Piękna teoria

Mrożenie to jedna z lepszych metod utrwalania żywności. Nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych, a prawidłowe przeprowadzenie procesu mrożenia warunkuje zachowanie większości witamin i składników mineralnych w mrożonych warzywach i owocach. Cały proces mrożenia odbywa się krótko po zbiorze, co warunkuje wysoką jakość produktów. Tak wygląda teoria.

                 

Rzeczywistość – kolorowa czy szara?

Ponieważ na rynku istnieje duża konkurencja, producenci chcąc zdobyć klienta, muszą postawić na wysoką jakość produktów. W tym celu doskonalą procesy technologiczne i ubiegają się o różnego rodzaju certyfikaty jakościowe. Często więc produkty mrożone rzeczywiście charakteryzują się wysoką jakością. Po takie mrożonki warto sięgać zwłaszcza zimą oraz wczesną wiosną, bo są one bardziej wartościowe niż dostępna w tym czasie żywność świeża.

Jednak nie zawsze producent wypuszcza na rynek wartościowy produkt. Główne błędy jakie może popełnić producent to:

Brak zachowania odpowiedniego czasu pomiędzy zbiorem a zamrożeniem

Jeśli produkt nie jest odpowiednio szybko zamrożony, to podczas przechowywania traci na wartości: pod wpływem światła i temperatury utleniają się witaminy, następują też starty składników mineralnych oraz kwasów organicznych.

Przeznaczenie na mrożonki produktu gorszej jakości

Chcąc obniżyć koszty, producent może na mrożonki przeznaczyć produkt gorszej jakości. Nic złego się nie stanie jeśli będzie to produkt np. mniej wyrośnięty. Problem pojawi się wtedy, jeśli producent nie będzie zwracał uwagi na bezpieczeństwo żywności i wprowadzi do mrożonki np. produkt spleśniały (nawet po odkrojeniu części spleśniałej). Niestety my jako konsumenci nie zawsze będziemy w stanie to stwierdzić – o ile łatwo zorientować się w przypadku świeżych produktów czy są one zepsute czy też nie, o tyle w przypadku rozdrobnionych mrożonek będzie to dla nas niezauważalne.

Niewłaściwy transport lub przechowywanie produktu zamrożonego

Nawet jeśli zostaną zachowane wszelkie procedury przy mrożeniu produktu, to jego jakość może znacznie się pogorszyć przy złych warunkach przechowywania lub transportu. Rozmrożenie produktu i ponowne jego zamrożenie dyskwalifikuje dana mrożonkę.

 

Zatem kupować czy nie kupować?

Moim zdaniem kupować, ale nie bezmyślnie. Na pewno nie powinniśmy kupić mrożonki, jeśli:

  • jej opakowanie jest nieszczelne (przedziurawione)
  • gdy zamrażarka, w której ona leży jest niedomknięta
  • gdy opakowanie mrożonki jest skroplone (oznacza to, że mogła ona częściowo się rozmrozić)
  • gdy upłynął termin ważności danej mrożonki.

Warto też wybierać takie mrożonki, które zawierają całe produkty, a nie rozdrobnione, czyli np. całe truskawki, a nie miazgę truskawkową. W takiej mrożonce łatwiej będzie nam ocenić, czy znajdujące się w niej produkty nie były zepsute.

Mrożone warzywa i owoce kontra mrożone dania

O ile mrożonki zawierające same warzywa lub same owoce mogą być godne polecenia, o tyle mrożone całe dania często już nie stanowią wartościowego produktu. W ich składzie można znaleźć takie dodatki jak tłuszcz palmowy (który jest jednym z najgorszych rodzajów tłuszczów, ale chętnie wykorzystywanym ze względu na niską cenę) czy cukier.

Jak prawidłowo zamrażać owoce i warzywa w warunkach domowych?

  1. Warzywa i owoce obierz, a następnie dokładnie umyj.
  2. Jeśli to konieczne, to pokrój (lub podziel) owoce i warzywa przeznaczone na mrożenie (np. podziel kalafiora na różyczki)
  3. Umyte owoce starannie osusz – jeśli zamrozisz mokre produkty, to posklejają się i zmienią swój kształt.
  4. Warzywa przed wysuszeniem zblanszuj (zalej wrzątkiem na 1-2 min) – dzięki temu zachowają swój smak i kolor, ponieważ blanszowanie niszczy enzymy odpowiedzialne za te zmiany. Blanszowania nie wymagają: marchewka, pietruszka, dynia, cebula, por. Warto natomiast blanszować: brokuły, kalafiora, fasolkę, bób, groszek, kapustę.
  5. Wstaw gotowe do zamrożenia owoce i warzywa na kilka godzin do lodówki, aby porządnie się wychłodziły.
  6. Następnie popakuj w woreczki i włóż do zamrażarki.
  7. Pamiętaj o terminach – mrożone owoce i warzywa można przechowywać w zamrażarce przez 8-12 miesięcy.

 

 

 Zdjęcie główne pochodzi z: Photo credit: mealmakeovermoms via Foter.com / CC BY-ND