1. Nauka brania odpowiedzialności

Naszą motywację osłabiają wszelkie wymówki typu: „Nie mogłem przestrzegać diety, bo wpadli znajomi z ciastem i głupio było odmówić”, „Nie mogłem poćwiczyć, bo zaczęło padać” itp. Te usprawiedliwienia przypominają usprawiedliwienia małych dzieci. Jak mówi Alexander Christiani, trener osobowości, nie ma żadnego „niestety, nie mam czasu”, jest tylko „nie poświecę na to czasu”, nie ma żadnego jedzenia, które sprawia, że tyjemy. To my sami jemy go po prostu za dużo. Aby osiągnąć sukces musimy przyznać się do własnej odpowiedzialności. Christiani proponuje zadanie sobie pytania o swoją władzę. Zastanów się, w jakich sprawach obarczasz odpowiedzialnością innych za to, że twoje życie i twoja dieta nie toczy się tak, jak byś tego chciał? I w jaki sposób musiałbyś zmienić spojrzenie na problem, aby odzyskać poczucie wpływania na to, co się wokół Ciebie dzieje? 

Zmiana sposobu myślenia jest bardzo przydatnym narzędziem, które umożliwia wytrwanie na diecie. Z tego powodu opracowuje się mnóstwo programów, które mają to umożliwić. Jednym z nich jest program Judith S. Beck, który ma zmieniać nastawienie psychiczne do diety. Możesz poczytać o nim w artykułach Myślenie wyszczupla cz.1, cz. 2, cz. 3


2. Przypominanie sobie o własnych sukcesach

Często zapominamy o sukcesach, które odnieśliśmy, a skupiamy się tylko na porażkach, co obniża nasze poczucie własnej skuteczności i zmniejsza pewność siebie. Na diecie jest podobnie. Często wolimy skupiać się na tych próbach odchudzania, w których ponieśliśmy porażkę, zamiast przypomnieć sobie o drobnych sukcesach, które odnieśliśmy. Zastanów się więc, co udało Ci się do tej pory osiągnąć? Może przez kilka dni dawałeś radę jeść o regularnych godzinach? A może zacząłeś pić więcej wody? Może był moment, w którym udało Ci się idealnie przestrzegać diety przez kilka dni? Albo zrzuciłeś kiedyś kilka kilogramów? Zastanów się, co dawało Ci siłę do wprowadzenia tych zmian i co sprawiło, że odniosłeś te sukcesy. Wykorzystuj tę wiedzę w chwilach kryzysu i przypominaj sobie, że potrafisz osiągać swoje cele.

3. Nauka podejmowania dobrych decyzji

Motywacja
Podejmowanie dobrych decyzji wymaga postawienia na jednej szali plusów, a na drugiej minusów związanych z podjęciem konkretnej aktywności.

Właściwie u każdej odchudzającej się osoby przychodzi moment kryzysu, w którym ma się ochotę porzucić dietę. Może to być trudniejszy moment związany np. z dużą ilością imprez poza domem, wyjazdem na wakacje itp. albo związany z zastojem wagi. W takich sytuacjach warto przeanalizować obecną sytuację, aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą tego, co robić. Wypisz więc na kartce wady i zalety sytuacji, w której zrezygnujesz z diety i sytuacji, w której pomimo wszystko będziesz trwał na diecie. Na tej podstawie oceń, która droga będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia. A jeśli już zdarzyło Ci się odstąpić od diety i teraz nie potrafisz do niej wrócić, to przeczytaj artykuł Ratunku! Nie umiem wrócić do diety.

4. Zaangażuj emocje

motywacja
Wizualizacja jest pomocnym narzędziem podczas odchudzania. Aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za pobudzenie i motywację.

Sztuka, dzięki której potrafimy szybciej się uczyć, czy to nowej wiedzy czy nowych zachowań, polega na zaangażowaniu do nauki emocji. Zastanów się, czy nie jest przypadkiem tak, że łatwiej zapamiętujesz te informacje, które w jakiś sposób Cię poruszyły? Albo czy nie jest łatwiej zmienić Ci tych zachowań, które wywołały w Tobie jakieś konkretne emocje? Przykładem takiego zachowania może być zrobienie czegoś, co wywoła przykrość u kogoś bliskiego, przez co sami odczujemy głęboki smutek, a to doprowadzi do natychmiastowego zaprzestania takiego działania.

Możesz wykorzystać tę sztuczkę także podczas odchudzania. Przygotuj listę tych czynności, które chciałbyś połączyć z przyjemnymi uczuciami (np. jedzenie zdrowych produktów, aktywność fizyczną itp.). Na kartce wypisz również te czynności, które chciałbyś połączyć z negatywnymi uczuciami (np. jedzenie słodyczy). Następnie odpręż się i wyobraź sobie ponownie takie sytuacje (tylko jedną na raz). Zastanów się, co się wydarzy przez lata, jeśli dalej będziesz praktykował te czynności, które chcesz powiązać z negatywnymi uczuciami. Im bardziej żywe i przerażające wyobrażenie, tym lepiej. Wyobrażaj je sobie tak długo, aż zaczniesz odczuwać nieprzyjemne fizyczne odczucia (np. ucisk w żołądku). Następnie wyobraź sobie siebie za kilka lat praktykującego te czynności, które chcesz połączyć z pozytywnymi uczuciami. Poczekaj aż odczujesz przyjemność płynącą z tego wyobrażenia, uśmiechnij się do siebie i zrelaksuj. Im intensywniejsze uczucia wywołasz, tym łatwiej będzie Ci wprowadzać pożądane zachowania, a zrezygnować z tych mniej pożądanych.

5. Szukanie alternatywnych rozwiązań.

Czasami na diecie przychodzi moment, w którym naprawdę mamy wszystkiego dość. Nie chcemy już dłużej stosować diety, bo waga stoi w miejscu albo mamy dość konieczności pilnowania tego, co jemy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, to przypomnij sobie o tym, czego chcesz dokonać i zastanów się, czy znasz inną drogę, aby osiągnąć swój cel? A jeśli nie, to czy jesteś gotów zrezygnować z tego, czego pragniesz?

A jeśli chcesz przypomnieć sobie wcześniejsze ćwiczenia, zajrzyj do artykułu: 5 ćwiczeń motywacyjnych, które pomogą wytrwać na diecie.

Zdjęcie główne: Flickr.com

Zdjęcie z tekstu 1: Flickr.com

Zdjęcie z tekstu 2: Flickr.com