- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
14 maja 2010, 07:14
14 maja 2010, 08:33
14 maja 2010, 08:34
Słodycze i chipsy to dzisiaj zmora.
Ja ostatnio wprowadziłam w domu zamiennik, zamiast chipsów kupuję musli crunchy, może nie mają wiele mniej kalorii, ale na pewno są zdrowsze, i nawet mój P wieczorami zamiast wspomnianych chipsów wcina musli
B. jakoś nie może się przekonać, wciąż woli chipsy ale może kiedyś je zastąpi,,,
Na szczęśscie teraz sezon na lody, to zamiast słodyczy będzie wcinał Algidę śmietankową, albo lody robione w domu - z jogurtu i owoców
14 maja 2010, 08:34
14 maja 2010, 08:36
14 maja 2010, 08:40
w zasadzie tylko to, czasem dopsładzam i do zamrażarki.
A czasem robię takie 2 w jednym, ale to już słodkie jest, tylko na specjalne okazje:
Grzeje mleko i rozpuszczam w nim czekoladę (może być gorzka)
Kroję pół Algidy na kawałki, wkładam do szklanki i zalewam tym mlekiem (oczywićcie jak już się ochłodzi) i wstawiam na jakiś czas do zamrażarki, pycha.
I w zasadzie samo mleko, Czekolady nie trzeba dawać dużo, a nawet można ją zastąpić ciemnym kakao,
14 maja 2010, 08:54
14 maja 2010, 09:01
14 maja 2010, 09:16
14 maja 2010, 09:21
14 maja 2010, 09:25
Dziewczyny, podaje wam również opis słowny, jak powinna wygląd dieta 4latka z nadwagą ;)
Autorstwo moje i koleżanki, dlatego wszelkie uwagi i błędy kierujemy na siebie ;) przygotowane to było na potrzeby ćwiczeń praktycznych na studiach, zaliczenie otrzymałyśmy wiec nie jest źle ;)
DIETA JEDNIODNIOWA DLA 4 LETNIEGO DZIECKA Z 30% NADWAGĄ
W
załączeniu podajemy przykładowy
jadłospis, który pomoże wraz ze
zwiększoną aktywnością fizyczną na zmniejszenie wagi Pani dziecka z
równoczesnym utrzymaniem prawidłowych parametrów fizycznych. Należy podkreślić
że dieta ta nie jest doskonała ponieważ nie da się dobrze zbilansować
wszystkich składników w jednym dniu. Jednak może ona posłużyć jako świetny
przykład w tworzeniu codziennych posiłków. Oprócz prawidłowego żywienia polecam
większą aktywność fizyczną syna. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku- częstsze
spacery, jeżeli pozwalają na to środki materialne- bardzo polecam basen. Warto
przeprowadzić wywiad z dzieckiem jaka forma aktywności fizycznej sprawia mu
radość, wtedy można połączyć przyjemność dziecka z pożytecznością dla zdrowia.
Głównym celem ma być zachęcanie dziecka do ruchu i wspólne zabawy na świeżym
powietrzu.
W kwestii odżywiania należy pamiętać że:
- dziecko je 4-5 posiłków o stałych porach dnia, z przerwami 2-3 godzinnymi
- nigdy nie zmuszamy dziecka do jedzenia
- unikamy słodyczy, nie dajemy pomiędzy posiłkami żadnych przekąsek
- dziecko bierze przykład z domowników, nie wybrzydzamy, jemy przy stole,
- dziecko nie je przy telewizorze, ponieważ traci świadomość tego co je, nie wyczuwa smaku, pochłania większe ilości
- podczas posiłku na stole jest tylko jedzenie, zbędne gadżety usuwamy
- przygotowujemy posiłki ciekawe dla dziecka, kolorowe, zachęcamy do pomocy przy przygotowaniu wtedy chętniej zje
- staramy się aby nowy posiłek, który chcemy wprowadzić np. szpinak, który uważamy że jest dobry dla dziecka, a potencjalnie może być nie lubiany był przez nas dobrze zaprezentowany np.’ ’mała szpinakowa uczta”
- nigdy nie wybrzydzamy przy dziecku, nie uczmy dziecka złych nawyków
- dieta powinna obfitować w owoc i warzywa, być źródłem wapnia, witamin, błonnika.
- dziecko z powodzeniem może pić wodę, ale jeżeli jej nie lubi podajemy soki owocowe (nie gazowane i nie dosładzane), warzywne, herbatę, mleko.
Czasami w życiu trudno jest wprowadzić wszystkie podane wskazówki, chociażby ze względu na brak czasu czy niechęć dziecka do wprowadzania zmian. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, aby dziecko zrobiło to o co prosimy i było zadowolone. Dziecko nie powinno wiedzieć że jest na diecie. Poza tym należy pamiętać że zmieniamy sposób żywienia dziecka na stałe, a nie męczymy go niesmaczną dietą, którą będzie źle wspominać. W związku z tym że pani syn ma nadwagę, musi Pani ograniczyć słodycze do minimum, jednak należy pamiętać że nie można ich całkowicie wyeliminować, ponieważ ich jedzenie sprawia dzieciom przyjemność. Chipsy, czekoladowe batoniki i żelki można skutecznie zastąpić takimi produktami jak: kisiel, galaretka z owocami, kaszka manna na mleku z malinami, budyń, jogurt, przetarte owoce. Dziecko je chętnie zje ze względu na ich słodki smak, a jednocześnie nie wpłyną one na wzrost jego wagi. Bardzo ważna sprawą jest żeby dziecko nie jadło między posiłkami. Stałe pory posiłków poprawią i uregulują metabolizm dziecka, a przy okazji nauczą je systematyczności. Nie nagradzamy dziecka za np. „ładne zjedzenie obiadu” słodyczem, ponieważ będzie traktował łakocie jako lepszy produkt spożywczy.
• Dieta małego dziecka powinna mieć dużo wapnia. Najlepszym źródłem tego makroelementu jest mleko i przetwory mleczne. Więc te produkty powinny dominować w jego diecie. Pani dziecko powinno spożywać 1400-1700 kcal dziennie. Około 55% z tej wartości powinny stanowić węglowodany, 30% tłuszcze i około 12% białko. Węglowodany przeważają jako składniki energetyczne w diecie ponieważ warunkują odpowiednią przemianę białek i tłuszczy. W diecie Pani dziecka powinny dominować węglowodany złożone (np. kasza, ryż) , natomiast należy unikać sacharozy (cukier stołowy) obecnej w słodyczach, która może powodować między innymi próchnicę zębów. Na większości produktów spożywczych znajduje się informacja żywieniowa, która powinna pomóc w odpowiednim zbilansowaniu diety. Ważne są również witaminy. Witamina D jest między innymi dostarczana do organizmu wraz z promieniami słonecznymi. Jednak w okresie zimy w którym jest ich mało można ją suplementować w ilości 10-15mg dziennie. Brak witaminy C w organizmie może powodować gnilec czy zmiany na dziąsłach, dlatego warto dostarczać w ilości od 35-80 mg dziennie, a produkty w nią obfitujące to: cytrusy, kapustne i ziemniaki. Za prawidłowy rozwój skóry, ochronę przed beri-beri czy zajadami w kącikach ust odpowiadają witaminy B1 i B2. Więc aby utrzymać prawidłową ich ilość w organizmie należy pić mleko, jeść jaja i pieczywa z wysokiego przemiału. Kolejną ważną witaminą w żywieniu małego człowieka jest witamina A. Warunkująca dobry wzrok, występuje w następujących produktach: pomidorach, szpinaku, marchwi.
• Witaminy A i D są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach dlatego niezwykle ważne jest po za spożywaniem produktów w nie bogate dostarczanie w diecie odpowiedniej 30% podaży tłuszczu. Dietę którą pani zaproponowałyśmy jest odpowiednio zbilansowana pod względem podaży składników energetycznych, dlatego z powodzeniem może pani brać z niej przykład.
Zważywszy na nadwagę Pani dziecka należy zwrócić uwagę na dostarczany z pokarmem błonnik który pomaga regulować przemianę materii Jego źródłem są: produkty z mąk z wysokiego przemiału (pełnoziarnisty chleb, ryż brązowy, płatki) i owoce. Jednak nie należy ich za dużo spożywać gdyż mogą powodować dyskomfort i biegunki.
Aby zmniejszyć nadwagę dziecka należy w maksymalnym stopniu unikać słodyczy i tłustych potraw. Żeby dziecko nie czuło że jest ograniczane przez niejedzenie słodyczy, należy silnie zareklamować posiłki „zwykłe”, urozmaicając je poprzez na przykład: kolorowe kanapki w różnych kształtach ( uśmiechnięte buźki z keczupu na serze, ułożenie warzyw w kształcie zwierzątka). Wprowadzamy do diety jak najwięcej kolorów, pozwalamy dziecku uczestniczyć w przygotowywaniu posiłku, aby wiedziało z czego on się składa, opowiadamy o jego walorach odżywczych. W miarę możliwości robimy dziecku ucztę ze zwykłego posiłku. Jest to proste wystarczy inaczej ubrać stół lub zaprosić inne dzieci, albo po prostu zjeść wspólny posiłek razem z domownikami w miłej atmosferze.
Mamy nadzieję że dzięki przykładowej diecie i informacjom które przekazałyśmy, będzie Pani łatwiej wprowadzić w życie dziecka prawidłowe odżywianie dążące do zmniejszenia jego masy ciała i utrzymania prawidłowego rozwoju organizmu.