Tuczący alkohol

1 gram czystego etanolu to już 7 kcal. To wcale nie mało, bo więcej niż 1 gram węglowodanów/ białka (4 kcal) i niewiele mniej niż 1 gram tłuszczu (9 kcal). Okazuje się jednak, że to nie wszystko, co zafundujemy sobie z wyskokowym drinkiem. Badania wykazały, że picie alkoholu może zwiększać wrażliwość mózgu na zewnętrzne bodźce związane z żywnością, takie jak aromaty i doprowadzić do większej konsumpcji żywności.

Przebieg badania

Badania opublikowane w magazynie 'Obesity' zostały przeprowadzone z udziałem 35 zdrowych, niepalących kobiet. Na jednym ze spotkań przed posiłkiem bezpośrednio do krwi jedna grupa badanych otrzymała alkohol, a druga - placebo. Alkohol został podany bezpośrednio do krwi w celu wyeliminowania wstępnego trawienia i długotrwałych skutków, które mogłyby wpłynąć na metabolizm alkoholu. Dzięki temu badacze mieli szanse sprawdzić, jakie działanie ma on bezpośrednio na mózg, a tym samym regulacje spożycia pokarmu, z pominięciem bezpośredniego wpływu na układ pokarmowy. Reakcję mózgu, a dokładnie podwzgórza na żywność i nieżywnościowe aromaty sprawdzano za pomocą funkcjonalnego, magnetycznego rezonansu magnetycznego fMRI.

Podwzgórze to część mózgu, która odbiera sygnały neuronowe i hormonalne regulujące apetyt i metabolizm.

Co z tym alkoholem?

Okazało się, że uczestniczki, które otrzymały alkohol do krwi jadły więcej niż te, którym podano placebo. Wzrost spożycia pokarmu wyniósł średnio o 7 proc. w grupie.

Zawartość leptyny, chyli hormonu głodu nie zmieniła się, a greliny spadła, co kłóci się ze zwiększonym poborem pokarmu. Sygnalizacja hormonalna w tym badaniu jest więc bardzo trudna do wyjaśnienia.  Dalsze badania powinny wyklarować mechanizm, przez który podwzgórze wpływa pobór pokarmu.

Znany wszystkim aperitif może mieć więcej sensu niż myśleliśmy. Jednak o ile na przyjęciu będzie to miły wstęp do pysznego obiadu, to dla osoby na diecie odchudzającej kieliszek wina czy szklanka piwa mogą stać się motywacją do podjadania i zaprzepaszczenia efektów odchudzania.

Zdjęcie pochodzi z: torbakhopper / Foter / CC BY