Temat: Zaczynam! Kto ze mną?

Ta dieta Montignaca to chyba jeden z rozsądniejszych sposobów odżywiania. Poczytałam troszkę i zaczynam od jutra odżywiać się w ten sposób, postaram się też popilnować mniej więcej ilości kalorii, które będę zjadała. Ktoś ma ochotę się przyłączyć, żeby można było porównać wyniki? A może już jesteście na tej diecie i podzielicie się swoimi spostrzeżeniami, jak Wam idzie, z czym jest problem, co daje kopniaka, żeby nie rezygnować?
Pasek wagi
Zapraszamy Hiacynto:)
Pasek wagi
O matko i córko:) siedzę w książkach i za cholerę nie mogę zrozumieć zasad diety. Co innego w necie co innego na papierze. Tak zgłupiałam że nie wiem do jakiej kategorii zaliczyć warzywa i owoce :). Tłuszcze nie, węglowodany nie, to co białka ?? Masakra. Jak na razie to zrozumiałam że kategorycznie nie można łączyć tłuszczy i węglowodanów. Nie wiem czy dobrze rozumuje. Jakoś mi szło dopóki nie odpaliłam wujka google :(. Brakuje mi takiej tabelki z podziałem na węglowodany, tłuszcze i białka. Ktoś może posiada ?  Hahahhaha własnie znalazłam stronę z której już chyba korzystano wcześniej -  http://dietamm.com/zasady-diety i tam jest podział tylko na węgle i tłuszcze. I tak o to dowiadujemy się że jajko, ser i śmietana to tłuszcz. Brawo dla twórcy. 
Według książki jest to jedna z nielicznych diet które pomagają pozbyć się złego cholesterolu z organizmu. Chciałam przytoczyć cytaty ale jest o tym cały rozdział:)
hehhe tylko nie studiuj tak jak ja - od rana siedzę z trzema książkami i chyba coraz mniej rozumiem;) Ale naprawdę jest w jednej cały rozdział na temat :). Tylko że już mi się mieszają tłuszcze nasycone z nienasyconymi z jednonienasyconymi oraz wielonienasyconymi a do tego jeszcze roślinne czy nie :). 
Ty chyba za dużo tych książek czytasz:) Weź jedną i się jej trzymaj:) Jaka by to nie była wersja, aby w miarę spójna, no i przede wszystkim nie ta z internetu gdzie jajka są tłuszczem:)
Pasek wagi
Tak w skrócie z jakiejś stronki:
"Przyczyna tycia wg Montignaca

Autor wyszedł z założenia, że przyczyną tycia nie jest nadmiar kalorii, ale żywność, która powoduje wzrost cukru we krwi. Opracował tzw. indeks glikemiczny (IG), czyli listę produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Tuczące są te produkty, które mają IG powyżej 50. Podczas stosowania tej diety chudnie się powoli, ok. kilograma tygodniowo, ale za to trwale. Węglowodany dzieli się na “dobre” (o niskim IG) i złe (o wysokim IG). 

Dobre węglowodany wg Montignaca

• zboża nieoczyszczone,
• ryż pełnoziarnisty,
• warzywa strączkowe,
• większość warzyw i owoców.

Złe węglowodany

• cukier,
• mąka,
• biały ryż,
• ziemniaki,
• kukurydza.

Jak stosować dietę Montignaca?

Jedzenie węglowodanów o małym IG hamuje tycie (a wręcz powoduje chudnięcie), więc menu powinno bazować właśnie na nich. Montignac zaleca jadanie 3 posiłków dziennie i ewentualnie podwieczorku. Śniadanie ma być obfite, obiad normalny, a kolacja lekka. Śniadanie powinno opierać się na “dobrych” węglowodanach z małą ilością produktów białkowych lub w ogóle bez nich (węglowodany IG = 35 lub poniżej).

Obiad ma składać się z potraw bogatych w białko i tłuszcz, a kolacja powinna być albo węglowodanowo-białkowa, albo białkowo-tłuszczowa, np. chleb i jogurt lub jajecznica na szynce. Planując tę dietę, trzeba korzystać ze szczegółowych tabel produktów z wyliczonym indeksem glikemicznym. Nigdy nie należy łączyć produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku.


W diecie tej trzeba unikać jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych (pełne mleko, czekolada, awokado, wątróbka, orzechy laskowe, herbatniki). Konieczne jest wyeliminowanie z diety cukru (sacharozy), ziemniaków, białego ryżu, białej mąki. Można jeść chleb tylko pełnoziarnisty i tylko na śniadanie, a makaron powinien być gotowany tylko na półtwardo (aldente) lub razowy. Owoce należy jeść oddzielnie, najlepiej na czczo.

Wskazane jest unikanie alkoholu (w szczególności piwa), mocnej kawy i herbaty. “Złe” tłuszcze nasycone zastąpić nienasyconymi (np. olejami, oliwą z oliwek). W czasie posiłku nie wolno pić wody, nie można też pić bezpośrednio przed posiłkiem. Dieta Montignaca podzielona jest na 2 etapy. W pierwszym je się produkty do 35 IG, w drugim do 50 IG.

Plusy czy minusy?

Jest to dieta bezpieczna i dająca dobre efekty w odchudzaniu. Zakłada powolną redukcję masy ciała, co zapewnia trwałe efekty i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia efektu jo-jo. Także ogólne założenia diety opartej na niskim indeksie glikemicznym (IG) są słuszne. Produkty o niskim IG są korzystne w diecie osób odchudzających się, ponieważ po ich spożyciu sytość utrzymuje się przez długi czas. Tabele indeksu glikemicznego nie obejmują jednak wielu zwyczajowo spożywanych w Polsce produktów i potraw."

Pasek wagi
Agaszek, trzeba także patrzeć na skład produktów - ile mają białka, węgli i jaki tłuszcz - roślinny czy zwierzęcy (przypominam, roślinny to na ogół nienasycony, zwierzęcy nasycony). Ryby są tu wyjątkiem, które mają praktycznie wyłącznie tłuszcz nienasycony. Już orzechy mają więcej tłuszczy nasyconych, a tłuste sery zawierają ich naprawdę dużo, więc na te produkty powinno się uważać i nie łączyć ich z ziarnami, otrębami, chlebem - produktami zawierającymi dużo węgli.
Owoce moim zdaniem powinno się zaliczyć bez wątpienia także do węgli bo jednak zdecydowanie dominuje u nich cukier. Warzywa składają się w większości z wody i witamin, a poza nimi wszystkiego mają mało : cukrów, węgli i tłuszczy - po kilka gramów, mniej-więcej tyle samo, więc nie wiem naprawdę czy jest sens, zaliczania ich do poszczególnych grup.
Za dużo się głowicie, tyle wam powiem Zobaczycie, że w praktyce samo wszystko łatwo przyjdzie. Zapamiętajcie najważniejsze zasady, poszperajcie po indeksie i zacznijcie sobie już układać jadłospisy, ufając także swojej intuicji.
Osobiście znalazłam wypowiedź osoby, która utrzymywała wagę na Montignacu i do ciemnego chleba, waliła wielką łychę masła orzechowego, bo przecież wszystko miało niski indeks glikemiczny. Nie trzeba nawet zbytnio znać się na dietach, żeby się domyśleć, jak strasznie grzeszyła!

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.