- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
30 grudnia 2014, 11:18
Wczoraj z narzeczonym postanowiliśmy wypełnić formularz zamówienia zaproszeń ślubnych. Najtrudniejszą rzeczą było stworzenie pliku excel, w którym będą wymienione imiona i nazwiska osób, które zapraszamy. Pozycje muszą być wypisane w formie odpowiednio odmienionej. Żeby nie popełnić wpadki, zaczęłam od czytania zasad poprawnego odmieniania nazwisk... Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, powinniśmy nazwiska zapisywać w takiej formie, której nigdy w życiu nie używaliśmy w stosunku do tych osób i podejrzewam, że część gości mogłaby czuć się nawet urażona, gdy dostała tak wypisane zaproszenie...
Dla przykładu, gdy w zaproszeniu pisze, że mamy zaszczyt zaprosić Sz.P. ......, to nazwisko "Loch" w bierniku liczbie mnogiej brzmi... "Lochów" (tragedia ), następnie nazwisko "Joszko" ---> "Joszków".
Moje pytanie brzmi: jak rozwiązać problem personalizacji zaproszeń? Czy Wy odmienialiście/odmieniacie nazwiska gości? Czy pozostawiliście je w formie nieodmienionej, czyli... niepoprawnej?
30 grudnia 2014, 11:20
Nazwiska należy odmieniać! Nie widzę nic tragicznego w "Lochów" czy "Joszków" - to jest forma OK.
30 grudnia 2014, 11:24
Jestem za odmienianiem, chociaż w niektórych przypadkach to kiepsko brzmi :/
Wiem też, że niektórzy sobie nie życzą, żeby odmieniać ich nazwisko (miałam taki przypadek...)
30 grudnia 2014, 11:26
Zawsze odmieniamy nazwiska i nikt normalny nie powinien się za to obrazić. Może i brzmi to czasem śmiesznie, ale to tylko dlatego, że nie jesteś przyzwyczajona do prawidłowej odmiany.
Ja jak słyszę tekst "...a bo MOJE nazwisko się nie odmienia"...mam ochotę odesłać do słownika poprawnej polszczyzny ;) Ale pewnie jestem na tym punkcie trochę "zboczona" zważywszy na studia, które ukończyłam.
Ale odbiegłam od tematu. Wracając - spokojnie odmieniaj wszystkie nazwiska :)
30 grudnia 2014, 11:30
Hehe, MOJE nazwisko się nie odmienia. Ale to dlatego, że jestem kobietą, a moje nazwisko nie ma żeńskiej formy. Facetów i całych rodzin nazwiska ODMIENIAMY!
30 grudnia 2014, 11:33
ggeisha, jasne, wiadomo, moje też nie ;) Miałam na myśli oczywiście nazwiska męskie i w przypadku odmiany w liczbie mnogiej ;)
30 grudnia 2014, 11:38
ale jeśli mam nazwisko "Gomoła", to powinnam odmienić je na "Gomołów", a "Sulima" na "Sulimów" tak? ;)
30 grudnia 2014, 11:48
Zawsze odmieniamy nazwiska i nikt normalny nie powinien się za to obrazić. Może i brzmi to czasem śmiesznie, ale to tylko dlatego, że nie jesteś przyzwyczajona do prawidłowej odmiany. Ja jak słyszę tekst "...a bo MOJE nazwisko się nie odmienia"...mam ochotę odesłać do słownika poprawnej polszczyzny ;) Ale pewnie jestem na tym punkcie trochę "zboczona" zważywszy na studia, które ukończyłam. Ale odbiegłam od tematu. Wracając - spokojnie odmieniaj wszystkie nazwiska :)
no dobra - a co zrobić z nazwiskiem np. Józef ZIELONY/CZARNY/BIAŁY ona to ZIELONA?CZARNA?BIAŁA? A np Zenon KOZIOŁ A ona to jak? KOZŁOWA czy KOZIOŁOWA? Albo BANAN ? pan BANAN/BALON ona BANANOWA/BALONOWA a oni BANANOWI/WIE? BALONOWI/Wie?
30 grudnia 2014, 12:10
agacik1988: tak, zapraszasz Państwa Gomołów i Państwa Sulimów.
fatfrumos: wówczas będą Państwo: Zieloni/Biali/Czarni (czy zapraszamy Państwa Zielonych/Białych/Czarnych) - odmienia się te nazwiska tak samo jak przymiotniki. Ona to nie "zielona/biała/czarna", bo żeńskie nazwiska się nie odmienią. Wcześniej było pisane, że odmieniają się męskie i mnogie. Więc Pani zostaje np. Anna Zielony/Biały/Czarny.
Jeśli Pan ma na nazwisko Kozioł, to Państwo Koziołowie lub Kozłowie (obie formy poprawne). Można powiedzieć, że nie ma Pana Kozła lub Kozioła.
W przypadku Pani Kozioł i Pani Banan/Balon jak wyżej z kolorami - żeńskie się nie odmieniają, męskie tak. Natomiast Państwo będą Balonowie i Bananowie ("zapraszam Państwa Bananów/Balonów na ślub"). Jakkolwiek zabawnie by to brzmiało, tak właśnie działa nasz język i jego odmiana ;)