Temat: kasze, kaszki, kaszunie:)

nie znam się na kaszach, nawet niewiem czy je lubię szczególnie te "większe" od manny bo prawdę mówiąc nie pamiętam jaką i kiedy jadłam, nie bardzo też wiem jak je przyrządzać... ja wiem że mogę sobie wygooglać tysiąc przepisów, ale wolałam pójść na łatwiznę i założyć nowy temat:P liczę że się podzielicie ze mną swoimi patentami na smaczne w miarę dietetyczne dania z kaszy (jakiejkolwiek) z góry dziękuję i wierzę że wasze rady zainteresują wiele vitalijek;)
Pasek wagi

ja chyba na poczatek ten krupniczek wyprubuję

Pasek wagi

papryka nadziewana jaglanką

Składniki:
- 150 g kaszy jaglanej
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1 łyżeczka mielonej papryki chili
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 250 g mielonego mięsa (użyłem indyczego, choć może być inne)
- 3 pomidory
- 50 g rodzynek
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki oregano (najlepiej świeżego, choć ja użyłem suszonego)
- 2 łyżki natki pietruszki
- 6 średnich papryk
- oliwa

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną gotujemy zgodnie z opisem na opakowaniu, czyli 150 g kaszy zalewamy 300 ml wody i gotujemy na małym ogniu do czasu wchłonięcia całego płynu (około 20 minut). Odstawiamy, aby nieco przestygła.
Około dwie łyżki oliwy rozgrzewamy w rondlu, a następnie wrzucamy posiekaną drobno cebulę i czosnek. Dodajemy mielone papryki i kmin, a całość trzymamy na ogniu przez minutę lub dwie cały czas mieszając. Dodajemy do ugotowanej kaszy.
Na patelni rozgrzewamy kolejną porcję oliwy i podsmażamy mięso do czasu jego zarumienienia, a następnie dodajemy pomidory pozbawione pestek i pokrojone w drobną kostkę. Wyjęte pestki wraz z miąższem przecieramy przez sitko wprost na patelnię, aby nie stracić soku. Redukujemy sos o połowę.
W sporej misce mieszamy ze sobą kaszę, cebulę, mięso, rodzynki (wcześniej drobno pokrojone), koncentrat pomidorowy, a także posiekaną pietruszkę i oregano. Doprawiamy do smaku.
Odcinamy czubki papryk i usuwamy gniazda nasienne. Nadziewamy je farszem, przykrywamy odciętymi czubkami i układamy na naoliwionej blasze.
Pieczemy około 30-40 minut w temperaturze 175 st.C.

a tak w ogole to przepisy pochodza z mojego ulubionego kulinarnego bloga pt kuba pichci ;) koles jest mistrzem i jest tam mnóstwo przepisów na wszystko nie tylko na kasze;)

A ja uwielbiam kaszę z "sosem" z grzybków;) Kozaki, czarne łebki mmmm... Uwielbiam^^
Pasek wagi
a ja myslę ze te papryczki mi tez podejdą mają rodzynki wiec troszke słodkosci i błonnikawiecej bedzie;)
Pasek wagi

Ryba zapiekana z kaszą jaglaną i serem


Składniki:

- 4 filety dowolnej ryby (u mnie była miruna)
- 5-10 plasterków salami (zależy jakiej wielkości plasterki macie)
- 100 g startego żółtego sera
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- dwie łyżki suszonych ziół prowansalskich
- kilka łyżek soku z cytryny
- sól
- łyżka oliwy
- pęczek natki pietruszki
- masło do posmarowana naczynia żaroodpornego
listonic_content_2 = '4 filety dowolnej ryby (u mnie była miruna)
5-10 plasterków salami (zależy jakiej wielkości plasterki macie)
100 g startego żółtego sera
1 szklanka kaszy jaglanej
dwie łyżki suszonych ziół prowansalskich
kilka łyżek soku z cytryny
sól
łyżka oliwy
pęczek natki pietruszki
masło do posmarowana naczynia żaroodpornego';listonic_name_2 = 'Ryba zapiekana z kaszą jaglaną i serem';listonic_url_2 = 'http://www.kuba-pichci.pl/2010/02/ryba-zapiekana-z-kasza-jaglana-i-serem.html';
listonic_content = '4 filety dowolnej ryby ( u mnie była miruna ) 5 - 10 plasterków salami ( zależy jakiej wielkości plasterki macie ) 100 g startego żółtego sera 1 szklanka kaszy jaglanej dwie łyżki suszonych ziół prowansalskich kilka łyżek soku z cytryny sól łyżka oliwy pęczek natki pietruszki masło ( do posmarowana naczynia żaroodpornego )';listonic_icon = "http://1.bp.blogspot.com/_l5utBSEIEF0/StgXEAW2U6I/AAAAAAAAI8M/dFjMOWtpQ1M/S1600-R/kuba_naglowek.jpg";listonic_name = "Ryba zapiekana z kaszą jaglaną i serem";listonic_theme = "addToListonic3";document.write(" "); var span = getElementsByClassName('ListonicTag12345', 'span')[0]; span.parentNode.removeChild(span); Przygotowanie:
Rybę myjemy i suszymy papierowym ręcznikiem. Nacieramy solą oraz ziołami i skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy na godzinę do lodówki.
Gdy rybka już odpowiednio wchłonie sól i aromaty jest gotowa do dalszego etapu. Ja przed pieczeniem lekko obgotowuję ją na parze, ale pewnie można ją po prostu zapiec i też będzie dobrze.
Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu z dodatkiem oliwy. Warto przed gotowaniem przelać ją wrzątkiem, który usunie możliwą goryczkę. Ugotowaną kaszę mieszamy z posiekaną natką pietruszki i wykładamy na dno naczynia żaroodpornego wysmarowanego wcześniej masłem.
Na kaszy układamy rybę, na której ląduje salami i ser żółty. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 175st.C na około 15 minut.

Zapiekanka z kaszy jaglanej ze śliwkami

Składniki:
- 2 szklanki kaszy jaglanej
- 250 g białego sera
- ½ bułki lub chałki
- 2 jajka
- 3 łyżki miodu
- 500 g mrożonych śliwek
- 1 szkl. mleka
- 2 szkl. jogurtu
- 4 łyżki masła
- laska wanilii - ja niestety nie miałem i użyłem łyżeczki cukru waniliowego (sic!)
- bułka tarta do posypania

listonic_content_3 = '2 szklanki kaszy jaglanej
250 g białego sera
½ bułki lub chałki
2 jajka
3 łyżki miodu
500 g mrożonych śliwek
1 szkl. mleka
2 szkl. jogurtu
4 łyżki masła
laska wanilii - ja niestety nie miałem i użyłem łyżeczki cukru waniliowego (sic!)
bułka tarta do posypania';listonic_name_3 = 'Zapiekanka z kaszy jaglanej ze śliwkami';listonic_url_3 = 'http://www.kuba-pichci.pl/2010/02/zapiekanka-z-kaszy-jaglanej-ze-sliwkami.html'; Przygotowanie:
Kaszę ugotować z czterema szklankami wody – powinna być nieco rozklejona. W tym czasie bułkę kroimy w plasterki a śliwki rozmrażamy.
Biały ser miksujemy z łyżką miodu, miąższem laski wanilii (w moim przypadku z cukrem waniliowym) jajkami i odrobiną mleka. Resztę miodu mieszamy z jogurtem.
Żaroodporne naczynie smarujemy masłem i posypujemy ścianki i dno bułką tartą.
Na spód wykładamy połowę kaszy, na której lądują namoczone w mleku kawałki bułki, wiórki masła, biały ser i śliwki. Całość przykrywamy resztą kaszy i polewamy połową jogurtu.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st.C na około 45 minut.
Przed podaniem polewamy resztą jogurtu.....

Ja wszystkie kasze lubię na sypko i jadam je do obiadu. Czasami kroję drobno pieczoną pierś indyku lub kurczaka i mieszam z kaszą. Moje ulubione kasze to perłowa, gryczana i pęczak. W sklepach ekologicznych bywa dostępna kasza z quinoa, która podobno jest bardzo zdrowa - można ją jeść tradycyjnie tak jak jadamy kaszę do obiadu, na sypko, albo robić z niej sałatki itp.
Niektóre kasze są dostępne w woreczkach, tak jak ryż, wtedy ugotowanie jest łatwizną. Ale ja osobiście lubię je bardziej na sypko - gotuję je w tej sposób, że zalewam kaszę zimną wodą i stawiam na mały gaz. Perłowa, ta drobniejsza, jest szybko dobra do jedzenia, około 15-20 minut od momentu wstawienia na gaz. Jest wtedy taka trochę al dente.
Kus-kus też jest bardzo smaczny i łatwo go przygotować. Kus-kus używam np. do faszerowania papryki - przygotowuję kaszę wg. wskazówek na opakowaniu, a potem mieszam na przykład z pieczarkami, kaparami i ziołami, ew. odrobiną fety, upycham do papryki, a paprykę piekę. Można też zrobić sałatkę, np. arabską taboulleh, która jest pyszna, przepis tu: http://zpierwszegotloczenia.pl/przepisy/tabule-orzezwiajaca-salatka-libanska-na-lato/.
Kolejne moje ulubione połączenie z kuskusem, to tuńczyk, kapary, czosnek, suszone pomidory, przyprawy, np. bazylia lub zioła prowansalskie.
A kaszę jaglaną nie raz dodaje się do różnych słodkich potraw, np. sernika, ale nie mam przepisu.
Wiem, że kasza jaglana jest najzdrowsza.
Co do kaszki mannej jestem mistrzem w jej przygotowaniu! Kocham ją, jest przepyszna. Robię ją z owocami, ciastkami, herbatnikami, sokami, wszystkim! Jak chcesz przepis to napisz mi wiadomość ;))
Ja lubię kaszę jaglaną, pęczak też :D nie lubię gryczanej, z jaglanej możesz zrobić warzywa z kaszą i kurczakiem mniam
Możesz też zrobić kotleciki z kaszy jęczmiennej albo gryczanej

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.