Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to znaczy piwo niepasteryzowane?
  • Co to znaczy piwo niefiltrowane?
  • Jakie piwo wybrać?
  • Które piwo jest najzdrowsze?

Oczywiście można powiedzieć, że te niecałe cztery miesiące, to wcale nie tak dużo. Jednak kupione tego samego dnia normalne (pasteryzowane) piwo miało termin przydatności do spożycia przypadający na drugą połowę listopada. Różnica w terminie przydatności do spożycia między piwem pasteryzowanym a niepasteryzowanym wynosiła więc nieco ponad miesiąc na niekorzyść tego pierwszego.

Co to znaczy piwo niepasteryzowane?

Na co piwu pasteryzacja?

Pasteryzacja piwa ma na celu jego wyjałowienie – zabicie wszystkich mikroorganizmów. Proces ten polega na podgrzewaniu piwa do temperatury wynoszącej mniej więcej 70 stopni Celsjusza przez około 2 minuty. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie terminu przydatności do kilku miesięcy. Piwo, które nie przeszło procesu pasteryzacji ma ten termin zdecydowanie krótszy. Zazwyczaj wynosi on zaledwie kilka tygodni. Jakim więc cudem kupione przeze mnie niepasteryzowane piwo miało termin przydatności do spożycia wynoszący prawie cztery miesiące?

/gfx/news/noscale_6798_1405521450.jpg

Co to znaczy piwo niefiltrowane?

Zabójcza filtracja

Chcąc poznać odpowiedź na to pytanie skonsultowałem się z panem Andrzejem Olkowskim z Browaru Kormoran – człowiekiem, który o piwach wie chyba wszystko.

 piwo niepasteryzowane o bardzo długim terminie do spożycia nie jest niczym więcej niż zabarwioną wodą z domieszką alkoholu

Długi termin przydatności do spożycia tych piw wynika ze sposobu ich filtrowania. Przechodzą one proces tak zwanej mikrofiltracji. W tym czasie z piwa usuwane są wszystkie mikroorganizmy, które mogłyby przyczynić się do jego popsucia. Odfiltrowywane są nawet najdrobniejsze cząsteczki, również te, które wpływają na smak piwa. W efekcie takie piwo ma gorsze walory smakowe niż zwykłe piwo pasteryzowane. W czasie mikrofiltracji usuwane są również składniki mineralne oraz witaminy. Skutkuje to tym, iż piwo niepasteryzowane o bardzo długim terminie do spożycia nie jest niczym więcej niż zabarwioną wodą z domieszką alkoholu. Warto pamiętać o tym, że piwo niepasteryzowane, które ma termin przydatności do spożycia dłuższy niż sześć tygodni tak naprawdę nie jest już piwem niepasteryzowanym. Ono też jest utrwalane, tylko w innym sposób.

/gfx/news/noscale_6798_1405521168.jpg

Jakie piwo wybierać?

Jeśli przy wyborze piwa kierujemy się przede wszystkim jego właściwościami zdrowotnymi oraz walorami smakowymi, to należy zwrócić uwagę na piwo niepasteryzowane o krótkim terminie przydatności do spożycia. Jak krótkim? Z pewnością nie dłuższym niż sześć tygodni, przy czym w przypadku najlepszych piw niepasteryzowanych ich termin przydatności do spożycia wynosi cztery tygodnie. Takimi piwami są między innymi pochodzące z Browaru Kormoran „Świeże niepasteryzowane”, „Wyborne nieutrwalone” z Browaru Ciechan oraz  „Red Aipa” z Minibrowaru Haust. Warto również zainteresować się polecanym przez naszego specjalistę, pana Andrzeja Olkowskiego, piwem „Kormoran Jasny Niefiltrowany”. Mimo, że jest to piwo pasteryzowane, to nie przechodzi ono procesu filtracji, co niezwykle pozytywnie wpływa na jego właściwości zdrowotne oraz walory smakowe. Pamiętaj więc, by następnym razem zanim kupisz piwo niepasteryzowane, sprawdzić, czy faktycznie jest ono tak świeże i zdrowe, jak to obiecuje jego producent w swoich reklamach.

Macie sprawdzone piwa? Wolicie piwo czy wino?