Żelazne zasady

Nawet podczas wakacji istnieją pewne zasady, których przestrzeganie jest obowiązkiem, jeżeli zależy nam na zapewnieniu sobie zdrowia dzięki jadłospisowi. Jedna z takich reguł dotyczy śniadań, które nie powinny pod żadnym pozorem być spożywane później niż dwie godziny po przebudzeniu. Często przebywanie na wyjeździe pozwala na spożywanie większej ilości posiłków niż na co dzień, ale nie powinniśmy nadużywać dobrodziejstw lokalnej kuchni. Najlepiej jest spożywać trzy duże posiłki, a między nimi dojadać owoce, warzywa i pić wyciskane soki – to również jest ciekawy aspekt regionalnej kuchni!

Bardzo często wyjeżdżamy albo latem, albo w cieplejsze miejsca (a często jedno i drugie). Oznacza to, że tym ważniejsze jest pamiętanie o wypijanie odpowiedniej ilości wody mineralnej. Wobec wysokiej temperatury zapotrzebowanie na napoje wzrasta aż do 2,5 – 3 litrów dziennie. Dzięki wypełnieniu tej potrzeby zabezpieczamy się przed odwodnieniem oraz zmniejszamy odczucie głodu między posiłkami. Pragnienia nie należy jednakże gasić słodkimi, gazowanymi napojami, które dostarczają mnóstwo zbędnych kalorii i nie gaszą pragnienia.

Często wyjazdy sprzyjają piciu alkoholu, co jest w pełni zrozumiałe, w końcu jednym z ich celów jest pozbycie się stresu, ale również to powinno odbywać się z głową. Trzeba pamiętać, że wyskokowe napoje osłabiają organizm, przeszkadzając w aktywnym spędzaniu czasu oraz dostarczają puste kalorie. Najlepiej wybrać czerwone wino i starać się nie przesadzać z jego ilością…

Zwiedzanie (właściwych!) knajp to też zwiedzanie

Zazwyczaj podczas wakacji stołujemy na mieście i jest to w pełni zrozumiałe. Nie jedziemy w dane miejsce po to, by spędzać czas stojąc w kuchni miedzy garnkami, a jednocześnie jedzenie lokalnych przysmaków i sprawdzanie ofert lokali gastronomicznych również jest ważnym elementem każdego wyjazdu. Jak jednak trafić do restauracji, która oferuje posiłki, jakie nie wywrócą naszej diety do góry nogami?

Bardzo pomocne w tym celu mogą okazać się rozmaite aplikacje służące wyszukiwaniu jedzenia na mieście. Wart polecenia jest Foursquare, który oferuje nawet listy najlepszych lokali ze zdrowym jedzeniem w danej okolicy. Bogata oferta znajduje się również na Tripadvisor, chociaż nie tylko te globalne strony oferują pomoc. Dobrze jest sprawdzać także oficjalne turystyczne strony i lokalne blogi.

Zrób to sam(a)

Czasem jednak potrzebujemy przygotować posiłek na drogę albo wyruszamy w miejsce raczej odludne, w którym nie ma możliwości jedzenia na mieście. Co zrobić wtedy? Bardzo dobrze jest przygotowywać sobie najbardziej klasyczny posiłek w takiej sytuacji – tradycyjne kanapki na razowym pieczywie. Są bardzo wygodne do zabrania ze sobą praktycznie wszędzie, a na dodatek zapewniają naszemu organizmowi węglowodany złożone i zależnie od użytych składników mogą być bardzo zdrowe.

W formie słodkich przekąsek znakomicie sprawdzają się nie tylko owoce, ale również batoniki musli, bakalie i gorzka czekolada – choć tych ostatnich lepiej nie jeść w nadmiarze ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i kalorii. W celu zaspokojenia małego głodu można wyjątkowo zjeść wafle ryżowe, które również zapewniają energię w postaci węglowodanów. Przekąskami, które zapewnią nam mnóstwo zdrowia w trasie, a jednocześnie nie zawierają prawie wcale kalorii są sałatki warzywne i same warzywa – pomidorki koktajlowe i marchewki nie wymagają przecież żadnych  dodatków. Natomiast niezłym źródłem białka, a niepsującym się produktem są kabanosy drobiowe czy puszka tuńczyka w sosie własnym. Na wyjazdy idealne, natomiast do jedzenia ich na co dzień nie zachęcamy ze względu na ogrom innych, świeżych i nieprzetworzonych źródeł białka.

Jedzenie w podróży i podczas wakacji nie tylko może, ale powinno być przede wszystkim przyjemnością. Jak jednak na szczęście widać, również w tym względzie nie jest trudno połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zdjęcia:

1.    www.pexels.com/photo/blur-bottle-bread-bun-287354/

2.    www.pexels.com/photo/pancake-on-blue-ceramic-plate-751513/