1. Nieregularne spożywanie posiłków

Za uczucie głodu odpowiedzialna jest przede wszystkim glukoza. Do mózgu przez cały czas docierają informacje o poziomie cukru we krwi. Kiedy jego poziom we krwi się obniża, rośnie apetyt. Natomiast kiedy poziom glukozy wzrasta, apetyt się zmniejsza. Gdy jemy nieregularnie dochodzi do wydłużonych przerw pomiędzy posiłkami. Długie przerwy w dostawie jedzenia prowadzą do spadku poziomu cukru we krwi, a to skutkuje uczuciem głodu. Jeżeli więc stale jemy nieregularnie, to możemy mieć poczucie, że jesteśmy głodni praktycznie cały czas.

2. Spożywanie dużych ilości słodyczy

Spożywanie cukrów prostych znajdujących się m.in. w słodyczach prowadzi do gwałtownego podniesienia się poziomu cukru we krwi, a następnie do szybkiego obniżenia jego poziomu. Częste spożywanie słodyczy sprawia więc, że poziom cukru we krwi przez cały czas się waha, dlatego silny głód może towarzyszyć nam przez cały dzień.

3. Nieodpowiednie komponowanie posiłków

Nie tylko słodycze mogą prowadzić do wahania poziomu cukru we krwi. Tak samo działają posiłki o wysokim ładunku glikemicznym. Ładunek glikemiczy opiera się na wartości indeksu glikemicznego (który informuje o tym, w jaki sposób spożycie danego produktu wpływa na poziom cukru we krwi) i na ilości węglowodanów znajdujących się w zjadanej porcji. Jedzenie posiłków, które mają wysoki ładunek glikemiczny, czyli zawierają produkty o wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości węglowodanów, może przyczyniać się do skoków poziomu cukru we krwi, co zwiększy apetyt. Należy więc komponować posiłki w taki sposób, aby miały niski ładunek glikemiczny albo dbać o dodatek białka, tłuszczu i błonnika w posiłku. Te wszystkie składniki spowalniają bowiem przemiany węglowodanów.

4. Wypijanie za małej ilości wody

Picie za małej ilości wody prowadzi do uczucia pragnienia, a wiele osób myli pragnienie z głodem. W dodatku picie wody pomaga tłumić apetyt i zmniejszać uczucie głodu, dlatego warto pić odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. O tym jakie jest zapotrzebowanie na wodę można przeczytać w artykule Ile wody należy pić? Najważniejsze zasady.

5. Ciągły stres

Permanentny stres zaburza mechanizmy odpowiedzialne za odczuwanie sytości i głodu. Zmniejsza się produkcja leptyny (hormonu wpływającego na uczucie sytości), a zwiększeniu ulega produkcja neuropeptydu Y (informującego o uczuciu głodu) i kortyzolu (który sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej). Dochodzi też do spadku poziomu serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a ponieważ to węglowodany uczestniczą w jego produkcji, nasila się apetyt, szczególnie na produkty słodkie. Warto więc poświęcić czas na czynności, które sprawiają przyjemność i redukują stres. O tym jak skutecznie się relaksować możesz przeczytać w artykule Relaks – kluczowy element odchudzania.

6. Niewysypianie się

Niedobór snu również może wpływać na ciągłe uczucie głodu. U osób, które nie śpią wystarczającej ilości godzin dochodzi do zaburzenia funkcjonowania dwóch hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i sytości. Zwiększa się produkcja greliny, czyli hormonu głodu, a spada ilość leptyny odpowiedzialnej za odczuwanie sytości. W takiej sytuacji pojawia się głód, który może towarzyszyć przez cały dzień, bo nie zawsze uda się go zredukować, nawet pomimo spożycia posiłku.

7. Choroby

Istnieją także choroby, które wiążą się z nasilonym apetytem. Do chorób takich należy cukrzyca typu 2. Charakteryzuje się ona nadmiernym wydzielaniem insuliny, co sprzyja nadmiernemu apetytowi. Nadmierny apetyt może się też pojawiać przy nadczynności tarczycy. Objawia się ona przyspieszonym metabolizmem, czemu towarzyszy ciągłe uczucie głodu.

8. Pasożyty

Choroba pasożytnicza również może objawiać się ciągłym uczuciem głodu. Pasożyty żywią się bowiem tym, co zjemy, szczególnie produktami węglowodanowymi. Może więc dochodzić do nasilonego apetytu na tego typu produkty.

9. Uszkodzenie podwzgórza

Bardzo rzadką przyczyną ciągłego odczuwania głodu jest uszkodzenie części brzuszno-przyśrodkowej podwzgórza mózgowego. Mieści się tam ośrodek sytości, który może ulec uszkodzeniu na przykład na skutek urazu głowy. Gdy ośrodek ten ulegnie uszkodzeniu, nie dochodzi do odczuwania sytości.

10. Niezaspokojone potrzeby psychologiczne

Przyczyną braku odczuwania sytości mogą być również niezaspokojone potrzeby psychologiczne. Jeżeli czujemy się głodni, pomimo spożycia posiłku, to może się okazać, że to co odczuwamy to nie głód fizyczny, a głód psychiczny. Pożywienie służy nam bowiem nie tylko do zaspokajania potrzeb fizjologicznych, ale bardzo często również psychicznych (np. potrzeby bezpieczeństwa czy miłości). Głodu psychicznego nie da się jednak w pełni zaspokoić za pomocą jedzenia. Należy zdiagnozować przyczyny jego pojawiania się i wtedy rozwiązać problem u podstaw, czyli zaspokoić potrzeby psychiczne. Więcej można przeczytać na ten temat w artykule Ach ten głód.

#10latVitalii

Zajrzyj na vitalia.pl/10lat

Zdjęcie główne: Photo credit: Chalky Lives / Foter / CC BY