. Przełóż do garnka, dolej resztę wody. Gotuj do miękkości. Zmiksuj. Przygotuj pół szklanki mleka modyfikowanego (zgodnie z przepisem na opakowaniu). Dolej do zupy, wymieszaj.
Zupa szpinakowa z kurczakiem (od 7 miesiąca)
1 marchewka
½ pietruszki
szpinak (może być mrożony)
150 ml wody
50 g ugotowanego kurczaka
2-3 łyżki Misiowy Ogródek z ziemniakami i szpinakiem
Umyj i obierz marchewkę i pietruszkę, pokrój na drobne kawałki i gotuj razem ze szpinakiem w małej ilości wody, na małym ogniu, aż do uzyskania konsystencji papki. Ugotowane mięso kurczaka przepuść przez maszynkę lub zmiksuj. Połącz z warzywami dokładnie wymieszaj z puree ryżowym.
Zupa-krem z ziemniaków i brokułów (od 7 miesiąca)
średni ziemniak 1 szt.
brokuły 2-3 gałązki
margaryna bezmleczna 1 łyżeczka
woda 80 ml
preparat mlekozastępczy z serii Bebilon 2 miarki
Ziemniaka umyć, cienko obrać, pokroić w kostkę, wrzucić do wrzącej wody, gotować do miękkości na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodać opłukane cząstki brokułów. Miękkie jarzyny zmiksować lub przetrzeć przez grube sitko, dodać margarynę, zagotować. Po przestudzeniu dodać preparat mlekozastępczy, wymieszać. Posiłek można wzbogacić pod względem wartości odżywczych dodając ugotowane chude mięso (2 łyżeczki na porcję).
Zupa szpinakowa (od 10 miesiąca)
włoszczyzna
2 szklanki wody
2 garści liści szpinaku
łyżka oliwy
duży ziemniak
Włoszczyznę oczyść i pokrój w kostkę. Zalej wrzątkiem i gotuj przez 15 minut. Na oliwie podsmaż umyty i pokrojony szpinak. Ziemniaka obierz. skrój w kostkę. dodaj do zupy razem z uduszonym szpinakiem. Gotuj zupę jeszcze przez 15 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
Zupa francuski frykas (od 11 miesiąca)
2-3 średnie ziemniaki
mały por (biała część)
2 szklanki wywaru z warzyw
łyżka masła
4 łyżki gęstej śmietany
2 łyżki posiekanego szczypiorku
szczypta pieprzu
Oczyszczonego pora starannie umyj, posiekaj i zeszklij w garnku na roztopionym maśle, Podlej kilkoma łyżkami wywaru i duś pod przykryciem przez 10 minut. Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę i dodaj do gotującego się pora. Zalej gorącym wywarem z warzyw i gotuj na małym ogniu przez 15 minut. Zdejmij z ognia i gdy zupa lekko przestygnie zmiksuj ją na krem. Dopraw szczyptą pieprzu. Wymieszaj ze śmietaną, schłodź w lodówce. Rozlej do miseczek i posyp odrobiną szczypiorku.
Zupa kremowa (od 11 miesiąca)
½litra wywaru z drobiu
½ kg ziemniaków
marchewka
mała pietruszka
mały kawałek pora
3 łyżki śmietany
sól
pieprz
gałka muszkatowa
Włoszczyznę i ziemniaki umyj, obierz i pokrój na małe kawałki. Włóż do garnka. Zalej warzywa wywarem tak, aby były przykryte. Gotuj do miękkości około 20 minut. Warzywa odstaw, zmiksuj na gładką masę. Dodaj do niej przyprawy, śmietanę i zagotuj. Podawaj z koperkiem.
Zupa barszczyk wigilijny (powyżej 1 roku)
duży pęczek włoszczyzny
1 kg buraków
1 cytryna
sól i pieprz do smaku
koperek lub natka pietruszki
Włoszczyznę umyj. oczyść, zalej gorącą wodą i ugotuj wywar. Dodaj oczyszczone, surowe buraki pokrojone w plastry. Delikatnie zakwaś go sokiem z cytryny, dzięki temu buraki nie stracą czerwonego koloru. Ugotowane warzywa wyjmij, a wywar przecedź. Dopraw solą, pieprzem i ewentualnie cukrem oraz jeszcze raz sokiem z cytryny. Dodaj drobno pokrojony koperek, natkę pietruszki. Barszczyk podaj np. z groszkiem ptysiowym.
Zupa z piłeczkami (powyżej 1 roku)
pęczek włoszczyzny
½ pęczka koperku
30 dag brukselki
cebula
4 ziemniaki
łyżka masła
łyżeczka przyprawy do zup
liść laurowy
kminek
sól
pieprz
Marchewkę, pietruszkę i selera, trzeba obrać, umyć i pokroić w cienkie słupki, a następnie zalać 1 ½ l wody i gotować na wolnym ogniu około 15 minut. Teraz czas na cebulę, którą musicie posiekać i zeszklić na maśle. Brukselkę myjemy i obieramy z zewnętrznych listków. Por drobno kroimy. Na koniec obieramy ziemniaki i kroimy je w kostkę, a potem dodajemy do zupy razem z brukselką i porem. Wszystko gotujemy przez kolejne 15 minut, przed końcem gotowania dodając cebulę i przyprawy. Przed podaniem posypujemy zupę posiekanym koperkiem.
Zupa ziemniaczana (bez mleka) (powyżej 1 roku)
średnia cebulka pokrojona w cienkie plasterki
2 łyżeczki oleju (słonecznikowy)
1 ½ ziemniaka obranego i pokrojonego w plasterki
450 ml. wody
bulion domowy
1 łyżeczka przecieru pomidorowego
łyżeczka posiekanej natki
pietruszki
szczypta soli
świeżo zmielony czarny pieprz
Do dużego garnka wlać olej, i dusić na nim cebulkę przez 2-3 minuty - ciągle mieszając. Dodać pokrojony ziemniak, 250 ml. wody, bulion i przecier pomidorowy. Zagotować, zmniejszyć ogień, przykryć i gotować jeszcze około 15 minut. Dolać resztę wody i zmiksować. Zupę ponownie przelać do garnka, podgrzać, dodać pietruszkę. Doprawić do smaku.
Zupa-krem jarzynowy (powyżej 1 roku)
2 marchewki
kalarepka
kawałek selera
kawałek białej kapusty
kawałek kalafiora
pietruszka
60 ml Nutramigenu
2 łyżki oleju
łyżka mąki
pomidor
sól
pieprz
Warzywa (oprócz pomidora) starannie umyj, oczyść, pokrój w kostkę, zalej wodą, ugotuj. Wyjmij seler i pietruszkę, pozostałe warzywa zmiksuj z wywarem. Dodaj Nutramigen. Pomidora sparz wrzątkiem, obierz ze skórki, przetrzyj przez sito. Dodaj do jarzyn. Mąkę przesmaż na oleju, zasmażką zagęść zupę, przypraw solą i pieprzem.
Zupa rybna (powyżej 2 roku)
½ kg ryby (najlepiej kawałki różnych ryb, im więcej rodzajów, tym zupa smaczniejsza)
łyżka oliwy
cebula
seler
2 nieduże ziemniaki
2 łyżki przecieru pomidorowego
mały ząbek czosnku (niekoniecznie)
sól
Wrzuć rybę do wrzącej, lekko osobnej wody. Gotuj około 15 minut. Następnie wyjmij rybę, usuń z niej ości i przecedź wywar. Podduś na rozgrzanej oliwie pokrojoną w drobną kostkę cebulę i zmiażdżony w prasce czosnek, dodaj to do wywaru z ryby. Pokrój w kostkę ziemniaki i wrzuć do zupy. Gdy ziemniaki zaczną mięknąć, dodaj jeszcze rybę i przecier pomidorowy. Zagotuj.
Zupa truskawkowa (powyżej 2 roku)
10-15 truskawek
1 szklanka wody
1-2 łyżeczki cukru
¼ łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki śmietanki
makaron
Truskawki umyj pod bieżącą wodą i oczyść z szypułek. Zalej owoce gorącą wodą z cukrem i zagotuj. Przetrzyj przez sitko. Gdy przecier jest jeszcze lekko ciepły, dodaj do niego mąkę ziemniaczaną, rozprowadzoną w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Zagotuj. Wlej śmietankę i zamieszaj. Zupę podawaj z wcześniej ugotowanym. drobno pokrojonym makaronem.
Zupa truskawkowa z naleśnikami (powyżej 2 roku)
250 g truskawek
łyżka mąki ziemniaczanej
litr soku jabłkowego
2 naleśniki
łyżka cukru
Truskawki zmiksuj. Sok zagotuj, dodaj truskawki, cukier i rozprowadzoną w szklance wody mąkę ziemniaczaną. Gotuj, aż zupka zgęstnieje. Naleśniki ciasno zroluj, pokrój w plasterki. Możesz posypać cukrem pudrem. Podawaj z zupą.
Zupa z cukinii i owoców (powyżej 2 roku)
młoda cukinia bez pestek
dojrzała brzoskwinia
2 owoce kiwi
5-6 truskawek
plaster arbuza
szklanka soku z jabłek
szklanka niegazowanej wody Żywiec Zdrój
Cukinię obierz i pokrój w plasterki. Brzoskwinię obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Kiwi obierz, połówkę odłóż do dekoracji, a resztę pokrój. Cukinię, brzoskwinię i kiwi zagotuj w rondelku w szklance wody (np. Żywiec Zdrój). Gotuj wolno pod przykryciem aż składniki będą miękkie (około 5-6 minut). Zupę przestudź, dolej sok jabłkowy i zmiksuj. Odstaw do lodówki. Przed podaniem wymieszaj ją z plasterkami kiwi, kulkami wyciętymi z arbuza i kawałkami truskawek.
Zupa aksamitna pomidorowa (dla kilkulatka)
3-4 dojrzałe pomidory (½ kg)
½ średniej cebuli
l ząbek czosnku
l łyżka masła
½ łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki śmietany kremówki
l łyżeczka cukru pudru
sól
pieprz
Pomidory umyj, pokrój w ćwiartki. Cebulę oraz czosnek obierz i posiekaj. Stop masło, dodaj posiekaną cebulę, czosnek, cząstki pomidorów. Duś wszystko na małym ogniu przez ok. 15 minut. Dodaj 3 szklanki wody. Gotuj 20 minut. Następnie zupę przetrzyj przez sitko. Dodaj rozpuszczoną w niewielkiej ilości zimnej wody mąkę ziemniaczaną, łyżeczkę cukru pudru, trochę soli i pieprzu do smaku. Wlej śmietanę i przez chwilę, ubijaj zupę trzepaczką na małym ogniu. Podawaj z posiekaną zieloną pietruszką.
Zupa barszcz z zakwasem ogórkowym (dla kilkulatka)
½ pęczka włoszczyzny
2 buraki
1 szklanka soku z kwaszonych ogórków
3 łyżki śmietany (18% tłuszczu)
1 łyżka mąki pszennej
sól
cukier
pieprz
liść laurowy
natka pietruszki
Warzywa obierz i opłucz. Przygotuj wywar z włoszczyzny, dodaj pokrojone w plastry buraki i liść laurowy. Całość ugotuj, przecedź. U gotowane warzywa wykorzystaj do sałatki jarzynowej, np. z dodatkiem fasolki, oliwy z oliwek i cytryny. Do wywaru dodaj sok z kwaszonych ogórków oraz śmietanę wymieszaj z mąką. Zagotuj, dopraw do smaku przyprawami. Zanim posolisz, spróbuj zupy - sok z ogórków jest słony! Na koniec posyp danie posiekaną natką pietruszki. Zupę możesz podawać z ziemniakami.
Zupa z soczewicy (dla kilkulatka)
30 dag zielonej soczewicy
włoszczyzna
łyżka oliwy
garść ryżu
cebula
ząbek czosnku
liść laurowy
sól
2 łyżki startego żółtego sera
Pokrojoną cebulę, włoszczyznę, ryż i soczewicę zalej w garnku wodą. Gotuj aż soczewica i ryż będą miękkie (ok. 20 minut). Na koniec dorzuć czosnek. Zmiksuj zupę, gdy już trochę przestygnie. Podawaj na ciepło z grzankami lub groszkiem ptysiowym, posypaną serem.
Zupa z zielonego groszku (dla kilkulatka)
pęczek włoszczyzny
szklanka świeżego lub mrożonego groszku
płaska łyżka mąki pszennej
½ pojemniczka śmietany 12%
liść laurowy
ziele angielskie
Przygotuj ok. l litra wywaru z włoszczyzny. Groszek ugotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody. Zmiksuj go lub przetrzyj przez sito. Potem połącz z gotowym wywarem, dodaj przyprawy i gotuj jeszcze przez trzy minuty. Utrzyj mąkę ze śmietaną tak, by nie było grudek. Połącz z zupą i całość zagotuj.