Spis treści:
- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Idealna masa ciała – tak odpowie większość odchudzających osób, kiedy spytasz je o cel. Jaka ona jest? Czy dla każdego ideał będzie taki sam? A może wcale nie kilogramy są najważniejsze? Sprawdź na co musisz zwracać uwagę dobierając cel.
Ile powinnaś ważyć? Na pewno nie tyle ile twoja koleżanka. Każdy z nas jest inny, ma inną zawartość tłuszczu, mięśni czy gęstość kości, ale też inną płeć, wzrost czy wiek. Wszystkie te czynniki warto mieć na uwadze myśląc o idealnej masie ciała dla siebie. Istnieje kilka wzorów próbujących w prosty sposób obliczyć normalną czy idealną masę ciała, każdy z nich ma jednak poważny minus – są to tylko szacunki opierające się na niewielkiej ilości danych. Tym niemniej warto sprawdzić:
Pozwoli to określić ramy czy przybliżony cel, do którego chcesz dążyć.
Dodatkowym współczynnikiem, który warto znać jest wartość BMI. I ten współczynnik jednak nie jest doskonały. Przede wszystkim jego ograniczenie polega na braku analizy zawartości tłuszczu czy mięśni u danej osoby. Czym to się kończy? Sportowiec o dużym udziale tkanki mięśniowej będzie postawiony na równi z osobą niećwiczącą o sporej zawartości tłuszczu. Jednakże dla osób, które nie są bardzo aktywne fizyczne, BMI pozwala stwierdzić czy jesteś w normie, masz nadwagę czy już może otyłość. Nadal jednak wymykają się tutaj osoby, które mimo prawidłowego BMI, mają duży obwód brzucha, przez co wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego pamiętaj, że obwód brzucha:
Innym zindywidualizowanym parametrem jest współczynnik WHR, czyli Waist-Hip Ratio. W jego przypadku obwód brzucha (a dokładnie talii) jest odniesiony do obwodu bioder. Co to nam daje? Pozwala wskazać czy mamy zbyt dużo tłuszczu na brzuchu, co jest powiązane z większą zachorowalnością, czy też głównie tkanka tłuszczowa umiejscawia się w okolicach bioder. Jakie są normy? Otóż:
Pozostaje tylko pytanie, jak prawidłowo mierzyć te obwody? Talię należy mierzyć w połowie odległości między górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, a dolnym brzegiem żeber. W przypadku osób otyłych, gdy trudno znaleźć tą odległość, pomiaru należy dokonać około 2,5 cm nad pępkiem. Biodra mierzy się w najszerszym miejscu poniżej talerzy biodrowych.
Dzisiaj mierzenie zawartości tłuszczu nie jest takie trudne biorąc pod uwagę łatwość w dostępie do odpowiednich wag. Chociaż ma to swoje ograniczenia, o czym pisaliśmy w artykule ‘Waga z analizatorem składu ciała’, to jednak pozwala orientacyjnie oszacować ile tłuszczu w ciele się znajduje. Można również mierzyć fałdy skórno-tłuszczowe. Do tego jednak potrzebny jest odpowiedni przyrząd – cyrkiel harpendena. Pomiar taki jednak jest obarczony dużym błędem. Najbardziej miarodajne są pomiary dokonywane na specjalnych sprzętach medycznych opierających się na podczerwieni, BIA, DEXA czy metodzie hydrostatycznej. Dostęp do nich jest jednak ograniczony.
Jaka jest przewaga WHR, mierzenia obwodów czy zawartości tłuszczu nad BMI? Zdejmuje z oczu zasłonę kilogramów i pomijanie składu ciała pozwalając zauważyć problem w przypadku osób, których BMI jest w normie. Należy zaś pamiętać, że coraz więcej osób cierpi na choroby powiązane z otyłością mimo, iż według BMI ich masa ciała jest w normie. Pisaliśmy o tym w artykule ‘Otyłość przy prawidłowej masie ciała’. Dlatego obok wchodzenia na wagę staraj się przynajmniej mierzyć swoje obwody i kontroluj współczynnik WHR.
Komentarze
Julia1993
23 lipca 2015, 11:24
49 / 56 kg. -.-
Hipopotam2014
21 lipca 2015, 23:16
To chore żeby kobiecie po 30-tce proponować 45 kg przy niskim wzroście. Pamietam 45 kg w wieku 14-18 lat. Zero piersi, pupy, same kości. Przypomina to dziecko 12-letnie a ubrania trzeba kupować w 5-10-15. Żeby określić prawidłową wagę potrzeba oprócz dziwnych kalkulatorów trochę wiedzy o człowieku. Należy wziąć pod uwagę budowę kości, budowę mięśni, płeć oraz wiek danej osoby. Nie chcę za żadne skarby ważyć "idealnie" według Vitalii i jej kalkulatorów. Będę seksowna, szczupła i normalnie wyglądająca o 10 kg więcej z rozmiarem S.
aska1277
20 lipca 2015, 14:53
ciekawe ale juz to odkryłam na Vitalii hihiih , jednak ciężko mi dojsc do wagi jaka mi wyznaczono 43 kg przy wzroscie 151 cm
magwiz
20 lipca 2015, 11:07
To przecież wiadomo, że samo BMI prawdy nam nie powie. Ważny jest też skład masy ciała. Dwie osoby mające ten sam wzrost i to samo BMI mogą znacznie różnić się sylwetką. I jedna będzie w normie, a druga z normą przekroczoną.
bodyroxx
20 lipca 2015, 10:52
To jeszcze usuncie ten ekstra kalkulator BFu z opcji vitalii bo tez wprowadza niezle w blad.
Wiedzmowata
20 lipca 2015, 08:16
Przydatny artykuł.