Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy warto nosić pas neoprenowy?
  • Jak działa pas neoprenowy?
  • Skąd się bierze pot podczas treningu?
  • Czy pot ma wpływ na trening?
  • Czy pas neoprenowy działa?

Na wstępie należy podkreślić, iż pas neoprenowy, czy też inne elementy ubioru wykonane z neoprenu, nie przyczyniają się do szybszego oraz skuteczniejszego spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Z tego też względu ich stosowanie w czasie treningu tylko i wyłącznie w tym celu nie ma większego sensu. Dlaczego jednak tak wiele osób uważa, że stosowanie pasa neoprenowego przyczynia się do lepszego spalania zbędnej tkanki tłuszczowej? Co więcej, bardzo często można spotkać osoby, które wychodzą z założenia, że ćwicząc w pasie neoprenowym szybciej zredukują tkankę tłuszczową z brzucha. Nie jest to jednak prawdą. Z czego wynikają takie założenia? Odpowiedzi należy szukać w ilości wydzielanego w czasie treningu potu.

Jak działa pas neoprenowy?

Ludzki organizm charakteryzuje się stałą temperaturą ciała wynoszącą około 36,7 stopnia Celsjusza. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura jest dla ustroju zabójcza. Z tego też względu ludzki organizm posiada kilka mechanizmów obronnych, które pozwalają utrzymać jego optymalną temperaturę. Jednym z tych mechanizmów jest pocenie się. Warto mieć na uwadze to, że zaledwie około 20-25% wytwarzanej w komórkach energii wykorzystywane jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jest do zachowania jego podstawowych czynności, a także do przemieszczania się. Pozostała część energii na drodze licznych przemian biochemicznych zamieniana jest w ciepło

Skąd się bierze pot podczas treningu?

Podczas wysiłku fizycznego, w znacznym stopniu zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię, która jest niezbędna do wykonywania podjętej pracy. Z tego też względu nasileniu ulegają procesy energetyczne. Wraz ze wzrostem ilości wytwarzanej energii zwiększa się również ilość wydzielanego ciepła. Ze względu na to, że zbyt wysoka temperatura jest zabójcza dla organizm nadmiar ciepła musi zostać usunięty z ustroju. W tym celu organizm wykorzystuje zjawiska konwekcji oraz promieniowania. Z racji tego, iż są one mało efektywne konieczne jest użycie najbardziej skutecznej metody ochładzania organizmu, a mianowicie pocenia się. To właśnie dlatego podczas wysiłku fizycznego pocimy się bardziej niż „na co dzień”.

Czy pot ma wpływ na trening?

Zdecydowanie NIE! Ilość wydzielonego w czasie treningu potu w żadnym wypadku nie przekłada się na jego efektywność. Ten sam trening wykonany w różnych porach roku będzie charakteryzował się taką samą skutecznością przy istotnych różnicach w ilości wytworzonego w czasie jego trwania potu. Znaczna ilość wydzielonego w czasie treningu potu może świadczyć jedynie o tym, iż był on wykonywany z dużą intensywnością w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (panowała wysoka temperatura i wilgotność powietrza). Należy również podkreślić to, iż na ilość wytwarzanego w czasie treningu potu wpływa także ubiór (jego objętość i rodzaj).

Czy pas neoprenowy działa?

Z pewnością nie ma sensu kupowanie pasa neoprenowego, czy też innego ubioru wykonanego z tego materiału w celu przyśpieszenia redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, gdyż to po prostu nie przynosi zamierzonego efektu. Nie oznacza to jednak, że neopren nie sprawdza się w aktywności fizycznej. Warto mieć na uwadze to, że ma on doskonałe zdolności termoizolujące. Z tego też względu można stosować go jako dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem podczas treningów wykonywanych na dworze w czasie mroźnych, zimowych miesięcy. Neopren sprawdza się również w sportach wodnych – to właśnie z niego najczęściej powstają pianki.

Używaliście kiedyś pasu neoprenowego? Jaka jest Wasza opinia o pasie neoprenowym? Czy pas neoprenowy działa?

Zdjęcie główne

Zdjęcie w treści