- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
27 września 2014, 20:02
Dzień 6, obudziłam się z obłożonym językiem, oczyszcza się też prawa zatoka. Samopoczucie dobre, energia mnie rozpiera. Na obiad była ryba, czyli mój przysmak, a tym razem wcale nie było mi żal, że jem same warzywa. To chyba gdzieś w głowie mi przeskoczyło, bo nie czuje pokus. Mam nadzieję, że wytrzymam jak Wy 4 lub 5 tygodni. Miłego wieczoru.
28 września 2014, 08:26
Dzień dobry WO! Dzisiaj dzień pomiarów. Po 31 dniach WO spadek masy ciała o 7,1 , a w obwodach 28 cm mniej. Zostało mi jeszcze 11 dni WO, a później będzie pod górkę. Nie lubię liczyć kalorii, więc będę musiała i tak być głównie na warzywkach, bo one są bezpieczne. Oprócz spacerów spróbuję włączyć lekką gimnastykę. Zobaczymy. Miłej niedzieli
28 września 2014, 14:07
ja po urlopie zaczynam znowu myślec o WO, chociaż 3-4 tygodnie wytrzymać i zrzucić 4-5 kilo planowałam od wtorku ( jutro wyjeżdża mąż z domu i nie bedzie pokus o ile czegos sama nie przyniosę ze sklepu ) ale może zacznę w grupie z czarodziejką
i takim sposobem uda mi sie wytrzymac cały miesiąc
29 września 2014, 11:22
Dzień Dobry
Ja kontynuuję po powrocie. Trochę w weekend odpuściłam, ale dzisiaj znowu same warzywka. Pozdrawiam
29 września 2014, 16:42
Gdzie mogę znaleźć jakieś przepisy z WO? boję się, że moje menu będzie mało urozmaicone, więc ciężko może być. Najbardziej boję się jednak,że nie wytrzymam w pracy, bo dość często koleżanki częstują ciastem itp. Co prawda uprzedziłam wszystkich już, że od października nie jem słodyczy, ale różnie bywa i koleżanki mogą "zapomnieć". Wolałabym uniknąć też tłumaczenia, że jestem na diecie. Mam nadzieję, że dam radę.
Kawę można pić? choćby tylko jedną czarną? Jeśli będę ją piła, to nic to nie da? Buraczki rozumiem bez cukru można? czyli żadne z przetworów nie nadają się?
29 września 2014, 16:52
Dzień dobry!
kasiulkax- kawy nawet jednej nie można jeśli chodzi o oczyszczenie organizmu. Przetworów z cukrem też nie. Przepisów trochę Dziewczyny pododawały. Nawet jest osobny post z przepisami. Powodzenia i nie musisz się tłumaczyć. Informujesz, że jesteś na diecie i nie będziesz jeść, tego, czego w założeniach diety nie ma. Przecież, to nic złego zadbać o swoje zdrowie.
29 września 2014, 17:17
Kasiulkax - pomyśl, że robisz ten post dla siebie. Będziesz się lepiej czuła, będziesz zdrowsza. Jeśli gdzieś w głowie "przeskoczy" Ci o co chodzi, że to prezent dla samej siebie, to wtedy żadne namowy koleżanek nie wyprowadzą Cię z równowagi. Przynajmniej ja tak działam :) Dziś zaczęłam drugi tydzień, na razie bez pokus. Co do potraw, to mam wydrukowaną listę co można jeść i z tego robię różne miksy. Codziennie coś ciepłego czyli dynia hokkaido bo można jeść ze skórą w wersji pieczona, duszona, gotowana, zupa krem, brokuły, kalafior, bigosik, leczo, bakłażan z grila a pod koniec pieczenia plastry pomidora i bazylia i przykrywam, kapucha kiszona. Rano pije sok, ale mam taką starą sokowirówkę i te resztki są trochę wilgotne, więc ich nie wyrzucam, tylko w pudełku zabieram do pracy i mam gotowe śniadanko (burak, seler naciowy, marchewka, jabłko).
Dlaczego nie możesz kawy? W tym poście chodzi o włączenie mechanizmu, który ma każdy z nas, nazywa się on odżywianie wewnętrzne. Aby go włączyć masz jeść produkty z listy. Jeśli zjesz coś innego, wtedy mechanizm się wyłączy. Schudniesz i tak, ale możesz doprowadzić do niedożywienia i na pewno nie zyskasz zdrowia, a to jest głównym celem tego postu.
29 września 2014, 18:27
może podałybyście mi przykładowe dania z buraków? zakupiłam dość sporo na przetwory i postanowiłam część przeznaczyć na dietę, z tym że nie bardzo wiem co z nich zrobić, by miało to smak
29 września 2014, 18:58
dobra jest surówka z upieczonych buraków z cebulą, ogórkiem kiszonym, jabłkiem (wszystko pokrojone w kostkę )
a już super jest sok z kiszonych buraków: wyszorowany 1 kg buraków pokroić na cieńkie plasterki ( ja kroję na krajalnicy ), zalać 1 litrem przegotowanej i ostudzonej wody, dodać kilka ząbków czosnku, kilka liści laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczka soli, mocno popieprzyć; buraki nie mogą wystawać ponad poziom wody, przykryć czystą szmatką ( ja nakładam na duzy słoik nakrętkę, ale nie zakrecam, musi byc dostep powietrza ), rano i wieczorem zamieszać całość, po 3 dniach zlać do dzbanka i przechowywać w lodówce, już wykorzystane buraki można jeszcze raz ukisić; dla mnie bomba