- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
28 lipca 2012, 22:36
21 sierpnia 2012, 15:02
Edytowany przez PaniBukietowa 21 sierpnia 2012, 15:15
21 sierpnia 2012, 15:07
21 sierpnia 2012, 15:32
22 sierpnia 2012, 11:08
22 sierpnia 2012, 13:13
Autor wyszedł z założenia, że przyczyną tycia nie jest nadmiar kalorii, ale żywność, która powoduje wzrost cukru we krwi. Opracował tzw. indeks glikemiczny (IG), czyli listę produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Tuczące są te produkty, które mają IG powyżej 50. Podczas stosowania tej diety chudnie się powoli, ok. kilograma tygodniowo, ale za to trwale. Węglowodany dzieli się na “dobre” (o niskim IG) i złe (o wysokim IG).
Dobre węglowodany wg Montignaca
• zboża nieoczyszczone,
• ryż pełnoziarnisty,
• warzywa strączkowe,
• większość warzyw i owoców.
• cukier,
• mąka,
• biały ryż,
• ziemniaki,
• kukurydza.
Jedzenie węglowodanów o małym IG hamuje tycie (a wręcz powoduje chudnięcie), więc menu powinno bazować właśnie na nich. Montignac zaleca jadanie 3 posiłków dziennie i ewentualnie podwieczorku. Śniadanie ma być obfite, obiad normalny, a kolacja lekka. Śniadanie powinno opierać się na “dobrych” węglowodanach z małą ilością produktów białkowych lub w ogóle bez nich (węglowodany IG = 35 lub poniżej).
Obiad ma składać się z potraw bogatych w białko i tłuszcz, a kolacja powinna być albo węglowodanowo-białkowa, albo białkowo-tłuszczowa, np. chleb i jogurt lub jajecznica na szynce. Planując tę dietę, trzeba korzystać ze szczegółowych tabel produktów z wyliczonym indeksem glikemicznym. Nigdy nie należy łączyć produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku.
W diecie tej trzeba unikać jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych (pełne mleko, czekolada, awokado, wątróbka, orzechy laskowe, herbatniki). Konieczne jest wyeliminowanie z diety cukru (sacharozy), ziemniaków, białego ryżu, białej mąki. Można jeść chleb tylko pełnoziarnisty i tylko na śniadanie, a makaron powinien być gotowany tylko na półtwardo (aldente) lub razowy. Owoce należy jeść oddzielnie, najlepiej na czczo.
Wskazane jest unikanie alkoholu (w szczególności piwa), mocnej kawy i herbaty. “Złe” tłuszcze nasycone zastąpić nienasyconymi (np. olejami, oliwą z oliwek). W czasie posiłku nie wolno pić wody, nie można też pić bezpośrednio przed posiłkiem. Dieta Montignaca podzielona jest na 2 etapy. W pierwszym je się produkty do 35 IG, w drugim do 50 IG.
Jest to dieta bezpieczna i dająca dobre efekty w odchudzaniu. Zakłada powolną redukcję masy ciała, co zapewnia trwałe efekty i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia efektu jo-jo. Także ogólne założenia diety opartej na niskim indeksie glikemicznym (IG) są słuszne. Produkty o niskim IG są korzystne w diecie osób odchudzających się, ponieważ po ich spożyciu sytość utrzymuje się przez długi czas. Tabele indeksu glikemicznego nie obejmują jednak wielu zwyczajowo spożywanych w Polsce produktów i potraw."
22 sierpnia 2012, 13:34