Wybrałam 2 popularne napoje herbaciane: Lipton Ice Tea i Nestea. Każdy z nich o innym smaku. Jednak to akurat nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o skład główny.
Na 2 pierwszych miejscach w obu napojach mamy wodę i cukier. Pierwszy składnik oczywisty, drugi właściwie też. Czyli na pewno buteleczka naszego napoju to wymieszana z cukrem woda. W dalszej kolejności mamy regulatory kwasowości i ekstrakty czarnej herbaty, by napój mógł nazywać się napojem herbacianym.
Na rynku spotkamy różne gotowe herbaty do picia często o smakach owocowych. W tych o smaku cytrynowym dodawany jest sok cytrynowy, w tych o innych smakach soki z innych owoców np. brzoskwiniowy. W napojach takich znajdziemy także aromaty i przeciwutleniacze.
z napojem herbacianym Liptona spożyjemy o 9 kcal/100 ml mniej niż z napojem Nestea
Zatem niezależnie od producenta skład obu napojów jest praktycznie identyczny. Z jedną różnicą: Lipton do swojego napoju dodaje także substancję słodzącą: glikozyd stewiolowy. Ma to pewnie na celu obniżenie kaloryczności napoju. Stewia jest 200-300 razy słodsza od cukru. Więcej o stewii pisaliśmy w artykule: Słodkie ziele paragwajskie - Stewia. Wystarczy użyć niewielkiej jej ilości, by produkt był słodki. Dzięki takiemu zabiegowi z napojem herbacianym Liptona spożyjemy o 9 kcal/100 ml mniej niż z napojem Nestea. Pytanie ile jesteśmy w stanie wypić takiego orzeźwiającego napoju? Jest on pakowny w butelkach od 250, 500 i 1000 ml.
Dla dbających o linię informacja o kaloryczności:
1 szklanka Nestea to 73 kcal
1 szklanka Lipton Ice Tea to 50 kcal
Dla porównania:
1 szklanka herbaty zwykłej posłodzonej 1 łyżeczką cukru to 20 kcal
Pozostałe składniki występują w śladowych ilościach, stąd skupiłam się tylko na kaloriach.
Niby niewiele, ale czy osoby pijące tego typu napoje piją tylko jedną szklankę tych napojów dziennie? Każdy sam sobie niech na to pytanie odpowie. Jeśli się odchudzasz i codziennie wypijasz półlitrową (2 szklanki) butelkę napoju herbacianego, to w tydzień dostarczasz od 700-1000 kcal dodatkowo do swojej diety. Pijąc tyle samo zwykłej herbaty zaparzanej słodzonej 1 łyżeczką cukru dostarczasz AŻ, choć w porównaniu z tymi napojami TYLKO 280 kcal dodatkowo w tygodniu.
Idąc dalej w tych matematycznych rozważaniach, gdyby tak przez 7 tygodni pić codziennie 2 szklanki np. Nestea, to dostarczamy do organizmu w tym czasie ponad 7000 kcal. Patrząc na to z drugiej strony ok. 7000 kcal trzeba spalić by zrzucić 1 kg tkanki tłuszczowej. Z perspektywy czasu ta niewielka ilość kalorii może przerodzić się w niechciane dodatkowe kilogramy tkanki tłuszczowej.
Komentarze
aska1277
7 lipca 2015, 17:42
dlatego polubiłam wodę :)
Caffettiera
7 lipca 2015, 13:27
Tyczy się to chyba wszystkich napojów 'gotowych', myślimy że skoro to picie a nie jedzenie, to nie utyjemy, ale czy to cola, czy właśnie herbata to swoje kalorie (sam cukier) ma i trzeba spożywać je z umiarem.
Eli1605
6 lipca 2015, 10:22
Najlepiej oczywiście pić wodę, ale czasami nie mogę się oprzeć, żeby spróbować innego napoju. Mimo tych kalorii.