- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Każda osoba na diecie odchudzającej zastanawia się jaki dodatek do obiadu będzie najlepszy, najzdrowszy, najmniej kaloryczny? Co najmniej kaloryczne do obiadu? Czy ziemniaki są tuczące? Co jest najmniej kaloryczne ziemniaki czy ryż? Co lepiej jeść ziemniaki czy kaszę?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Ziemniaki, ryż a może kasza? Te trzy dodatki najczęściej goszczą na naszych stołach. Często zmuszamy się do jedzenia kaszy lub ryżu tylko dlatego, że wydają nam się korzystniejsze dla naszego odchudzania, a ziemniaków unikamy dlatego, że tuczą. Czy te obawy są słuszne?
(100 g ugotowanych ziemniaków to 77 kcal i 1,5 g błonnika pokarmowego)
Ziemniaki są niesprawiedliwie uważane za niezdrowe i tuczące. Tak naprawdę takie są sosy, które do nich dodajemy. Same ziemniaki wypadają bardzo korzystnie pod względem żywieniowym. Jak na bulwę, zawierają sporo białka. Ziemniak jest też dobrym źródłem witaminy C, a także witamin: B1, B3, B6, kwasu foliowego i pantotenowego. Ma też dość wysoką zawartość potasu, przy niskiej ilości sodu, dlatego jest zalecany osobom z nadciśnieniem.
Dla osób odchudzających się ziemniak bez dodatków to dość dobre rozwiązanie: nie ma zbyt wiele kalorii (jeden średni ziemniak to około 70 kcal), ma jednak prawie dwukrotnie wyższy Indeks Glikemiczny niż kasza gryczana.
(100 g ugotowanej to 102 kcal i 1,8 g błonnika pokarmowego)
Kasza gryczana to skarbnica korzystnych składników – zawiera fosfor, miedź, potas, witaminy z grupy B, aminokwasy siarkowe, rutynę, kwercetynę, pelargonidyny, procyjanidyny. Dodatkowo dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego pobudza przemianę materii.
Ponadto działa przeciwnowotworowo i przeciwbakteryjnie, wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga odporność organizmu, reguluje gospodarkę hormonalną oraz pomaga w regulowaniu glukozy we krwi.
Kasza gryczana jest dość kaloryczna, ale świetnie syci i jest doskonałym źródłem błonnika.
(100 g ugotowanej to 122 kcal i 2,1 g błonnika pokarmowego)
Kasza jęczmienna jest ceniona za sporą zawartość fitozwiązków oraz β-glukanu, dzięki którym obniża poziom złego cholesterolu. Ponadto działa przeciwalergicznie, przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwnowotworowo oraz przeciwzapalnie.
(100 g ugotowanej to 99 kcal i 0,9 g błonnika pokarmowego)
Zawiera sporo białka, ale mniej błonnika niż ryż brązowy i wyżej wymienione kasze. Ma natomiast 3-krotnie więcej żelaza, 2-krotnie więcej magnezu, 4-krotnie więcej witamin z grupy B w porównaniu z jęczmienną.
Warto zwrócić uwagę, że kasza jaglana wykazuje działanie zasadotwórcze, a nie jak większość kasz – kwasotwórcze.
Zajrzyj tutaj, aby sprawdzić kilka ciekawych przepisów z różnymi kaszami w roli głównej. Ich autorami są nasze użytkowniczki!
(100 g ugotowanego 98 kcal i 0,7 g błonnika pokarmowego)
Ryż biały jest pozbawiony łuski, dlatego ma niższą wartość odżywczą niż jego brązowy odpowiednik. Poddany intensywnemu procesowi oczyszczania (m.in. polerowania), to w zasadzie samo bielmo, zawierające w większości skrobię. Dostarcza przede wszystkim witaminy E i potasu. Jest łatwostrawny i zalecany dla osób w czasie biegunki.
Ryż, kasza czy ziemniaki co wybieracie najczęściej? Co najczęściej dodajecie do obiadu?
Komentarze
wie58
21 marca 2017, 01:20
ciekawe
monisiekk
17 sierpnia 2016, 10:50
Możliwości faktycznie jest wiele. Ja do niedawna do obiadu jadłam wyłącznie ziemniaki, ale kilka miesięcy temu zaczęłam wprowadzać też kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną i ryż i powiem szczerze, że zaczęło mi to smakować :) Teraz mam w planach "przetestować" kilka kasz od Melvit - http://melvit.pl/ . Między innymi kaszę orkiszową, kaszę jaglaną i kaszę bulgur. :)
klusek
7 grudnia 2014, 15:27
Wszystko ok, ale np o płaskurce (farro) czy komosie ryżowej (quinoa) tak bardzo modnych ostatnio przynajmniej w Ameryce Północnej nic :( Szkoda..
anmanm
7 grudnia 2014, 09:54
Szkoda że w tym artykule zabrakło odpowiednich zdjęć!!! tzn 100 g surowego i 100 g ugotowanego produktu bez dodatków! Focie, które go ilustrowały, nie niosły ŻADNYCH informacji, były tylko ładne... i może mylące? Np 100g to 1! spory ziemniak a nie ich cały talerz, a ta ilość, obok sosów jest powodem 'tuczących właściwości' dodatków skrobiowych.
Dorota3101
28 listopada 2014, 15:05
Ja najbardziej lubię ziemniaki i jadam je bardzo często, za ryżem nie przepadam, a kasza też nie za często gości u mnie na stole...
anna987
27 listopada 2014, 19:00
Z wymienionych produktów nie jadam tylko kaszy jęczmiennej (gluten) i białego ryżu. Dobrze jest utwierdzić sie w przekonaniu, ze postępuję właściwie.
_Pola_
27 listopada 2014, 18:46
Biały ryż jest produktem anty-odżywczym! Aby węglowodany mogły być strawione i wykorzystane przez ludzki organizm, muszą zostać poddane działaniu enzymów, w tym koenzymów oraz witamin z grupy B. Zwiększone spożycie węglowodanów automatycznie powoduje wyższe zapotrzebowanie na te składniki. Ryż pełny, czyli nieoczyszczony, bogaty jest w różne składniki odżywcze, w tym właśnie witaminy z grupy B. Natomiast jego biały, polerowany odpowiednik zawiera prawie 10 razy!!! mniej tych witamin. Dlaczego szanowni dietetycy nie informują o tym swoich klientów?
Caffettiera
27 listopada 2014, 17:43
na tym przykładzie widzimy że większa kaloryczność nie zawsze oznacza gorszy produkt przy odchudzaniu :)
Wiedzmowata
27 listopada 2014, 11:13
dobre zestawienie
yoxo.
27 listopada 2014, 10:53
Ja dodaję zawsze tylko warzywa gotowane na parze albo surówki albo sałatkę z odrobinką oliwy z oliwek... Jest mi od tego czasu zdecydowanie lżej, wszystko ładnie i szybko się trawi - a przynajmniej mam takie uczucie. :)
Nualka
27 listopada 2014, 11:41
Ale węglowodany do obiadu są jednak wskazane ;)
Nualka
27 listopada 2014, 09:23
Ziemniaki,gryczana,jaglana,ryż brązowy i makaron pełnoziarnisty-na przemian,nie zawsze. lubię!
anmanm
7 grudnia 2014, 10:15
Zapominasz że warzywa są źródłem głównie węglowodanów! np porównując do 100g ziemniaków to 200g marchwi dostarczy tyle samo węglowodanów, 5x więcej błonnika, tyle samo białka a trochę więcej tłuszczu. Nawet kalorie są + - takie same, marchew będzie miała jakieś 1/3 mniej. Tylko zamiast 1 ziemniaka zjesz 4 marchewki.
OgarnijSiem
27 listopada 2014, 08:40
Ziemniaków osoby odchudzające się często unikają z powodu wysokiego IG i skrobi , nie z powodu kaloryczności mi również zabrakło kaszy jaglanej którą głównie dodaje do obiadu
corall
27 listopada 2014, 08:24
nic nie napisaliście o kaszy jaglanej....
justyna.piechocka
[były]dietetyk Vitalia.pl
27 listopada 2014, 09:00
Dodana ;)
corall
27 listopada 2014, 09:04
dziękuję :) czyli jednak kasza jaglana najmniej kaloryczna ;)
LeiaOrgana7
27 listopada 2014, 15:54
Ziemniaki najmniej kaloryczne, chyba że chodzi o kalorie wsród kasz.