Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Dieta na dobry humor..:-))


Ponieważ teraz odżywiam się zdrowo.....chyba, wklejam Wam dla przypomnienia ździebko wiedzy. Tej nigdy za wiele.
Dzisiaj mam 11/28 oczyszczania organizmu.. Samopoczucie ekstra.
Więcej 14/28, ponieważ sprawozdanie z przebiegu podaję co 7 dni.
Uchylę tylko rąbka tajemnicy, że wagowo jest jak na huśtawce   nic dodać nic ująć, w tym przypadku bardziej chodzi o spalenie tłuszczu czyli utraty cm.
Poniżej dla chętnych troszkę wiedzy.

Ważne rzeczy dla ułatwienia czytania wytłuściłam i zrobiłam na kolorowo

Dieta na dobry humor
Justyna Piechocka

W okresach złego samopoczucia, często poprawiamy sobie humor kostkami czekolady lub ciastkami z kremem. Należy się zastanowić czy takie pożywienie da nam szczęście? Czy nie jest to tylko efekt krótkotrwały?

Prawidłowe odżywianie poprawia funkcjonowanie naszego mózgu, a co za tym idzie także działanie całego organizmu. Warto więc wiedzieć jaki rodzaj żywności pomoże nam wpłynąć na samopoczucie.

Serotonina = szczęście?
Spożycie węglowodanów, wywołując określone przemiany w organiźmie wpływa na podwyższenie stężenia hormonu - serotoniny. Serotonina jest hormonem tkankowym wytwarzanym m.in. w błonie śluzowej jelita. Powstaje on przy udziale dwóch składników:

  • aminokwasu, który musi być dostarczony z pożywieniem ? tryptofanu, znajdującego się w znaczących ilościach w bananach i w mniejszych w innych owocach oraz  warzywach.
  • węglowodanów, niezbędnych do przemiany aminokwasu w hormon.


Nie warto jednak sięgać po produkty zawierające dużo cukrów prostych, ponieważ musielibyśmy dostarczać ich bez końca, co miałoby zgubne skutki dla naszego zdrowia i sylwetki.

Wybierajmy takie produkty, które nasz organizm w procesie przemiany materii zamieni na glukozę i będzie mógł korzystać z jej źródła przez długi czas. Mowa tutaj oczywiście o węglowodanach złożonych.

Najlepsze źródła węglowodanów złożonych to warzywa, pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczony ryż, kasze i makarony pełnoziarniste.

Podczas trawienia ulegają one powolnemu rozpadowi, dlatego stężenie glukozy we krwi wzrasta stopniowo i utrzymuje się na jednakowym poziomie.


Rola ?hormonu szczęścia?
Serotonina odgrywa bardzo ważną rolę w regulowaniu snu, temperatury ciała, wpływa na nastrój, pomaga przy skurczach brzucha, szczególnie z przyczyn menstruacji, w stanach depresyjnych i zmęczeniu. Niedobór serotoniny powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu, a w szczególności:

  • zakłócenia we wzajemnym komunikowaniu się komórek nerwowych, przez co przyczynia się do występowania stanów zdezorientowania i popadania w skrajne nastroje
  • zaburzenia równowagi całego systemu nerwowego
  • bezsenność
  • objadanie się
  • zwiększenie wrażliwości na ból
  • agresję
  • zaburzenia mechanizmów regulujących temperaturę ciała

Ciekawy jest fakt, że badania prowadzone wśród samobójców wykazały u nich niski poziom serotoniny, natomiast w niektórych populacjach zaobserwowano malejącą ilość samobójstw wraz ze zwiększeniem spożycia węglowodanów.

Noradrenalina i dopamina
Nie tylko węglowodany wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Warto również wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w białko, tj. chude mięso, ryby, jaja. Odpowiednia ilość wartościowego białka przyczynia się do produkcji dopaminy i noradrenaliny, które zwiększają czujność i koncentrację.

Glukoza - pokarm dla mózgu
Glukoza okazuje się niezbędna nie tylko w procesie produkcji serotoniny, ale również jako najłatwiejszy pokarm dla naszego mózgu. Mózg, stanowi 2% wagi naszego ciała i pochłania aż 20% dawki dziennej ilości dostarczanych kalorii. Jeżeli otrzyma za mało węglowodanów manifestuje to bólami głowy, złym samopoczuciem, apatią. Oczywiście najłatwiej w tym wypadku byłoby sięgnąć po czekoladę. Jednakże tak jak w przypadku serotoniny ? jest to absolutnie nieracjonalne. Wprawdzie po zjedzeniu cukierka nastrój się nam poprawia, jednak jest to zjawisko krótkotrwałe, szybko następuje gwałtowny spadek formy. Jeżeli zamiast łatwo przyswajalnych cukrów prostych sięgniemy po cukry złożone, mózg będzie miał stały dopływ pożywienia.

?Co za dużo to nie zdrowo?

Zbyt duża podaż pożywienia niekorzystnie wpływa na mózg, który traktuje nadmiar jedzenia jako intruza.

Udowodniono, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje upośledzenie myślenia. Nie warto jest, więc przed dużym wysiłkiem intelektualnym objadać się, a już na pewno nie należy karmić mózgu cukierkami i ciastkami.

Częściej, znaczy lepiej
Zaleca się spożywanie regularnych, częstych ale małych posiłków. Okazuje się, że nasz mózg pracuje najlepiej i najintensywniej, jeśli w krwiobiegu znajduje się nie więcej niż 25g glukozy. Ilość tą zjemy wraz z jednym bananem.

Niezbędne składniki mineralne
Zdecydowanie na nasze samopoczucie wpływ ma prawidłowa podaż składników mineralnych oraz witamin. Niedobór każdego niezbędnego składnika powoduje zmiany, które mają wpływ na nasz nastrój. Największą uwagę warto zwrócić na:

  • witaminy z grupy B - niedobór tych witamin może spowodować zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Dzieci z niedoborem witaminy B1 gorzej się rozwijają, mają gorszą pamięć, są nadpobudliwe. Badania, przeprowadzone w latach 70-tych, wykazały, że osoby charakteryzujące się niedoborem wspomnianej witaminy odczuwają strach, drażliwość, depresję, i niepokój. Witaminy z grupy B odnajdziemy w: mięsie, jajach, nasionach i zarodkach, drożdżach, mleku a kwas foliowy w owocach i warzywach.
  • witaminę C, której niedobór powoduje osłabienie, zmęczenie i apatię, odnajdziemy w owocach, warzywach i ziemniakach
  • magnez, występujący głównie w kakao, kaszy gryczanej, fasoli i grochu bierze udział w przewodnictwie nerwowy, tak więc ma wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy odkryli, że pierwiastek ten redukuje uwalnianie hormonów stresu.


Koniec z używkami
Na czarnej liście produktów, które źle wpływają na nerwy, jest mocna kawa i herbata oraz alkohol, ponieważ wszystkie te produkty wypłukują z naszego organizmu składniki mineralne oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Dlatego, jeżeli chcemy zadbać o nasze samopoczucie pamiętajmy, aby kawę wypijać tylko z mlekiem, pić słabą herbatę oraz unikać alkoholu.

Co z tłuszczami?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że na dobre samopoczucie ma również wpływ odpowiedni wybór tłuszczów. Zdecydowanie szkodliwe są tłuszcze typu trans, w które obfitują wszelkie fast ? foody oraz nasycone tłuszcze znajdujące się min. w kruchych ciastkach. Wykazano, że osoby spożywające często tłuszcze nasycone mają problemy z zapamiętywaniem.

Najkorzystniej jest wybierać tłuszcze nienasycone. Kwasy tłuszczowe omega-3 dostarczają substancji niezbędnych do walki z depresją i innymi chorobami psychicznymi np. schizofrenią. Dlatego bardzo ważne jest wybieranie naturalnych źródeł tłuszczu tj. ryby, orzechy lub ziarna.

Tajemnice nauki...


"Najważniejsze jest, aby pozbyć się wszelkiego poczucia winy związanego z jedzeniem. Aby to zrobić ludzie muszą uporządkować swoja wiedzę o jedzeniu i opracować realne, zdrowe nawyki żywieniowe."

Korzystniej jest od czasu do czasu zjeść "zakazany owoc" w minimalnej ilości (jeżeli oczywiście mamy na tyle silną wolę, aby przy takiej ilości pozostać) niż dręczyć się bezsilnością, a w konsekwencji w przypływie emocji pochłonąć niezmierzoną ilość smakołyku.

Jak widać, składniki pożywienia niezaprzeczalnie mają wpływ na nasze samopoczucie. Wbrew utartej opinii, nie warto jest podczas złego humoru objadać się słodyczami. Przyniesie to jedynie chwilowe zadowolenie. Jeżeli chcemy utrzymać dobry nastrój postawny na zdrowe, racjonalne odżywianie. 


To byłoby na tyle.

Buziaki dla wytrwałych, którzy dobrnęli do końca, hi, hi.



  • rengrzes

    rengrzes

    25 lutego 2012, 09:06

    Wiedza to jedno, co z nią robimy.................. ps. Wszelkie margaryny i miękkie smarowidła ( utwardzane oleje) zawierają właśnie te okropne wiązania trans- szkodliwe dla naszego organizmu.

  • Sonia58

    Sonia58

    11 lutego 2012, 09:48

    Bardzo Ci dziękuję za przypomnienie o tym co niby wiemy a i tak ....swoje robimy. Bardzo intersujący wpis, warto ......nauczyć się na pamięć! Mogę skopiować....? Milutkiego weekendu

  • magdalena74.5kg

    magdalena74.5kg

    11 lutego 2012, 00:11

    no tak - My to wszystko wiemy - tylko jak przystąpić do działania - oto jest pytanie - przyjemnego weekendu :)

  • baja1953

    baja1953

    10 lutego 2012, 17:12

    Hej, Mieciu:)) Ferie oglaszam za otwarte..:)) Juz mam wolne, hi, hi, tak jakbym wcześniej było mocno zajęta...:)) Mieciu, dziękuję za Twój apel do wagi, myślę, że masz autorytet i waga Cię poslucha i spadnie do poziomu 65...:)) Cmok;))

  • agnes315

    agnes315

    10 lutego 2012, 14:28

    trochę mnie Mieciu pocieszyłaś, bo już miałam w dowód protestu wstąpić po pracy do Lidla po winko, ciasteczka i zawołać sąsiadkę na piątkową nasiadówkę, a tak, może się powstrzymam i wystarczy mi mineralna i mandarynki :)) Buziaki

  • gillian1966

    gillian1966

    10 lutego 2012, 09:41

    wszystko OK - tylko jak to wprowadzić w życie???

  • Kenzo1976

    Kenzo1976

    9 lutego 2012, 23:12

    Kurde ! ale to wszystko mądre ! buziaki :)

  • baja1953

    baja1953

    9 lutego 2012, 21:54

    hej... No, to ja sie tak odzywiam...tyle, ż ejeszcze urozmaicam diete tym co jest najlepsze na tym świecie, czyli ..czekoladą:)) Cmok:))

  • agnes315

    agnes315

    9 lutego 2012, 19:30

    Tak Mieciu, wszystko to prawda i jako wytrawna i długoletnia odchudzaczka wszystko to wiem, tylko dlaczego tak ciężko idzie to stosowanie? :))) Buziaczki

  • sdorota2007

    sdorota2007

    9 lutego 2012, 19:08

    Powodzenia Mieciu i buziaczki :*

  • luckaaa

    luckaaa

    9 lutego 2012, 18:59

    Melduje poslusznie , ze przeczytalam i zgodnie z rada Mieci jem jak pisze powyzej . Wegle - tak , ale tylko te najwyzszej jakosci , nieprzetworzone ... i wszystkie ziarenka , kielki , orzeszki , bialeczko,miesko i rybka w calych kawalkach nie przetworzone, warzywka-duzo . Czuje sie superasnie , kondycja skory i wlosow mowi , ze mam tak jesc do konca zycia .... ino czekolady i ciasteczek mi brak... czy Miecia jest jak najbardziej pewna , ze slodkie jest niezdrowe ?? :)

  • Karampuk

    Karampuk

    9 lutego 2012, 18:54

    :)

  • Aldek57

    Aldek57

    9 lutego 2012, 18:47

    Jak zwykle interesująco na najważniejszy temat, a przypomnienia nigdy dosyć.Miłego wieczorku - cmoki.

  • kotkaGapcia

    kotkaGapcia

    9 lutego 2012, 18:42

    doszłam do końca, mądrości zyciowe znane ale na codzień zapominane, dobrze sobie o nich przypomnieć, a Ty Mieciu idziesz do przodu,pomimo silnych mrozów nie dajesz za wygraną, służysz nam za przykład, tak trzymaj, pozdrawiam

  • mada2307

    mada2307

    9 lutego 2012, 17:45

    Same oczywistości, które dawniej dla mnie oczywistymi nie były. Od momentu, gdy podjęłam decyzję o odchudzaniu nauczyłam się naprawdę dużo. A że nie zawsze udaje mi się zastosować tę wiedzę w życiu?? Może zapominam, więc dzięki za przypomnienie, że słodycze są be, bo właśnie popełniłam grzech łakomstwa i zjadłam czekoladkę. Dlaczego nie zajrzałam tu PRZED?????

  • znudzonaona

    znudzonaona

    9 lutego 2012, 17:29

    Dobrze poczytać coś mądrego , tylko cieżko wykonać :-) Piekłam dziś pizze i miałam nie ruszyć i figa , po kęsku zrobiło się pół porcji . Ach , co zrobić . Pozbyłam się jednak wszelkiego poczucia winy i walczę dalej .

  • truskawkaagaa

    truskawkaagaa

    9 lutego 2012, 16:56

    interesujące...;) Świetnie Ci idzie;)

  • SUCCES

    SUCCES

    9 lutego 2012, 15:51

    Znowu na WO?

  • advula

    advula

    9 lutego 2012, 15:26

    ps. dzięki - niech się odwrócą :P ps2.dobry komentarz ciemnozielona :P hahahah uśmiałam się

  • azi74

    azi74

    9 lutego 2012, 14:58

    Uff , długo było ,ale mądrze ! Ach ta teoria ... dlaczego jest taka prosta ,oczywista ,a jednak trudna w zastosowaniu ? hmm ...:))) Mieciu niemniej jednak widzę ,że Tobie udaje się nie tylko pisać mądrze ,ale i stosować się do tych wskazówek o czym świadczy Twój dobry humor i ubytki wagi ! Bardzo,bardzo się cieszę :))) Przesyłam buziaki , cmokaki i inne śliniaki :) hihi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.