- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
17 czerwca 2011, 20:19
21 czerwca 2011, 19:55
22 czerwca 2011, 08:21
22 czerwca 2011, 10:27
22 czerwca 2011, 13:07
hej okruszku! :)
nie martw sie tym przesuwaniem posilkow, wazne, ze jesz zdrowe rzeczy i nie tyjesz, a chudniesz!! :) Wiadomo, lepiej byloby trzymac sie wszystkiego jak trzeba.. Ale jak dla mnie oznaczaloby to siedzenie w domu i kontrolowanie. Trzeba to jakos pogodzic.
Ja mam dzisiaj sprawdzian, bo ide na koncert a tam przeciez nie zabiore pojemnikow z jedzeniem wiec bedzie nieprzepisowo, ale bede starala sie jesc malo :) alkohol na pewno tez bedzie.. No coz. Myslisz, ze polowa dnia wyjeta z dietkowania w systemie 10dniowym moze jakos zaszkodzic? Nawet jesli, to o ten kilogram, trudno, poswiece go
a co do Twoich zaparc..
"Aby leczyć chorobę najpierw trzeba poznać przyczynę, która ją wywołuje. Najczęściej przyczyną zaparć jest niewłaściwa dieta, uboga w błonnik pokarmowy. Pełni on rolę tzw. “szczotki fizjologicznej”, która "wyłapuje" substancje toksyczne, chłonie wodę i przyspiesza proces tworzenia kału, a następnie wydalany jest wraz ze wspomnianymi substancjami na zewnątrz. Zwykle za mało jemy surowych owoców, warzyw, otrębów, grubych kasz, pieczywa razowego, produktów pełnoziarnistych, a za dużo produktów wysokoprzetworzonych, takich jak: produkty “w proszku”- szybkie do przygotowania, “rozgotowane” potrawy, spożywamy słodycze, cukier rafinowany, białe pieczywo, kluski i produkty z białej mąki, fast-foody.
Dostarczając organizmowi zbyt mało pokarmów o niskim stopniu przetworzenia pomagamy mu tylko w powstawaniu zaparć. W ten sposób resztki pokarmowe zalegają zbyt długo w jelitach, fermentują, przez co są przyczyną zaparć i wzdęć.
Jak walczyć z zaparciami?
Najpierw należy przyjrzeć się swojej codziennej diecie i zastanowić się jaki jej udział stanowią produkty o dużej zawartości błonnika pokarmowego. Jeśli zjadasz zbyt mało produktów bogatych w błonnik, wprowadzaj je do diety stopniowo, gdyż organizm nie jest przyzwyczajony do dużej ilości włókna roślinnego.
Zjadaj przynajmniej 1-2 jabłka ze skórką dziennie lub pół grejpfruta z białymi błonkami na pół godziny przed posiłkiem.
Spożywaj od czasu do czasu suszone owoce. Zalej ciepłą wodą kilka sztuk suszonych owoców, przykryj je i odstaw na noc. Rano zaraz po przebudzeniu wypij napar, a owoce zjedz.
Zjadaj 4-5 posiłków dziennie, nie pomijając śniadania. Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny.
Do każdego posiłku staraj się spożyć jedną porcją warzyw lub owoców, najlepiej surowych.
Dużo pij, przynajmniej 1,5-2 litry niesłodzonych płynów dzienne. Woda wchłaniania jest przez błonnik pokarmowy, pozwala to zwiększyć objętość stolca, a dzięki temu skrócić czas jego pasażu jelitowego.
Staraj się ruszać, dużo maszeruj szybkim tempem, biegaj. “Zastały” tryb życia również utrudnia pracę Twoim jelitom.
Wzmacniaj mięśnie brzucha poprzez właściwy dobór ćwiczeń.
Udaj się od czasu do czasu na masaż.
“Gimnastykuj” oddech, wzmacniając w ten sposób mięsień przeponowy.
Herbatki przeczyszczające nie są dobrym sposobem pomagającym w walce z zaparciami na dłuższą metę. Mogą być one stosowane od czasu do czasu gdy pojawia się jednorazowy problem z wypróżnianiem. Jednak wypijane częściej “rozleniwiają” jelita i bez nich samodzielnie nie potrafią już funkcjonować. Z tego powodu warto dbać o prawidłową perystaltykę troszcząc się o właściwy skład diety, a herbatki przeczyszczające stosować tylko w sytuacjach awaryjnych.
Jeśli Twoja dolegliwość będzie na tyle uciążliwa i długotrwała, że zacznie już niepokoić, a zmiana diety nie pomoże skonsultuj swój problem z lekarzem. Zaparcia to poważny problem, który wymaga specjalistycznego leczenia, jeśli odpowiednia dieta i zwiększenie aktywności fizycznej nie pomaga."
"Probiotyki
Probiotyki to kultury bakterii, które naturalnie występują w układzie trawiennym. Spożywanie produktów zawierających probiotyki pomoże Ci w zaparciach, wzmocni Twoją odporność oraz utworzy ochronną barierę w Twoim układzie trawiennym.
Magnez
Niedobory magnezu mogą powodować zaparcia. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera wystarczająco dużo jego źródeł. Pamiętaj, że spożywanie kofeiny może wypłukiwać magnez z Twojego organizmu."
22 czerwca 2011, 13:11
22 czerwca 2011, 13:24
a co do malych oszustw .. tez mam np. jajecznice robie na oliwie. albo cos tam dodaje do salatki. lepsze to niz frytki i pizza
ej, nie narzekajcie z weekendami.. ja mam najgorzej! Pracuje w restauracji/barze jako kelnerka i zarelka mam mnostwo! Np. wczoraj. Wcinam swoje "dania" a oni mi tu proponuja pyszna pizze. Albo frytki. Albo cos jeszcze. A ja grzecznie zanosze wszystko dla innych, zeby mnie nie kusilo. Boje sie, ze w koncu moja silna wola sie zlamie ..
Okruszek - zmieniaj pasek! na 61kg! Gratuluje!! ^^
22 czerwca 2011, 22:38
24 czerwca 2011, 08:54
24 czerwca 2011, 12:20
25 czerwca 2011, 10:11
Hej Dziewczynki! Ja jestem chyba weteranką ONZ bo byłam już na tylu seriach że hoho! Robiłam między nimi przerwy, żeby zobaczyć czy nie będzie jojo. No i w pół roku straciłam 16 kg. Teraz znów wróciłam do ONZ bo boczki się zaokrągliły przez niezdrowe jedzenia ;) Brak czasu na gotowanie i obiady mamusi dały efekty ;)
Byłam i na turbo i na zwykłej. Na turbo chodziłam meeega najedzona i mi się to podobało, ale 6 posiłków to za dużo i uwaga!!! Na podstawowej wersji tracę więcej! Mój rekord to chyba 5 kg było.
Także jak macie jakieś pytanka to w razie co będę zaglądać i odpowiadać.
Pozdrawiam