Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Produkty pod lupą 3


Przeżyłam jakoś ten weekend, był naprawdę długi... i to nie pod względem leniuchowania. Spędziłam go całe dnie siedząc w pracy- właściwie nie siedząc bo nie miałam ochoty nawet zjeść obiadu. Dzisiaj wolne- od obowiązków i uczelni. Idę na zakupy , zrobię zdrowe zaopatrzenie a jak wrócę ugotuję coś pysznego:)

A to kolejna porcja produktów pod lupą:

1. Nowość od Milki czyli Crispello



SKŁAD:
Cukier, tłuszcze roślinne, odtłuszczone mleko w proszku, tłuszcz kakaowy, serwatka w proszku, mąka pszenna, maltodekstryna, tłuszcz mleczny, miazga kakaowa, śmietanka w proszku(3,0%), emulgatory lecytyna sojowa, E476; pasta z orzechów laskowych, skrobia ziemniaczana, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, aromaty, olej roślinny, barwnik(beta-karoten), substancje spulchniające(wodorowęglan amonu, wodorowęglan sodu), sól,

* maltodekstryna- jest cukrem prostym, produktem enzymatycznej depolimeryzacji wodnej zawiesiny skrobi ziemniaczanej przeznaczonej do celów spożywczych. Składnik wszelkiego przekładek w wyrobach cukierniczych zabezpieczający je przed twardnieniem i krystalizacją cukrów, przedłuża świeżość wyrobów ciastkarskich i piekarniczych, stabilizuje konsystencję majonezów. Jednym słowem to nic innego jak cukier o innym składzie chemicznym niż ten pospolity:) Ogólnie, nie jest szkodliwy aczkolwiek cukier to zawsze cukier.

* wodorowęglan amonujest to nieorganiczny związek chemiczny, pochodzący z grupy wodorowęglanów. Wygląd to białe kryształy, zapachu amoniaku.Stosowany jako substancja spulchniająca, uznany za nieszkodliwy.

Wniosek- spodziewałam się większej ilości "złowrogich" produktów. A tutaj miłe zaskoczenie. Co prawda, idealnie też nie jest, ale przekąska nie zawiera konserwantów, ulepszaczy. Od czasu do czasu może zadowalać nasze kubki smakowe. Ocena: Pozytywna


2. Słynne Delicje

SKŁAD:
Syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, czekolada 15% (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, emulgatory (lecytyna sojowa, E476), aromat), mąka pszenna, jaja, skrobia ziemniaczana, substancja utrzymująca wilgotność (glicerol), olej rzepakowy, regulatory kwasowości (kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, cytrynian trisodowy, kwas askorbinowy, zagęszczony sok pomarańczowy i rozdrobniona pomarańcza (0,5%), substancje żelujące (pektyna, guma guar), zagęszczony sok wieloowocowy, aromaty, sól, substancja spulchniająca (wodorowęglan amonu), emulgator E471, maltodekstryna, barwnik (mieszanka karotenów).
Zawiera pszenicę, gluten, jaja, soję. Może zawierać śladowe ilości mleka i orzechów.

* syrop glukozowo- fruktozowy- opisywany przeze mnie już wcześniej, jednak mimo wszystko, chętnie powtórzę żeby informacja nam się utrwaliła. Otrzymywany z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą a później na syrop złożony właśnie z glukozy i fruktozy. Substancja ta zastępuje dziś bardzo często cukier. A my- konsumenci ulegamy złudzeniu że skoro w składzie nie widnieje cukier tzn, że produkt jest bezpieczny i dietetyczny. Nic bardziej mylnego. Lepiej odpuścić sobie produkty z tym składnikiem albo przynajmniej je ograniczyć

* E476Polirycynooleinian poliglicerolu, jakkolwiek to brzmi. A na polski- jest to stabilizator i emulgator, stosowany do łatwiejszego, lepszego i trwalszego mieszania substancji. Stosowany głównie do wyrobu czekolad.

* kwas askorbinowy- organiczny związek z grupy witamin, pochodna glukozy. W żywności stosowany jako przeciwutleniacz, potocznie to witamina C. Kwas askorbinowy nie jest toksyczny aczkolwiek przyjmowany w nadprogramowych ilościach może wywoływać dolegliwości żołądkowe, nudności i biegunki.

* guma guar- polisacharyd o rozgałęzionej budowie, jest bardzo stabilny w szerokim zakresie Ph, zagęszcza i stabilizuje produkty.

Delicje nie mają w sobie długiej listy ulepszaczy ale jednak ich skład też nie należy do najkrótszych. Patrząc na niego wydaje mi się, że te ciasteczka są bardzo skomplikowane a przecież to zwykły biszkopt z galaretką oblany czekoladą. No właśnie, ale czy aby na pewno to tylko zwykły biszkopt? Ocena: Neutralna

3. Jogurt do picia Twist



SKŁAD:
Mleko pasteryzowane, wsad brzoskwinia-mango (brzoskwinia, mango, cukier, barwnik naturalny: beta-karoten, aromat), syrop glukozowo-fruktozowy, cukier.

Ku mojemu zdziwieniu skład jest ok. Co prawda mamy cukier i syrop glukozowo- fruktozowy czyli podwójną dawkę słodyczy - co może wpływać na kaloryczność produktu. Jednak nie ma masy konserwantów i ulepszaczy. Myślę, że bez problemu możemy sobie pozwolić na wypicie takiego jogurtu. Ale na pewno lepszy byłby naturalny jogurt z dodatkiem owoców. Z doświadczenia wiem, że buteleczka takiego "napoju" to dawka około 300 kcal. A więc sporo.
Ocena:  Pozytywna

4. Ser topiony Hochland


SKŁAD:
Ser, woda, masło, mleko odtłuszczone w proszku, białka mleka , sole emulgujące: E 339, E 452, sól, barwnik naturalny : beta-karoten.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona gdyż żyłam w przeświadczeniu, że wszelkie sery topione są bardzo złe. Może do najzdrowszych nie należą ale na pewno nie ociekają chemią.

* sól emulgująca- sole sodowe kwasu fosforowego, zapobiegają wysychaniu, regulują kwasowość proszków oraz zapobiegają zbrylaniu się. Zwiększają wydajność przeciwutleniaczy.

Przynajmniej w składzie tego sera nie ma nic niepokojącego. Oczywiście możemy przyczepić się do soli oraz soli emulgujących ale nie mamy na to wpływu. Dzisiejsza produkcja nie potrafi obejść się bez tego typów dodatków. Zagłębiłam się trochę w lekturę o serach topionych- i jedna cenna informacja: należy uważnie czytać etykiety. W momencie gdy znajdziemy tam np. dodatek tłuszczu roślinnego powinniśmy zaniechać myśl zjedzenia pysznej kanapeczki z serkiem. Dlaczego? Może to świadczyć o tym, że ser jest tylko "udawanym " produktem a tak naprawdę bardzo daleko mu od prawdziwego sera. Ocena: Neutralna


5. Deser Bakoma Satino




SKŁAD:
Mleko pasteryzowane, śmietanka 15%, cukier, substancje zagęszczające: skrobia modyfikowana, skrobia pszenna, karagen, żelatyna spożywcza wieprzowa, mączka chleba świętojańskiego, guma guar, serwatka w proszku, barwnik naturalny: beta-karoten: aromat, substancje emulgujące: E 472c, E473.

To mój ulubiony deser z dzieciństwa. Kochałam najbardziej te o smaku czekoladowym. Proszę - a tutaj taka niemiła niespodzianka. Skład wcale nie zachwyca.


*mączka chleba świętojańskiego- inaczej karob,  posiada swój własny numer wśród emulgatorów używanych w artykułach spożywczych - jest to oznaczenie E410. Ale spokojnie -nie każdy emulgator jest szkodliwy, są to stabilizatory i środki konserwujące, które pozwalają żywności utrzymywać dłużej świeżość. Mączka chleba świętojańskiego to naturalny polisacharyd, produkowany z nasion drzewa świętojańskiego, i jest środkiem zagęszczającym i stabilizatorem. Znajduje się w wielu różnych produktach, i nie ma określonego dopuszczalnego dziennego spożycia. W bardzo wysokich stężeniach może powodować wzdęcia, ale nie ma żadnych przeciwwskazań w jego spożyciu.

*E472 c- są to syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego. Wytwarzane są z glicerolu, kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, z dodatkiem kwasu cytrynowego. Pełnią funkcję emulgatora, stabilizatora i nośnika. Dodawane są do żywności przeznaczonej dla małych dzieci i niemowląt, herbatników, sucharów, a także barwników. Nie określono ich maksymalnej ilości, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby.

* E473Estry sacharozy i syntetycznych tłuszczów, wytwarzanych z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe są zazwyczaj pochodzenia roślinnego. Produkt końcowy to przeważnie mieszanina różnych substancji, o składzie zbliżonym do częściowo strawionego naturalnego tłuszczu estryfikowanego sacharozą.

Pominęłam tutaj przy opisie skrobię modyfikowaną którą przybliżyłam już wcześniej. Zastosowane składniki oficjalnie nie są niebezpieczne, ale duża część z nich może wywoływać wzdęcia i inne lekkie zaburzenia przewodu pokarmowego. Teoretycznie produkt nie jest szkodliwy ale moim zdaniem jak na zwykły deser- jest zbyt skomplikowany. Odpuściłabym:) Ocena: Neutralna


6. Jogurt Muller




SKŁAD:
Jogurt (mleko pełne 3,8 % tł., żywe kultury bakterii jogurtowych), oblane czekoladą kulki ryżowe (48% mlecznej czekolady (cukier, mleko pełne w proszku, masło kakaowe, masa kakaowa, serwatka w proszku, emulgator: lecytyna sojowa aromat), 30 % białej czekolady (cukier, masło kakaowe, masa kakaowa, mleko pełne w proszku, serwatka w proszku, emulgator: lecytyna sojowa, aromat), kulki ryżowe (mąka ryżowa, pełnoziarnista mąka pszenna, laktoza, emulgator, lecytyna sojowa, cukier, słód jęczmienny, sól spożywcza, aromat), substancja glazurująca: guma arabska), cukier, syrop glukozowo - fruktozowy, aromat, barwiący koncentrat z roślin(karoten), mielone strąki wanilii. Może zawierać ślady orzechów ziemnych i innych orzechów.

Lista składników długa, co tutaj dużo mówić. Już na pierwszy rzut oka jest coś nie tak. A gdy przyjrzymy się bliżej?

* substancja glazurująca: guma arabska  E414- stanowi mieszaninę różnych związków, głównie soli kwasu arabinowego. Ponadto preparat zawiera enzymy utleniające (m.in. oksydazy, peroksydazy), garbniki, cukry oraz wiele innych związków (w mniejszych ilościach).

* lecytyna sojowa- dodatek do produktów spożywczych oznaczony jako E 322 ? jest fosfolipidem, złożonym tłuszczem występującym w świecie zwierzęcym i roślinnym. Obecnie stosowany preparat handlowy pochodzi w dużej mierze z roślin, przeważnie termoutlenianych z kwasami tłuszczowymi (zwierzęcymi) odpadów olejów: ryżowego, sojowego, słonecznikowego lub rzepakowego. Zalicza się go do dodatków powierzchniowo czynnych i emulgatorów oraz przeciwutleniaczy. Dzięki E 322 takie produkty jak kakao łatwiej mieszają się z mlekiem, co ma duże znaczenie przy wytwarzaniu np. czekolady. Lecytyna bywa tez podstawowym składnikiem preparatów wzmacniających, paramedycznych.

Lecytynę sojową można dodawać do mleka w proszku bez dodatków i z dodatkami smakowymi (kawa, kakao, cukier), czekolady, proszku kakaowego, ciast przemysłowych i do śmietanki w proszku ? w ilości praktycznie dowolnej.
Lecytynę (bez nazwy sojowa) można dodawać do chleba, mlecznych cukierków, margaryny, tłuszczów cukierniczych i kuchennych, tłustych mas cukierniczych, mięsnych sosów, lodów, twarogów, maki i przetworów zbożowych (np. makaronów) w ilości 3g/kg.


Nazwa lecytyna sojowa ? oznacza standaryzowany dodatek do żywności. Nigdy nie wiadomo, z czego uzyskano dana lecytynę czy lecytynę sojową. Bo lecytyna sojowa niekoniecznie musi być produkowana z soi. Znaczenie nazwy tego preparatu jest niezwykle mylące. Ale nawet gdy spytamy producenta lub technologa: z czego wyprodukowano lecytynę dodawaną do produktu Pana firmy? i otrzymamy odpowiedź: z soi, nadal nic nie będziemy wiedzieć.
Wniosek: wegetarianie powinni unikać produktów zawierających lecytynę sojową, tak samo jak produktów mających w swym składzie zwykłą lecytynę".


Ku zaskoczeniu, długi skład nie świadczy w tym wypadku źle o produkcie. Na minus działa na pewno duża zawartość lecytyny sojowej, dużo produktów w proszku. Ale nic szkodliwego dla naszego organizmu nie znalazłam. Ocena: Neutralna



A teraz powracając do rzeczywistości! Jaka fatalna dziś pogoda- pada, pochmurno. A na dodatek mam potworne wyrzuty sumienia. Wczoraj nie wytrzymałam i pochłonęłam ogromną czekoladę. Nie wiem co mnie do tego skusiło bo szczerze, nawet nie miałam ochoty na nic słodkiego. Ot- taki impuls. Znów zawaliłam sprawę. Właśnie przez takie chwile słabości moja waga stoi w miejscu. Nic w dół, tylko stoi jak zaczarowana. Widzę, że ubrania lepiej na mnie leżą ale nie daje mi to pocieszenia. Dlatego postanowiłam, że od przyszłego tygodnia powracam w 100 % na Vitalię. Kupię dietę i będę stosowała się w pełni do jadłospisu. Tylko w taki sposób rok temu udało mi się powrócić do mojej wymarzonej wagi. Teraz będzie podobnie- mam wielką motywację. Potrzebuję tylko mądrze ułożonego jadłospisu. Zacznę od poniedziałku bo w ten weekend nic dobrego już nie zdziałam. Będę musiała odejść od regularnych posiłków. Jutro również. Nagromadziło się dużo spraw uczelnianych. Jutro zajęcia w terenie- więc cały dzień poza domem. Jedyny plus jest taki, że będę miała okazję spalić zbędne kalorie:) W piątek pracuję od świtu do nocy- dosłownie. A w weekend wyjeżdżamy na małą wycieczkę w Sudety- a więc też aktywnie.



to moja wczorajsza zapiekanka warzywna z serem mozzarella :)

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.