Temat: sen a kalorie

Mam takie pytanie... czy jeśli człowiek śpi dłużej np. 10 godzin to potrzebuje mniej kalorii w ciągu dnia niż ten który śpi 6, prawda? Dużo kalorycznie może się to różnić? 
nie wiem ile, ale tez dlatego ja duzo spie:D
Ten kto śpi krócej potrzebuje więcej kalorii w związku z czym osoby które mało śpią-tyją
Tak Marla ,ale PPM to takie bez ruchu kompletnie  srednio nie mnniej jak 1300 kcal na dobe
ppm czyli podstawową przemianę materii liczy się mniej więcej tak:
godziny 'aktywne' x 1kcal x masa ciała w kg + godziny snu x 0,9kcal x masa ciała= ppm.
jest to przemiana materii potrzebna na wzrost, odbudowę komórek, procesy biochemiczne, oddychanie itp.
Także absolutnie długość snu wpływa na zapotrzebowanie kaloryczne.

artosis, ludzie jedzą więcej niż ich PPM (a przynajmniej powinni). Czym dłużej śpisz, tym bardziej maleje twój wskażnik aktywności... więc: jeśli przyjmujesz, że wynosi on 1,4 i jesz ile powinnaś, ale później zaczynasz spać więcej, a jesz tyle samo to tyjesz. PPM to podstawowa przemiana, a CPM to ta, która obejmuje także aktywność danej osoby.

Więc jednak ma to coś wspólnego.

ale  przy PPM nie wlicza sie aktywnosci tylko prz CPM czyli calkowitej przemianie materii nie przy podstawowej - podstawowa to na prace mozgu , zoladka wszystkich organow  itp .Tzn ,ze jak spisz to twoj mozg ani organy wewnetrzne nie pracuja , no blagam.
Jezeli twoje PPM wynosi 1300 kcal i spalabys caly dzien to i tak spalisz wiecej niz 1300.W moim przypadku gdybym  spala 10 h i reszte dnia siedziala to potrzebowalabym 1680 kcal - jesli zjem 1300 to na jakiej zasadzie mialabym przytyc ?

wklejam miernik PPM i CPM musicie zaznaczyc metric aby miec kg i cm i pozniej w kazdym okienku zaznaczyc ile spicie ile cwiczycie i ile siedzicie tudziez inne aktywnosci i pokaze wam ile wynosi wasze CPM i PPM http://www.health-calc.com/diet/energy-expenditure-advanced
Przecież wiem, co to jest CPM i PPM, litości. Jeśli potrzebujesz 2000 przy 10h spania, w ciągu reszty dnia siedzenia i godzinie ćwiczeń (to taki przykład) to zakładam, że tyle jesz - więc wszystko jest w normie. Jeśli wciąż jesz te 2000 kcal, ale zaczniesz dłużej spać to zaczniejsz tyć, bo twoja aktywność maleje. To chyba jest zrozumiałe.
sory nie rozumiem nic z twojego wywodu - napisalam wyzej ,ze CPM przy 10 h snu i reszcie siedzenia to 1600 ma PPM to 1300 czyli jak zjesz 1400 to nie utyjesz .Widze ,ze nie rozumiesz,Nie wiem skad wytrzasnelas sobie 2000 kcal  bo 2000 kcal to potrzebujesz przy cwiczeniach ,aby utrzymac mase ciala ,a nie schudnac.

artosis napisał(a):

ale  przy PPM nie wlicza sie aktywnosci tylko prz CPM czyli calkowitej przemianie materii nie przy podstawowej - podstawowa to na prace mozgu , zoladka wszystkich organow  itp .Tzn ,ze jak spisz to twoj mozg ani organy wewnetrzne nie pracuja , no blagam.Jezeli twoje PPM wynosi 1300 kcal i spalabys caly dzien to i tak spalisz wiecej niz 1300.W moim przypadku gdybym  spala 10 h i reszte dnia siedziala to potrzebowalabym 1680 kcal - jesli zjem 1300 to na jakiej zasadzie mialabym przytyc ?wklejam miernik PPM i CPM musicie zaznaczyc metric aby miec kg i cm i pozniej w kazdym okienku zaznaczyc ile spicie ile cwiczycie i ile siedzicie tudziez inne aktywnosci i pokaze wam ile wynosi wasze CPM i PPM http://www.health-calc.com/diet/energy-expenditure-advanced

Fajny ten kalkulator :) ale wyszło mi bardzo dużo kcal. biorąc oczywiście pod uwagę inne kalkulatory. Zwykle w kalkulatorach ppm u mnie jest na poziomie 1200-1300 kcal, w tym ponad 1400. A jak dodałam ćwiczenia, to wyszła mi liczba z kosmosu 3400 kcal. Zwykle w innych kalkulatorach mam przy tej aktywności fizycznej 2000-2400.

Co do snu - słyszałam, że osoby które za malo śpią w większym stopniu produkują m.in. kortyzol ("hormon stresu"), a on jest m.in odpowiedzialny za odkładanie się tłuszczu w jamie brzusznej.

ja od dawna zauważyłam, że taki prosty, matematyczny rachunek z kaloriami nie zawsze się sprawdza. Szczególnie na dłuższą metę
Pasek wagi
Dla zainteresowanych wklejam artykuł - chyba swego czasu pojawił się podobny - albo i ten sam nawet - na Vitalii:

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że niedostateczna ilość snu nie pozwala na skuteczną walkę z nadwagą. Dr Oz, znany z programu „Dr Oz Show” i dr Michael Breus, autor „The Sleep Doctor’s Diet Plan” opracowali 4-stopniowy plan zrzucenia zbędnych kilogramów podczas snu. Uwaga! Przedłużenie czasu nocnej drzemki z 7 do 8 godzin, pozwoli stracić około 6,5 kg miesięcznie.

Przede wszystkim niedobór snu spowalnia metabolizm i podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu, który w rezultacie zwiększa głód i zachęca nas do sięgania po wysokokaloryczne produkty. Kiedy z powodu niedostatku snu spożywamy 300 kalorii dziennie więcej, przybywa nam około 13,6 kg rocznie! Ponadto podwyższony poziom kortyzolu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.

Poza tym ludzie, którzy cierpią na brak snu, produkują więcej greliny, hormonu głodu, który odpowiada za zwiększony apetyt, a mniej leptyny, hormonu, który hamuje łaknienie. Dodatkowo ci, którzy śpią mniej niż 7 godzin, tracą cenną fazę snu REM, podczas której spalanych jest najwięcej kalorii.

Oto 4 kroki, które pomogą ci schudnąć podczas snu.Obserwuj swój organizm i wyznacz mu najlepsze godziny na zdrowy sen. Staraj się kłaść spać o konkretnej godzinie i codziennie rano regularnie wstawać o tej samej porze. Nastaw budzik, który nie tylko obudzi cię rano, ale także przypomni wieczorem, że zbliża się czas snu. Pamiętaj, że odsypianie w weekend niewiele pomaga. Niedobór wapnia i magnezu powoduje bezsenność. Jeżeli masz problemy ze snem, powinnaś przyjmować 600 mg wapnia i 400 mg magnezu na dobę. Te minerały wpłyną bardzo dobrze na twój układ nerwowy i pomogą zachować spokój. Dzięki temu łatwiej ci będzie zasnąć. Często u osób z bezdechem występuje choroba refluksowa przełyku. W czasie snu może pojawić się zgaga lub niestrawność. Niektóre osoby nawet nie wiedzą, że mają problemy z żołądkiem. Mogą pomóc leki zobojętniające sok żołądkowy, które regulują PH w żołądku. Pamiętaj jednak, że ich przyjmowanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Lecznicze właściwości ziół znane są od wieków. Warto je pić, bo na pewno nam nie zaszkodzą. Godzinę przed położeniem się do łóżka, warto wypić herbatkę z korzeniem kozłka lekarskiego. Można stosować też gotowe preparaty farmaceutyczne np. krople czy tabletki walerianowe. Bardzo dobrze działa również melisa i zielona herbata, która wspomaga odchudzanie, reguluje procesy trawienne i usuwa zbędne produkty przemiany materii.

Tekst, na podst. www.doctoroz.com Monika Stypułkowska (mst/ags) 

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.