Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
L-Karnityna Olimp


Tak wlasnie czytam sobie o L-karnitynie i zastanawiam sie czy jej nie sprobowac, mysle, ze moze mi troszke pomoc, zwlaszcza w dni, kiedy cwicze. Co o tym sadzicie?

Tutaj kilka faktow o w/w produkcie.

Karnityna w organizmie odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie przetwarzane są one w energię. Bierze również udział w metabolizmie węglowodanów oraz niektórych rozgałęzionych aminokwasów. W treningu ważne jest to, że karnityna ułatwia usuwanie z krwi wytworzonych w trakcie nadmiernego wysiłku cząsteczek mleczanu. Jest to ważne, gdyż nadmiar kwasu mlekowego we krwi obserwowany po takim wysiłku powoduje zmęczenie oraz zmniejszenie produkcji energii w postaci ATP.

Oprócz tego, karnityna reguluje wpływa na aktywność różnych hormonów takich jak hormony tarczycy czy testosteron. Hormony tarczycy są zaangażowane w spalanie tłuszczów. Przy niedoczynności tarczycy, gdy poziom jej hormonów jest obniżony, tłuszcze zaczynają się kumulować,
gdyż zmniejsza się ich spalanie, jednocześnie obniża się poziom karnityny, wiecej tutaj

Odchudzanie z L - karnityną

L – karnityna odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania, usprawnia i przyspiesza procesy metabolizmu tłuszczów w organizmie. Jest niezbędna do transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów – swoistych fabryk komórkowych organizmu. W mitochondriach kwasy tłuszczowe ulegają utlenieniu (spaleniu) i dzięki temu wytwarzana jest energia niezbędna do realizacji funkcji życiowych ustroju. Poprzez lepsze wykorzystanie energii zawartej w pożywieniu pomaga osobom odchudzającym się w dostosowaniu do zmiany diety i zredukowaniu ilości kalorii dostarczanych w posiłkach. Odchudzanie przy niedostatku karnitynowym nie przynosi spodziewanych efektów, gdyż uniemożliwia utlenianie kwasów tłuszczowych.

L – karnityna w sporcie

Odgrywa ważną rolę zwłaszcza przy długotrwałym wysiłku, podczas którego organizm jest zależny od wykorzystania energii z wysokoenergetycznych substancji tłuszczowych.

Sportowcy wyczynowi i osoby uprawiające ćwiczenia fizyczne, mają zwiększone zapotrzebowanie na L – karnitynę, gdyż optymalizuje ona procesy energetyczne zachodzące w mięśniach i przyspiesza okres mięśniowej regeneracji powysiłkowej. Poprawia wydolność tlenową i wytrzymałość mięśniową, ogranicza katabolizm (rozpad) mięśniowy.

o tu jeszcze

  • Maratha

    Maratha

    25 września 2015, 13:21

    Mam, stosuje mie wiem czy sa efekty sczerze mowiac... jezeli sie cwiczy bardzo regularnie to moze tak, przy moim tydzien bez cwiczen - 2 tygodnie cwiczenia - 3 tygodnie bez - kolejne 2 z cwiczeniami troche sie to chyba mija z celem... Ech trza sie ogarnac...

    • izka1985m

      izka1985m

      25 września 2015, 16:38

      No wlasnie zastanawialam sie nad tym, ale u mnie jest to ze cwicze min. 3 razy w tygodniu to mam nadzieje, ze jakies efekty beda ;)

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.