- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Początek roku to czas, w którym wiele osób wyznacza sobie cele, które chce zrealizować w nadchodzących miesiącach. Bardzo często dotyczą one aktywności fizycznej. Wyznaczenie odpowiedniego celu treningowe jest niezwykle istotne.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wybór celu treningowego jest bardzo ważny. Warto pamiętać o tym, że to właśnie on decyduje o rodzaju dominujących w treningach ćwiczeń i ich parametrach. Duże znaczenie ma także to, że wizja zrealizowania wyznaczonego celu treningowego działa mobilizująco i motywuję do kontynuowania zaplanowanych treningów. Z kolei wybranie nierealistycznego i niemożliwego do osiągnięcia w wyznaczonym terminie celu treningowego zniechęca dalszego wykonywania ćwiczeń fizycznych. Stąd też warto poświęcić choć trochę czasu na jego wyznaczenie.
Cel treningowy powinien wyznaczyć każdy, kto zamierza regularnie ćwiczyć. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od płci, wieku, masy ciała, a także stażu treningowego. Dlatego też, swój cel treningowy powinna wyznaczyć zarówna osoba, która regularnie ćwiczy od lat, jak i każdy, kto dopiero planuje rozpocząć swoją przygodę z systematycznym wykonywaniem treningów. Osoby, które już ćwiczą muszą jedynie zweryfikować stopień zrealizowania swojego aktualnego celu treningowego i w razie konieczności go uaktualnić lub wyznaczyć nowy.
Cel treningowy musi odzwierciedlać to, co chce się osiągnąć dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Doskonałym celem treningowym może być na przykład chęć poprawy wyglądu sylwetki. Składowymi, które pozwolą na zrealizowanie tego celu treningowego może być między innymi: wymodelowanie mięśni, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, a także zwiększenie objętości mięśni. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze można je realizować jednocześnie. Wynika to z tego, iż mogą się one nawzajem wykluczać. Takimi składowymi, których nie można realizować jednocześnie jest między innymi budowanie masy mięśniowej i redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Bardzo dobrym celem treningowym może być także: chęć poprawy wytrzymałości ogólnej lub siłowej, gibkości oraz koordynacji, a także zwiększenie siły i masy mięśniowej.
Podstawową zasadą, której należy przestrzegać określając swój cel treningowy jest ta, która mówi, że musi on być możliwy do zrealizowania. W sytuacji, gdy osiągnięcie wyznaczonego celu treningowego będzie niemożliwe, to z pewnością szybko się zniechęcimy do regularnych treningów i je porzucimy. Z drugiej strony zbyt łatwy do zrealizowania cel treningowy również może przyczynić się do zaprzestania systematycznego wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dlaczego? Wynika to z tego, iż skoro można go tak szybko i bezproblemowo osiągnąć, to po ćwiczyć kilka razy w tygodniu, jak można rzadziej, a i tak się go zrealizuje. Należy również pamiętać o tym, że nie mogą występować żadne przeciwwskazania do osiągnięcia wyznaczonego celu treningowego – nie może on koligować ze zdrowiem. Nieprzestrzeganie tej zasady może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Komentarze
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 16:40
O postanowieniu trzeba pamiętać!
am1980
5 stycznia 2016, 08:06
więcej biegać
MarzenaPecio
28 stycznia 2015, 15:05
Ja nie miałam na początku stycznia takiego postanowienia ale to się zmieniło w połowie stycznia i teraz ćwiczę codziennie :)
ewi82
2 stycznia 2015, 13:11
cel główny trwać przez cały rok w postanowieniu Noworocznym
SylaNaDiecie
2 stycznia 2015, 10:28
"Takimi składowymi, których nie można realizować jednocześnie jest między innymi budowanie masy mięśniowej i redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. " - czemu? Przecież nie raz pan podkreślał, że ćwiczenia siłowe, modelujące są dużym wsparciem dla diety, a wypracowane mięśnie świetnie spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. A ja, jeśli mam w tygodniu 3 treningi siłowe i dodatkowo dwa aerobowe to nie zrealizuję jednocześnie celu wzrostu mamy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej? Zdaję sobie oczywiście sprawę, że 5 treningów siłowych przyniosłoby lepszy i szybszy rezultat w budowaniu masy, ale już co do odwrotnej sytuacji nie mam takiej pewności...
Wiedzmowata
31 grudnia 2014, 09:36
Dostosowanie celu do stanu zdrowia - słuszna uwaga.
Rakietka
31 grudnia 2014, 00:48
Dobre podsumowanie na co zwrócić uwagę w tym aspekcie ;)