- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Jaka powinna być kolejność ćwiczeń w treningu? To pytanie zadaje sobie liczne grono systematycznie ćwiczących osób, które samodzielnie układają swoje treningi. I słusznie, gdyż kolejność ćwiczeń ma ogromny wpływ na skuteczność realizowanych treningów. Kiedy spalamy tkankę tłuszczową? Kiedy ćwiczyć kardio? Czy kardio przed treningiem siłowym? Najpierw trening siłowy czy kardio?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zdecydowana większość systematycznie ćwiczących osób samodzielnie układa swoje treningi. Warto jednak pamiętać o tym, że o ich skuteczności decyduje spełnienie licznych kryteriów. Jednym z nich jest odpowiednia kolejność ćwiczeń w treningach. Jeśli trening składa się z ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio) oraz ćwiczeń siłowych modelujących/siłowych, to które z nich powinny być zrealizowane jako pierwsze?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ćwiczeń – a mianowicie ćwiczenia modelujące/siłowe oraz ćwiczenia kardio. Oczywiście nie są to jedyne odmiany ćwiczeń, które pojawiają się w treningach. W końcu nieodłącznym elementem każdego prawidłowo wykonanego treningu są ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia kształtujące znajdujące się w rozgrzewce. Warto jednak podkreślić to, iż to właśnie ćwiczenia wytrzymałościowe, a także ćwiczenia modelujące/siłowe realizują główne zadania stawiane przed poszczególnymi treningami wspomagającymi proces redukcji masy ciała. Ćwiczenia modelujące/siłowe oddziałują głównie na zaangażowane w wykonywanie danego ćwiczenia mięśnie. Z kolei treningi wytrzymałościowe wpływają przede wszystkim na układy krwionośny i oddechowy. Ponadto, niejako efektem ubocznym ich wykonywania jest redukcja tkanki tłuszczowej.
Ludzki organizm do swojego prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Jest ona wytwarzana na drodze ‘spalania’ substratów energetycznych. Zalicza się do nich przede wszystkim fosfokreatynę, węglowodany, tłuszcze oraz w skrajnych przypadkach białka (aminokwasy). Warto jednak pamiętać, że o tym, który z wyżej wymienionych substratów energetycznych będzie wykorzystywany decyduje przede wszystkim rodzaj, a także intensywność i czas trwania danego ćwiczenia. Tłuszcze wyróżniają się przede wszystkim tym, że do ich ‘spalania dochodzi jedynie w warunkach tlenowych. Pozostałe substraty energetyczne wykorzystywane są zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych.
Do utleniania tłuszczów dochodzi w warunkach tlenowych. Jest to taki stan organizmu, w którym jego zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest w pełni zaspokajane. Takie warunki zapewnia trening wytrzymałościowy (kardio) wykonywany z umiarkowaną intensywnością. Warto jednak pamiętać o tym, że tłuszcze nie od razu stanowią główne źródło energii. Przez pierwsze 20-25 minut trwania ćwiczenia kardio energia dla pracujących mięśni pozyskiwana jest przede wszystkim ze ‘spalania’ węglowodanów. Stąd też, jeśli głównym celem treningowym jest utlenianie zbędnej tkanki tłuszczowej, to należy wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio) o umiarkowanej intensywności, trwające ponad 20-25 minut.
Jeśli w części właściwej treningu występują zarówno ćwiczenia modelujące/siłowe, jak i ćwiczenie wytrzymałościowe (kardio), to w pierwszej kolejności należy wykonać te pierwsze. Wynika to z tego, iż zrealizowanie ćwiczenia kardio przed ćwiczeniami modelującymi/siłowymi może doprowadzić do wyczerpania zapasów węglowodanów organizmu, a to właśnie one stanowią podstawowe źródło energii dla pracujących w czasie wykonywania ćwiczeń modelujących/siłowych mięśni. Skutkuje to tym, iż ćwiczenia modelujące/siłowe zrealizowane po ćwiczeniu wytrzymałościowym charakteryzują się mniejszą efektywnością. Ponadto wykonanie ćwiczeń modelujących/siłowych przed ćwiczeniem kardio zmniejsza ilość węglowodanów w organizmie. W efekcie w czasie ćwiczenia kardio, wcześniej niż po 20-25 minutach większość wytwarzanej energii powstaje na drodze utleniania tłuszczów.
Jaką Wy stosujecie kolejność ćwiczeń? Czy zawsze trenujecie kardio i siłowe? Jak wygląda Wasz trening? Opowiedzcie nam w komentarzach!
Komentarze
bialapapryka
13 lutego 2018, 07:20
Dobrze wiedzieć, choć rzeczywiście spotkałam się z tym, że zalecano na rozgrzewkę wykonywać cardio - jak ktoś niżej wspomniał... :)
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 16:48
Prawda
am1980
5 stycznia 2016, 08:07
wszystko zależy od tego co się chce osiągnąć
Magdadamrade
11 kwietnia 2015, 00:12
dziwne, w siłowni do której chodzę trenerzy ludziom każą najpierw wykonać trening kardio , na rozgrzewkę , a dopiero po takiej rozgrzewce trening siłowy. Tyczy się to do każdego treningu , czy to odchudzającego czy na masę. W szkole też mnie tak uczono. Mało tego to moja córka trenuje lekkoatletykę od 6 roku życia i też ma taki model ćwiczeni o którym tu wspominam . Najpierw rozgrzewka , czyli przykładowo kardio , puziniej dopiero na rozgrzane mięśnie trening siłowy . Tak aby uniknąć kontuzji.
magwiz
31 stycznia 2015, 22:03
dobrze wiedzieć na przyszłość
Wiedzmowata
6 grudnia 2014, 10:53
na razie poprzestaję na spacerach
sweetchoice
2 grudnia 2014, 21:23
widzicie a ja zaczynalam od szybkiego godzinnego marszu wiec źle - muszę jeszcze tyle poczytać
vitalia92
2 grudnia 2014, 18:20
Ja o tym wiedzialam :)
90rocknroll
2 grudnia 2014, 11:42
Dobrze wiedzieć. Na szczęście też zupełnie nieświadomie wykonywałam ćwiczenia dobrze :D
corall
2 grudnia 2014, 10:17
Czyli zachowuję prawidłową kolejność. A robiłam to całkiem nieświadomie ;)