Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej

Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)


Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.


W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:


- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;


- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;


- cebulowe: cebula, por, czosnek;


- psiankowate: papryka, pomidor;


- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;


- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;


- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.


W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z

zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".


Warzywa i owoce można spożywać w postaci:


a) soku z warzyw i owoców,


b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,


c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,


d) warzyw fermentowanych (kiszonych),


e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,


f) owoców.


Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.


Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).


Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.


Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.


Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła

przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.


Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.


Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.


Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

Borówki i jagody -bardzo mała garstka i to nie codziennie.

Pasek wagi

dzięki ggeisha, no tak właśnie mi się zdawało, chociaż z drugiej strony to mam wątpliwości, bo jednak borówki wydają się słodsze od jagód. No ale z drugiej strony jabłka też są słodkie a je można! Jakie to skomplikowane :|

jeszcze zastanawiałam się co z takimi owocami jak kiwi i ziarenka granatu. bo widziałam, że niektórzy na WO jedli i to nawet dość dużo

Pasek wagi

1GrubyGrubas, uuups a ja zjadłam wczoraj i dziś troszkę :?

Pasek wagi

Marys1a napisał(a):

dzięki ggeisha, no tak właśnie mi się zdawało, chociaż z drugiej strony to mam wątpliwości, bo jednak borówki wydają się słodsze od jagód. No ale z drugiej strony jabłka też są słodkie a je można! Jakie to skomplikowane jeszcze zastanawiałam się co z takimi owocami jak kiwi i ziarenka granatu. bo widziałam, że niektórzy na WO jedli i to nawet dość dużo

Kiwi też dekoracyjnie. A co do granatu... to chyba nie. To jest dieta głównie oparta na warzywach. Owoce są dodatkiem. 

marys1a Ja się trzymam zaleceń z wykładu pani doktor, czyli IG produktów do maksymalnie 30, wyższe jak np, truskawki tylko „dla dekoracji” (cytując słowa pani doktor). Odnośnie jabłek to również mówiła „nie przesadzać, nie za dużo”. Wykład jest tutaj: http://www.akademiawitalnosci.pl/5-mitow-na-temat-postu-i-cenny-wyklad-fachowca-dr-ewy-dabrowskiej/

Pasek wagi

co do tego indeksu to znów nic nie rozumiem :( sok jabłkowy ma IG 50 :?

posłucham sobie tego wykładu, dzięki. już słuchałam jednego ale takiego jednoczęściowego, to pewnie był inny. byłam też kiedyś w Gołubiu na wykładzie dr Dąbrowskiej ale nie pamiętam go szczegółowo bo było to kilka lat temu. W każdym razie nie skupiała się na poszczególnych produktach a mi właśnie takiego czegoś by brakowało, żeby mieć konkretną informację na temat każdego pokarmu.

Pasek wagi

Dziękuję Wam za miłe słowa :) Jak widzicie na pasku zniknęło 7.5kg mnie - niesamowite! Byłam dzisiaj na siłowni i chociaż nie dodałam jeszcze zbyt wiele kalorii, to miałam więcej energii niż przed postem, kiedy byłam na śmieciowej diecie ;)  "Nowe" produkty które dzisiaj dodałam smakują fantastycznie (napisałam w wątku o wychodzeniu)  - nie mogę się doczekać, kiedy też zakończycie swoje posty i będziecie mogły się zajadać tym całym dobrodziejstwem, które ma dla nas Matka Natura ;) życzę Wam żeby szybko zleciało :*

kinia odkryłam dzisiaj, że posty pisane z telefonu urywają się jeśli używasz telefonowych emotikonow, chyba to forum ich nie wyświetla więc kasuje całą dalszą część wiadomości - sprawdź czy u Ciebie też tak jest

Grubasku co to jest perski obiad? Zaintrygowałaś mnie :D swędzenie znam aż za dobrze i też brałam ten lek. Z tego co wyczytałam przyczyną są przeciekające jelita, które przepuszczają niestrawione białka (mleka czy np. pszenicy), te dostają się do krwiobiegu i wywołują reakcje alergiczne. Ja ostatnio robiłam test buraczkowy i chyba jelita są już w dobrej kondycji. Oby to swędzenie nie wróciło :(

Herbal super że waga troszkę ruszyła!! Gratulacje i zaglądaj jak najczęściej

ggeisha jednodniowe przypominajki na pewno w ogólnym rozrachunku są na plus, jednak patrząc pod siebie wolę robić 1dniówki na sokach (jabłka, pomarańcze i warzywa) 

marys1a - po co ci "konkretne informacje na temat każdego pokarmu" ? Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytania w tym , do czego ci podałam link, to musisz poczytać więcej książek i wykładów dr. Dąbrowskiej. Nie jestem lekarzem ani dietetykiem więc nie potrafię wyjaśnić wielu teorii na temat żywienia ale stosuję się do zasad postu WO i nie kombinuję "co by tu dodać, co by zmienić" ani dlaczego tak jest. Kogo mam poprawiać , lekarza z dwoma fakultetami z kilkudziesięcioletnią praktyką w tym temacie?

 Jeśli masz zastrzeżenia do IG to może daruj sobie też te czysto owocowe soki, szklanka soku z marchwi to ok. 85 kcal, ale z jabłka już ok. 125 kcal i ma ponadto wyższy IG sam sok owocowy niż owoc cały, gdzie wchłanianie cukrów w tym drugim przypadku jest spowolnione przez zawarty w owocu błonnik. W książkach pani doktor znajdziesz propozycje menu postnego, jak to ma wyglądać poprawnie.

Gruszka ma niski IG i małą ilośc kalorii, chyba 35. A jednak gruszka w poście jest zabroniona i dr. Dąbrowska pisze, że zjedzenie gruszki całkowicie kładzie post WO i zatrzymuje odżywianie wewnętrzne. Ostropest plamisty i młody jęczmień, tak modne ostatnio, to liście, a są zabronione w poście WO.. A przecież wszystkie liściaste są polecane. Ale nie te. Wszystkie przyprawy naturalne są polecane nawet te, które są nasionami a jednak czarnuszka jest zabroniona. Koniecznie chcesz wiedzieć dlaczego, ja cię rozumiem, ale na dociekaniu takich rzeczy możesz stracić tygodnie. 

Pasek wagi

BeJealous - siesta męża wyszła za persa (nie Araba :-), kuchni perskiej uczyła ją matka męża i szwgierki- persjanki. Kuchnia perska jest dla nas egzotyczna ale bardzo przystępna i nie dziwaczna. Perski obiad jest u mnie jak mi się chce popracować w kuchni. To jeden z wielu perskich przepisów, które znam od szwagierki - tym razem były gondi w rosole z czarnej limonki, pieczony ryż z kartoflami i koperkiem i młodym bobem, Przepisu tutaj nie dam, bo tak się umówiłyśmy, że nie piszemy o niedozwolonych potrawach. Przepis na paschę wegańską dawałam ostatnio gejszy na forum "Po diecie...".

Pasek wagi

BeJealous w poprzednim poście miało być "siostra męża wyszła za Persa", w pośpiechu narobiłam błędów

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.