Nieograniczony dostęp do siłowni, czy też klubu fitness niewątpliwie stanowi znaczne udogodnienie w realizacji postawionego sobie celu. Wykonywanie treningów na siłowni, czy też korzystanie z zajęć grupowych z pewnością działa motywująco. Dostępność znacznej ilości różnorodnego sprzętu treningowego pozwala na realizowanie zróżnicowanych treningów, co z pewnością zapobiega nudzie treningowej. To tylko kilka zalet korzystania z siłowni lub klubu fitness.

Trenowanie w warunkach domowych

Niestety nie każdy ma możliwość korzystania z tego typu przybytków. Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie może wykonywać pełnoprawnych i efektywnych treningów, zwłaszcza takich, które zawierają ćwiczenia siłowe. Trenować można w każdych warunkach, również domowych. W tym celu nie potrzeba nie wiadomo jak wyszukanego sprzętu treningowego. Wystarczy trochę wolnego miejsca i dużo samozaparcia. Gdy jednak poczyni się już niewielką inwestycję w sprzęt treningowy, to treningi wykonywane w warunkach domowych niczym nie będą odbiegały od tych, które można realizować na siłowni.

Ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała

Ta forma wykonywania ćwiczeń oporowych nie wymaga stosowania żadnego sprzętu treningowego – obciążenie stanowi ciężar ciała lub jego części. Mimo oczywistych zalet wykonywanie ćwiczeń tylko z obciążeniem własnego ciała posiada również pewne dość istotne wady. Mianowicie nie wszystkie partie ciała można bodźcować bez wykorzystania przyrządów treningowych, na przykład drążka. Ponadto, w przypadku osób o niskim poziomie siły mięśniowej może dojść do sytuacji, w której ciężar ciała lub jego części będzie stanowił zbyt duże obciążenie. W przypadku ćwiczeń wykorzystujących jako obciążenie ciężar ciała problematyczne, ale nie niemożliwe, może być zwiększanie intensywności (zastosowanego obciążenia).

trening z butelkami

Wykorzystanie sprzętu domowego

W swoich treningach jako obciążenie zewnętrzne, czy też sprzęt treningowy można zastosować przedmioty użytku codziennego lub sprzęty domowe. Jako hantle można wykorzystać butelki z wodą, piaskiem lub kamieniami. Z kolei ławeczkę treningową można zastąpić dwoma złączonymi pufami lub taboretami. Jako kettlebell można wykorzystać dużą butelkę po wodzie. Niewątpliwą zaletą takich przyrządów treningowych jest to, że są one dostępne praktycznie za darmo. Niestety mają one również wady – nie ćwiczy się z nimi tak komfortowo jak ze sprzętem treningowym stworzonym tylko i wyłącznie w tym celu.

Zakup podstawowego sprzętu treningowego

Wbrew obiegowej opinii zakup podstawowego sprzętu treningowego, który pozwoli na przeprowadzenie efektywnych i zróżnicowanych treningów nie przyczyni się do opróżnienia kieszeni. Już w kwocie około 200 złotych można urządzić naprawdę sensowną domową siłownię. Co zawiera się w tej cenie? Przede wszystkim sztangielki (hantle) ze zmiennym obciążeniem. Są one o wiele bardziej uniwersalne w porównaniu do hantli o stałym obciążeniu. Możliwość modyfikowania obciążenia pozwala na bodźcowanie praktycznie wszystkich partii ciała. Co więcej, dzięki możliwości zwiększania obciążenia mamy pewność, że po wzroście siły mięśniowej wynikającym ze zmian adaptacyjnych, do których dochodzi pod wpływem systematycznego wykonywania treningów mamy pewność, że sztangielki nie staną się bezużyteczne. Domową siłownię warto również uzupełnić o taśmy elastyczne o różnym stopniu rozciągliwości. Powyższe przyrządy treningowe zajmują niewiele miejsca, a ich zakup z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu.

Najważniejszy element

Należy pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt treningowy nie przyczyni się do realizacji postawionego celu, jeśli nie będzie się z niego korzystało. Dobry trening oporowy można wykonać również w warunkach domowych – wystarczy odrobina samozaparcia i kreatywności. Powyższe sposoby radzenia sobie z brakiem dostępu do siłowni to nie jedyne rozwiązania. Istnieją również inne, na przykład korzystanie z osiedlowych siłowni, czy też treningi siłowe w terenie z wykorzystaniem elementów ukształtowania terenu oraz środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że dla chcącego nie ma nic trudnego.

Zdjęcie główne

Zdjęcie w treści