- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
28 marca 2019, 14:43
Może znajdzie się ktoś kto z chęcią podzieli się swoją wiedzą :) Przeszukiwałam Internet ale łatwo konkretnych informacji się nie znajduje... Różne strony internetowe, a dosłownie ten sam tekst właściwie nawet niezmieniony, co najwyżej w innym miejscu wyjustowany. Tętna nigdy nie kontrolowałam. Chciałabym kupić jakąś opaskę czy coś takiego, żeby móc to kontrolować. Nie chcę przepłacać, bo to byłaby moja pierwsza, ale wolałabym, żeby jednak miała jakiś standard i jeśli się zaprzyjaźnię z kontrolowaniem tętna, żeby została ze mną na dłużej. Czego używaliscie Wy na początku Waszej przygody? Byliście z tego zadowoleni? I kilka pytań.
1. Czy ma jakieś znaczenie moje tętno spoczynkowe czy liczy się tylko te 50-70% wartości tętna maksymalnego, aby spalić tłuszcz?
2. Co jeśli mam tętno powyżej tych wartości do palenia tłuszczu? Zwiększam na pewno swoją wytrzymałość krążeniowo oddechowa a co z mięśniami? Katuję takim zachowaniem swoje mięśnie, rozbudowaują się, chudną, stają sie przetrenowanie?
3. Czy jeżeli np:
jeżdżę na rowerze - tętno 150
pływam - tętno 150 to spale tyle samo kcal?
Różna praca mięśni, wiec inne mięśnie się wzmocnią, ale co z kcal? W kalkulatorach kazali podać tylko tętno i czas więc się zastanawiam...
4. Jeżeli mam wysokie tętno spoczynkowe np 100, ktoś ma 70 to przy tętnie wysiłkowym 140 ta druga osoba spali więcej od pierwszej, czy to nie ma znaczenia?
28 marca 2019, 16:29
zbyt techniczne pytania, wiec sie nie wypowiem. co do opaski mam Polara - laczy sie z aplikacja w telefonie (mam tez zegarek od nich, ale nie jest konieczny w zestawie, szczegolnie ze sa one dosc drogie)
mysle, ze jesli jakas opaska to wlasnie od nich, bardzo dobra marka.
28 marca 2019, 17:17
1. Ma znaczenie tętno spoczynkowe.
2. Spokojnie, dużo nie wytrzymasz na wysokich zakresach, a jeśli wytrzymasz, to będziesz miała dług tlenowy potem i bedziesz paliła tłuszcz w czasie spoczynku. A więc tak, warto ćwiczyć powyżej zakresu tlenowego. Przetrenowanie tak, to możliwe, ale do tego trzeba dużo i długo i często mocno ćwiczyć. No... miesiące. Ja codziennie biegam minimum 8 km od hmmm... około listopada (wcześniej robiłam 1, max. 2 dni przerwy w tygodniu) na wysokim tętnie i nie mam przetrenowania.
3. Chyba tak, nie jestem pewna.
4.Tutaj poza tętnem wchodzą jeszcze inne czynniki. Jak na przykład wiek, płeć i waga. Osoby dużo trenujące mają niskie tętno spoczynkowe. Ja np. miewam w okolicach 40 ud/min. Ale to nie znaczy, że ich serce słabiej pompuje. Po prostu ilość wyrzucanej krwi jest na jedno pompnięcie większa. Więc tak, serce pracuje wolniej, ale mocniej. Nie znam przelicznika jak się to przekłada na kalorie. Myślę, że nie ma prostego związku. Zwłaszcza, że wytrenowane osoby mają z reguły wyższą PPM niż osoby w tum samym wieku tyle samo ważące, ale nie ćwiczące. Pewnie to kwestia mięśni. A więc nie da się tego określić tylko na podstawie tętna.
Pulsometr polecam jednak z opaską na klatkę piersiową. Wiem, są te nadgarstkowe, ale jakoś bardziej ufam tym na klatkę.
28 marca 2019, 17:40
Super, dzięki za pomoc ggeisha
a opaski sobie jeszcze poprzegladam :)
28 marca 2019, 18:59
Tetno spoczynkowe 100 jest nieprawidłowe. Wróży problemy zdrowotne. Potrzebna konsultacja lekarska
28 marca 2019, 19:03
1. Wzór na obliczenie 50%-70% tętna maksymalnego uzależniony jest nie tyle bezposrednio od totalnej wartości tętna maksymalnego, a od HRR, które musisz obliczyć odejmując tętno spoczynkowe od maksymalnego. Więc tak, ma znaczenie. Ah... i zazwyczaj używa się innego wzoru dla kobiet i mężczyzn przy obliczaniu HR max
2. Organizm szybciej wykorzystuje dostepna energie ATP I zaczyna pozyskiwać energie z zapasów. Energia zgromadzona w tkance tłuszczowej jest odzyskiwania wolniej, a pracujac na wyzszym tetnie potrzebujesz jej szybko, więc nastepuje uwalnianie energii z protein. Zarowno tkanka tluszczowa jak i miesniowa beda wykorzystywane jako źródło energii tyle ze w innych proporcjach w zależności od długości treningu i tetna. Około 30 min po treningu organizm zacznie procesy regeneracyjne do czego też będzie wykorzystywał energie: pracując na niskim tetnie procesy naprawy mięśni są znikome, na wyższym będą znaczne. Jeżeli trening będzie niezmiennie intensywnie wysoki I zbyt częsty bez czasu na regenerację to prowadzi do zmniejszenia wydolności siłowej.
3. Puls to POSREDNI sposób mierzenia spalania energii, będą wariacje ale nieduże
4. Będziecie pracować na innym % tętna maksymalnego więc jeżeli wiek, wzrost, masa, skład ciała, nawodnienia organizmu, odpoczynek I hormony będą na tym samym poziomie to odpowiedź będzie tak. Wymienione zmienne będą to modyfikowaly.
Aktualne pulsometry nadgarstkowe w dobrych zegarkach nie odbiegają dokładnością od paska, chyba że to 1 uderzenia na minutę jest dla Ciebie na tyle znaczące... Są również dostępne w słuchawkach ale tych nie testowalam.
Edytowany przez Deadrethh 28 marca 2019, 21:36
28 marca 2019, 19:38
A jak objawia się np przetrenowanie się?
28 marca 2019, 19:41
Ja mam opaskę na klatkę+zegarek ale tylko na początku zakładałam do kardio, teraz leży ;)
Ggeisha- poważnie tętno 40 na minutę to prawidłowe?? ja takie(37-45) kiedyś miałam dawno temu-w połączeniu z niskim ciśnieniem i choć się dobrze czułam latami to po wylądowaniu w szpitalu z czymś całkiem innym- lekarze robili uparcie wszystko co mogli żeby te parametry podnieść(co im się zresztą udało w końcu)
28 marca 2019, 19:42
Ja mam opaskę na klatkę+zegarek ale tylko na początku zakładałam do kardio, teraz leży ;) Ggeisha- poważnie tętno 40 na minutę to prawidłowe?? ja takie(37-45) kiedyś miałam dawno temu-w połączeniu z niskim ciśnieniem i choć się dobrze czułam latami to po wylądowaniu w szpitalu z czymś całkiem innym- lekarze robili uparcie wszystko co mogli żeby te parametry podnieść(co im się zresztą udało w końcu)
Tak, prawidłowe. To fizjologiczne przy sporej dawce ruchu.