Brak ruchu 

Wiele osób przez cały dzień jest przyklejonych do biurka i nawet nie odrywa oczu od komputera, podczas gdy według rozporządzenia Ministra Pracy należy dać oczom odpocząć na 5 minut od komputera, po każdej godzinie spędzonej przy nim. Brak ruchu i najczęściej nieodpowiednie siedzenie na krześle, to również bóle pleców, a w konsekwencji po kilku latach pracy w takiej pozycji, również problemy chociażby z kręgosłupem. Poza tym unieruchomienie, to także zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, cukrzycy oraz otyłości. Co gorsza ćwiczenia wykonywane na siedząco nie poprawiają tej statystyki. Dlatego ważne, aby chodzić, spacerować, maszerować, biegać, jednym słowem używać nóg do przemieszczania swojego ciała. 

Wstrzymywanie moczu

Masz ważną rozmowę telefoniczną więc wstrzymujesz mocz przez pół godziny? Musisz wysłać ważny raport do konkretnej godziny, więc udajesz, że nie musisz się wypróżniać? Takie ignorowanie potrzeb fizjologicznych okazjonalnie nie zrobi nic złego, jeśli jednak jest to norma, niestety niesie ze sobą konsekwencje. Wstrzymywanie moczu  może prowadzić do infekcji dróg moczowych i pęcherza, a nawet osłabienia mięśni odpowiedzialnych za kontrolę opróżniania pęcherza. Z kolei opóźnianie wypróżnień sprzyja wzdęciom i pojawieniu się zaparć.

Jedzenie przy biurku

Niezależnie czy stawiasz przed sobą miskę chipsów, orzeszków czy też jesz normalny posiłek na biurku przed komputerem, każdy z nich jest zjedzony nieświadomie i machinalnie. To z kolei powoduje, że nie masz kontroli nad tym co zjadłaś i w jakiej ilości. Zwłaszcza jeśli są to przekąski, które tak łatwo wrzucić do buzi i pogryzać. Tym samym jest to prosta droga do wzrostu masy ciała. Poza tym posiłki jedzone w pośpiechu nie są należycie pogryzione, zalegają w żołądku i ich trawienie trwa dłużej. Obciąża to twój układ pokarmowy. Co gorsza taki sposób żywienia powoduje, że ‘nie rejestrujesz’ posiłku i gdy odejdziesz od biurka i masz chwilę spokoju, relaksu odzywa się ochota na jedzenie. Dlatego staraj się na czas posiłku odejść od biurka i zjeść w spokoju oraz w skupieniu.

woda dla mózgu
Receptą na poprawę szybkości myślenia i dobre samopoczucie jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Sprawdź co odżywi twój mózg.

Brak wody, picie kawy

Gdy skupiasz się na pracy i zakopujesz w dokumentach, łatwo zapomnieć o tym aby pić. Jedyne na co sobie pozwalasz to kawa, bo jakoś przecież musisz się trzymać na nogach. Tym sposobem potrafisz wypić 5 i więcej kubków kawy, przy braku innych płynów. Czym to grozi? Duża ilość kawy powoduje nadmierne pobudzenie i wzrost ciśnienia krwi. Z kolei brak wody czy innych płynów nawadniających, jak herbaty bez cukru, soki, powoduje, że czujesz się zmęczona, ‘wypompowana’ i źle ci się myśli. Pamiętaj, że mózg składa się w około 70 proc. z wody. By mógł dobrze funkcjonować musisz dostarczać mu wody!  

Dotykanie twarzy, tarcie oczu

Jak wskazują naukowcy, na biurku potrafi być więcej bakterii niż w toalecie. Siedząc przy nim, używając klawiatury czy myszki, na twoich dłoniach masz ich całe kolonie. Dotykając twarzy przenosić bakterie na nią. To może doprowadzić do pojawianie się trądziku mechanicznego (acne mechanica) wywołanego zatkaniem porów przez dotykanie twarzy. Z kolei tarcie oczu może wywołać stożek rogówki (keratoconus), który jest niezapalną chorobą rogówki powodującą jej uwypuklenie. Niestety często wiąże się to pogorszenie wzroku. Jeśli zaś nosisz szkła kontaktowe pocieranie oczu może spowodować, że zaklinują się pod powieką. Jeśli oczy cię swędzą czy wysychają, zasięgnij porady lekarza, zamiast je intensywnie trzeć.

Zabałaganienie biurka

Uwierzysz, że bałagan na biurku może sprzyjać złym wyborom żywieniowym? Badacze z University of Minnesota wskazują, że tak. Część obserwowanych  przez nich osób poprosili o spędzenie 10 minut w zagraconym pomieszczeniu, a część w uporządkowanym. Następnie zaoferowali im do zjedzenia jabłko lub czekoladę. 67 proc osób z czystych pomieszczeń wybrało jabłko, a 80 proc. z tych, którzy siedzieli w bałaganie sięgnęło po czekoladę. Jaki z tego wniosek? Zorganizowane i uporządkowane środowisko zachęca również do dobrych wyborów żywieniowych. W każdym razie taka jest opinia naukowców. Być może też przebywanie w bałaganie wiąże się ze stresem i uczestnicy badań, czekoladą chcieli sobie poprawić nastrój? Kto wie. Najlepiej więc starać się utrzymywać porządek na biurku.

Zdjęcie pochodzi z: główne1