Wytrzymałość. Jest to zdolność wykonywania jakiejkolwiek pracy bez zmniejszenia jej wydajności. A więc zdolność do przeciwstawiania się zmęczeniu. Miarą wytrzymałości jest czas, w którym człowiek jest zdolny utrzymać określoną intensywność pracy (np. w czasie biegu na dłuższym dystansie). Wytrzymałość jest ściśle związana ze zmęczeniem. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje zmęczenia:
* umysłowe (np. przy grze w szachy)
* czuciowe (np. zmęczenie wzroku u strzelców)
* emocjonalne (np. po zakończeniu zawodów, przezwyciężenie lęków)
* fizyczne (na skutek zmęczenia mięśni)
W sporcie i rekreacji fizycznej podstawowe znaczenie ma zmęczenie fizyczne. W zależności od tego ile grup mięśniowych bierze udział w danym wysiłku rozróżnia się następujące zmęczenia:
* lokalne (pracuje mniej niż 1/3 mięśni)
* regionalne (pracuje od 1/3 do 2/3 mięśni)
* globalne (gdy w pracy bierze udział ponad 2/3 mięśni całego ciała)
Duża wytrzymałość w jakimś ćwiczeniu lokalnym nie oznacza takiej samej wytrzymałości globalnej. Można na przykład wykonać 100-200 przysiadów na jednej nodze, a mieć trudności z przebiegnięciem dystansu 5-10km. Dlatego też istnieje pojęcie wytrzymałości specjalnej dla określonej działalności ruchowej. Inną wytrzymałością dysponują biegacze, zapaśnicy czy ciężarowcy itd. W rekreacji fizycznej mamy do czynienia ze zmęczeniem globalnym. Występuje ono w trakcie biegu, pływania czy gry w tenisa, biegu na nartach itd.
Dzisiaj przełamałam samą siebie, lekko kręci mi się w głowie, ale serce już się uspokaja
Po orbitreku i ćwiczeniach na atlasie przy 20 kg postanowiłam pobiegać. 12 stopniowe nachylenie bieżni, 8 km/h 10 minut. Jeśli nie umrę za 5 minut to jutro spróbuję znowu ;)
adorablee
5 marca 2013, 13:40tylko chwalić! ; D
adrift
4 marca 2013, 20:46suuper !! oby tak dalej :)