Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Endorfinki. (Ja się czuję 1000% lepiej jak się
ruszam :D)


Hormony, obok regulacji i wpływu na funkcjonowanie poszczególnych układów, mogą poprawić nasz humor i sprawić, że poczujemy się szczęśliwi.
Endorfiny, nazywane też hormonem szczęścia, to grupa hormonów peptydowych (organiczne związki chemiczne pochodzenia białkowego). Za ich wytwarzanie odpowiedzialne są obszary w mózgu wpływające na uczucia i odczuwanie oraz rdzeń kręgowy, w mniejszym stopniu przysadka mózgowa.

Endorfiny to nie tylko szczęście

Funkcja endorfin nie ogranicza się tylko do "dawania" szczęścia, hormony te mają swój niemały udział w tym, jak odczuwamy ból. Obecne w organizmie receptory opioidowe, aktywowane bólem (np. spowodowanym urazem), wstrząsem psychicznym czy silnym stresem , zwiększają wydzielanie endorfin. Należą do naturalnych opioidów, czyli substancji łagodzących ból. Wzrost stężenia endorfin we krwi sprawia, że odczuwany ból i towarzyszące mu drętwienie słabnie. Endorfiny mają także wpływ na pracę układu krążenia oraz wydzielanie innych hormonów.
Endorfiny wydzielają się m.in podczas wysiłku fizycznego.



Euforia biegacza (ang. Runner's High) – fenomen stanu euforycznego, pojawiający się podczas biegu długodystansowego lub innej długotrwałej aktywności fizycznej, powodujący zwiększoną odporność na ból i zmęczenie. Teoria euforii biegacza pojawiła się w latach 70. w USA na fali rosnącego entuzjazmu dla biegania, kiedy odkryto receptory opioidowe μ w mózgu

  • Omega.3

    Omega.3

    17 czerwca 2013, 22:46

    Ciekawe powyżej ilu km jest "bieg długodystansowy" bo ja jakoś w trakcie biegania nie czuję tej euforii... później jest satysfakcja pomieszana z uczuciem "błogości" ale w trakcie nie bardzo...

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.