- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
8 czerwca 2011, 08:18
Witam serdecznie. Będzie to wątek dla osób, które zakończyły post wg zasad dr Ewy Dąbrowskiej i chcą przejść na zdrowe żywienie. Osoby, które skończą post Daniela zapraszamy tutaj, aby ustabilizować wagę i do końca życia cieszyć się dobry zdrowiem i kondycją fizyczną.
15 czerwca 2011, 10:10
15 czerwca 2011, 10:10
Acha na tego Waszego w-ceta polecam to:
Opis
ISPAGUL czyli łupina babki jajowatej (Plantago ovata) zawiera błonnik i poli-sacharydy śluzowe, które wiążą wodę i pęcznieją tworząc w jelitach łagodzący żel lub lepki roztwór. Dzięki temu w okrężnicy stolec jest rozmiękczany a jego masa powiększa się, co ożywia perystaltykę jelit i zmniejsza czas transmisji. W ten sposób nie powstaje nieprzyjemny efekt przeczyszczający ale zostaje ułatwione wypróżnianie. Systematyczne stosowanie preparatu ISPAGUL zapobiega zaparciom i zapewnia regularne, prawidłowo uformowane stolce, jest szczególnie wskazane
w przypadkach otyłości, w okresie klimakterium czy kuracjach odchudzających.
Zdolność do obfitego absorbowania wody i przekształcania płynu w jelitach do bardziej lepkiej masy powoduje, że łupina nasienna babki jajowatej jest również skuteczna w łagodzeniu objawów biegunki, umożliwiając wydalanie uformowanego kału.
Dodatkowo, przyjmowanie łupiny nasiennej Plantago ovata zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL w surowicy krwi. Jest to efekt wtórny spowodowany przez przyspieszenie pasażu jelitowego i wiązanie przez śluz cholesterolu.
Działanie
W zaparciach: wskutek zwiększenia objętości stolca - skrócenie czasu przesuwania.
W biegunkach: wskutek wiązania wody - przedłużenie przesuwania upłynnionej treści jelitowej. Spadek poziomu cholesterolu w surowicy.
Wskazania
Zaparcia nawykowe, choroby, w których pożądane jest wypróżnienie miękkim stolcem np. przy szczelinach odbytu, hemoroidach, po zabiegach operacyjnych na prostnicy i odbycie, w czasie ciąży. Pomocniczo w biegunkach różnorodnego pochodzenia oraz w podrażnieniu jelit.
Przeciwwskazania
Patologiczne zwężenia przewodu pokarmowego, zagrażająca bądź istniejąca niedrożność jelit, ciężka do opanowania cukrzyca. Nie zaleca się stosowania środka w przypadku silnych biegunek, którym towarzyszy gorączka.
Działania niepożądane: Dotychczas nie zaobserwowano
Interakcje: Przy jednoczesnym doustnym podawaniu leków ich resorpcja może być opóźniona. U cukrzyków prowadzących kurację insulinową może wystąpić konieczność obniżenia dawki insuliny.
1 łyżke stołową można zalać 1/4 gorącej wody i dodać np do zupy, robi wtedy gęściejsza i wc napewno zaliczycie, a w smaku to taki kisielek.
15 czerwca 2011, 10:14
15 czerwca 2011, 10:19
Znalazłam przepis na szarlotkę:
Opakowanie płatków owsianych zwykłych- ja użyłam firmy Kupiec, tych czerwonych ½ opakowania drobnych płatków owsianych Garść płatków migdałów Kilka łyżek zmielonych grubo orzechów laskowych z orzechami pecan 12 kwaśnych jabłek- najlepsza jest antonówka ale o tej porze roku zostaje tylko szara reneta, bądź jak mi mówi mój pan od jabłek te wszystkie renety to boskop jest;) ½ filiżanki rozpuszczonego masła dużo cynamonu |
3 lata temu po raz pierwszy usłyszałam o Małgorzacie Kalicińskiej. Przeczytałam jej książkę DOM nad rozlewiskiem i zakochałam się w niej. Nie wiecie jak bardzo się ucieszyłam gdy jakiś czas później zobaczyłam POWROTY nad rozlewiskiem, a gdy w zeszłym roku ukazała się trzecia część MIŁOŚĆ nad rozlewiskiem byłam wniebowzięta. Chłonęłam każdą kartkę niczym opowieść najbliższej osoby. Moja mama, siostra i ja jesteśmy zakochane w trylogii „rozlewiskowej”. W książkach pani Małgorzata Kalicińska podaje wyśmienite przepisy. Jednym z nich jest niniejszy. Otóż płatki owsiane zalałam ciepłą wodą na równo z poziomem płatków i masę, którą otrzymałam odstawiłam na kilka minut. W tym czasie jabłka starłam razem ze skórką ale już bez ogryzka, jak preferuje pani Małgorzata Kalicińska. Masę owsiana wyłożyłam na przykrytą papierem do pieczenia blaszkę, posypałam orzechami, rozłożyłam jabłka, ozdobiłam płatkami migdałów, cynamonem i wstawiłam na ok. 1 ½ godziny do piekarnika(180 stopni Celsjusza). Ciasto jest bez cukru, maki i jajek, gdyż słodycz bierze się z długo pieczonych jabłek, i to jest szczera prawda. Ciasto nie przypadło do gustu mężczyznom, którzy są raczej tradycjonalistami w kuchni, za to nam kobitkom smakuje i to bardzo. Polecam książki i domowe przepisy w nich zawarte. Smacznego:) |
15 czerwca 2011, 12:02
15 czerwca 2011, 13:07
Ooooo wzbudziłaś moją ciekawość, co to za fotkę ukrywasz przed nami? a tą szarlotkę skopiowałam i tez kiedys zrobię, może nawet na urlop zabiore ze sobą.
Ja własnie wróciłam ze sklepu i dziś będe piekła chlebek. Módlmy się, aby pusi nie wylazł zakalec
15 czerwca 2011, 14:08
15 czerwca 2011, 14:33
Luckaa i tak zrobię Zadzwoniłam własnie do męża żeby kupił mąkę typ 650, bo ja kupiłam razową żytnią, a koleżanka powiedziała,że takiej mąki to mi drożdże nie podniosą - człowiek sie uczy całe życie i głupi umiera
Wklejam Info o mąkach, bardzo przydatne.
Mąka jest to powszechnie stosowany produkt do wyrobu pieczywa i ciast powstały poprzez silne rozdrobnienie ziarna zbóż lub innych roślin. Im bielsza jest mąka, tym bardziej delikatne jest wypiekane z niej pieczywo, ale jednocześnie mniej w nim składników mineralnych i błonnika. Ziarna zbóż zbudowane są z 4 głównych części: najbardziej zewnętrzna warstwa czyli okrywa owocowo-nasienna jest bardzo bogata w błonnik oraz składniki mineralne. Tuż pod nią jest tzw. warstwa aleuronowa zawierająca dużo białek, składników mineralnych i witamin oraz trochę tłuszczu. Najmniejsza jest część zwana zarodkiem, z której w korzystnych warunkach wyrasta kiełek będący początkiem nowej rośliny. Najbardziej wewnętrzną częścią ziarna, stanowiącą jednocześnie jego największą część (ok. 80 %) jest tzw. bielmo. Ta część to głównie węglowodany, a także trochę białek. By powstała mąka ziarno zboża trzeba najpierw oczyścić, a potem zmielić. I właśnie podczas oczyszczania z ziarna usuwane są zewnętrzne części - najpierw okrywa owocowo-nasienna, potem warstwa aleuronowa i zarodek. Tak więc im bardziej oczyszczona jest mąka tym mniej w niej błonnika, składników mineralnych i witamin, a więcej węglowodanów. Typ mąki określany jest zawartością popiołu, który wskazuje na ilość składników mineralnych w danym jej rodzaju. O ilości popiołu decyduje z kolei stopień przemiału mąki. Im bardziej jest ona oczyszczona, tym mniejsza jest w niej zawartość składników mineralnych, a tym samym niższy ma typ. Najczęściej używana jest mąka o typie zbliżonym do 500. Oznacza to, że w 100 kg mąki jest ok. 500 g popiołu. Dla porównania mąki razowe mają typ zbliżony, do 2000, co wskazuje na aż 2% udział popiołu w tej mące. W rezultacie w mące o typie 2000 ilość składników mineralnych jest 4-krotnie wyższa niż w powszechnie używanych mąkach o typie 500.
Rodzaje mąk (czyli z czego mąki są produkowane)
Najczęściej do wypieku pieczywa używa się mąki pszennej. Niemniej jednak, z innych zbóż i roślin uprawnych również wytwarza się mąkę - jest ich wiele rodzajów i każda z nich ma swoisty smak i właściwości, które wpływają na smak, zapach i konsystencję pieczywa.
Mąka jęczmienna, była podstawą wyżywienia w Szkocji i w północnej Anglii na długo przed tym zanim zaczęto uprawiać tam pszenicę. Obecnie pieczywo z czystej mąki jęczmiennej nie cieszy się powodzeniem, gdyż mała zawartość glutenu w tej mące powoduje, że chleb jest ciężki, ma zbity miękisz i mączysty smak, na który trzeba amatora. Jednakże przymieszka mąki jęczmiennej, w ilości 10 do 15 procent, wzbogaca smak pszennego czy żytniego chleba na zakwasie, a nawet zwykłego pszennego pieczywa na rozczynie drożdżowym.
Mąka gryczana, otrzymywana jest z nasion gryki, uprawianej jako roślina zbożowa, (choć zbożem nie jest), a pochodzącej z Azji. Szaro - brązowa, pstra mąka ma charakterystyczny smak, z lekką goryczką i używana jest głównie do ciasta na bliny i naleśniki, przy czym z reguły miesza się ją z mąką pszenną. Niewielka domieszka mąki gryczanej w cieście chlebowym nadaje pieczywu bardziej intensywny smak.
Mąka kukurydziana, jest żółta, miałka lub też ziarnista, uzyskiwana z przemiału ziarna kukurydzy. Najlepsza do pieczenia jest mielona w młynie żarnowym. Ponieważ nie zawiera ona glutenu, trzeba ją prawie zawsze łączyć z mąka pszenną. Mąka kukurydziana w czystej postaci, bez żadnych domieszek, używana jest do pieczywa spulchnianego nie drożdżami, ale proszkami do pieczenia. Masa harina to mąka kukurydziana bardzo miałka, przesiana i wzbogacana w związki wapnia, z której robi się tortille i chleb plackowy.
Mąka z prosa, zboża uprawianego od czasów prehistorycznych, jest bogata w białko, witaminy i sole mineralne, ale ma niewielką zawartość glutenu, toteż zwykle łączy się ją z mąką pszenną. Pieczywo reklamowane jako "zdrowa żywność" często zrobione jest właśnie z mąki pszennej zmieszanej z maką z prosa.
Mąka owsiana, nie jest tak łatwo dostępna jak kaszki i płatki owsiane, ale można ją łatwo przygotować, mieląc te właśnie kaszki i płatki w robocie kuchennym lub młynku. Dodana do pszennej mąka owsiana przydaje pieczywu aromatu i wartości odżywczych oraz nadaje mu bardziej interesującą konsystencję.
Mąka żytnia, była najczęściej używaną mąką w Europie Wschodniej i Środkowej, tam, gdzie gleba jest nie dość urodzajna lub klimat za chłodny do uprawy pszenicy. Z ciasta żytniego, nie zawierającego siatki glutenowej, otrzymuje się chleb ciemny i smaczny, mimo zwartego miękiszu. Aby pieczywo było lżejsze, miesza się zwykle mąkę żytnią z pszenną. Makę żytnią dodaje się również często do pszennej, by poprawić smak chleba na zakwasie.
Mąka sojowa, bardzo odżywcza i prawie nie zawierająca skrobi, jest miałka i ma lekki posmak migdałów. Dodawana jest niekiedy do mąki pszennej, ponieważ wzbogaca pieczywo w białko i opóźnia jego czerstwienie.
Mąka z orkiszu, przez wiele lat orkisz uprawiano w całej Europie. Z powodu wysokich kosztów uprawa orkiszu została praktycznie zaniechana w Wielkiej Brytanii przed II wojną światową, ale od kilku lat zainteresowanie tym zbożem rośnie, zwłaszcza że coraz więcej farmerów prowadzących gospodarstwa ekologiczne poszukuje roślin odpornych na choroby. Orkisz należy do tej samej rodziny, co zwykła pszenica, ale ma inną strukturę genetyczną i w związku z tym jego ziarno zawiera nieco więcej białek, witamin i składników mineralnych. Mąka z orkiszu nadaje się idealnie do wypieku, a upieczony z niej chleb jest smaczny i nie kruszy się.
Mąka pszenna, od tysięcy lat stanowiła podstawowy produkt żywnościowy na terenach zachodniej Europy. Dziś ponad jedna czwarta białka w diecie przeciętnego Europejczyka pochodzi z pszenicy, która jest ponadto dobrym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy E i różnych soli mineralnych. Niektóre wartościowe składniki, takie jak błonnik, mogą jednak zostać usunięte z pszenicy w procesie przemiału.
Typy mąk (czyli w jaki sposób mąki są mielone) i zastosowanie
Mąka typ - 400, idealna do wypieku ciast tortowych.
Mąka typ - 450, przeznaczona do wypieku ciast biszkoptowych, tortów i ciast francuskich.
Mąka Wrocławska typ - 500, mąka przeznaczona do wypieku pierników, kruchych ciast, naleśników, omletów.
Mąka Poznańska typ - 500, mąka przeznaczona do wyrobu domowych makaronów, lanych klusek.
Mąka Krupczatka typ - 500, szerokie zastosowanie w kuchni domowej do wypieku babek, ciast z owocami, wyrobu makaronów, ciasta do pierogów.
Mąka Luksusowa typ - 550, do wypieku ciast drożdżowych, naleśnikowych oraz kopytek, knedli, klusek.
Mąka typ - 650, do wypieku bułek, wypieku pierników, miodowników i ciast ciemnych, robienia zasmażek, jako naturalny składnik zagęszczający do zup i sosów.
Mąka typ - 1850, mąka graham do wypieku pieczywa.
Mąka typ - 2000, mąka razowa do wypieku pieczywa.
15 czerwca 2011, 14:34
15 czerwca 2011, 14:38