Tytuł wpisu w pamiętniku odchudzania:
Mity na temat zmarszczek


To, jak szybko pojawią się zmarszczki, zapisane jest w naszych genach. Nie ma na to jednej dla wszystkich granicy wiekowej. Dlatego, jeśli chcemy się dowiedzieć, jak szybko zaczniemy się starzeć, powinnyśmy się przyjrzeć naszym babciom i mamom. Oczywiście nie tylko geny decydują o tym, jak prędko to nastąpi. Same możemy również ten proces przyspieszyć, ale pocieszające jest to, że możemy go również opóźnić.

Proces tworzenia się zmarszczek można zatrzymać - Nieprawda. Jednak dzięki nowoczesnym kosmetykom przeciwzmarszczkowym można go spowolnić. Dostarczają one skórze takich skladników, jak retinol, koenzym QlO, fitohormony oraz robiące ostatnio karierę w kosmetykach peptydy. Ważne są też witaminy C i E, bo unieszkodliwiają wolne rodniki - jedną z ważnych przyczyn starzenia się skóry. No i oczywiście filtry, które chronią przed słońcem nieodwracalnie uszkadzającym komórki. Raz, dwa razy w tygodniu warto oczyścić skórę peelingiem i nałożyć odpowiednią maseczkę. Warto również poddawać się od czasu do czasu zabiegom w gabinecie kosmetycznym. Poprawią jędrność i elastyczność skóry, przyspieszą jej regenerację.

Uroda - zmarszczki

Na tworzenie się zmarszczek ma wpływ spadek poziomu hormonów - Prawda. W całym organizmie, w tym również i w skórze, zachodzą wtedy zmiany. Osłabiają się włókna elastynowe i kolagenowe, które gwarantującej jędrność i sprężystość, mniej intensywnie pracują również gruczoły łojowe i potowe, przez co skóra jest słabiej chroniona i łatwiej ulega odwodnieniu. Słabną też mięśnie podtrzymujące owal twarzy, dlatego policzki tracą jędrność i gładkość, powieki zaczynają się marszczyć. Hormonalna terapia zastępcza może pomóc trochę opóźnić ten nieuchronny proces. 

Nasz tryb żyda może przyspieszyć lub opóźnić pojawienie się zmarszczek - Prawda. Niewłaściwe odżywianie się, palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie i przybieranie na wadze, stres, brak snu, a nawet ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają że skóra dwudziestolatki może wyglądać gorzej niż skóra jej prowadzącej higieniczny i usystematyzowany tryb życia matki.

Uroda - zmarszczki

Intensywne opalanie na dłuższą metę jest zabójcze dla skóry - Prawda.Wystarczy przyjrzeć się osobom uzależnionym od opalenizny. by zobaczyć, że ich przesuszona skóra wygląda jak pomarszczone jabłko. Promienie słoneczne, a zwłaszcza promienie UVA (także te w solariach), nieodwracalnie uszkadzają jej komórki. Za ich sprawą powstają duże ilości agresywnych cząstek chemicznych (wolnych rodników), które sieją spustoszenie w naszym organizmie. Między innymi uszkadzają włókna kolagenow i elastynowe, niszczą również komórki tłuszczowe w naskórku, "rozszczelniając" w ten sposób skórę, która traci wilˇ goć i staje się sucha, a stąd już tylko krok do powstania zmarszczek.

Skóra sucha, wrażliwa starzeje si dużo szybdej - Prawda. Zazwyczaj jest ona delikatna, cienka, brak jej solidnej ochrony w postaci warstwy lipidowej. Szybko ucieka z niej wilgoć, łatwiej atakują wolne rodniki, nic dziwnego, że szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

"Kurze łapki" pojawiają się tylko u osób z ożywioną mimiką - Nieprawda. U osób wesołych, ciągle ożywionych, których mięśnie twarzy bezustannie "pracują", zmarszczki takie pojawią się szybciej i jest ich więcej. Kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się lub śmiejemy, mięśnie twarzy się kurczą. Stąd "kurze łapki" wokół oczu, zmarszczki na czole i między brwiami, które z czasem pogłębiają się i pozostają na stałe. Dlatego im bardziej ożywiona twarz, tym więcej zmarszczek mimicznych.

Kremu przeciwzmarszczkowego trzeba zacząć używać jak najwcześniej - Nieprawda. Powinno się po niego sięgnąć wtedy, gdy skóra zaczyna go potrzebować, wygląda na zmęczoną i przesuszoną. Kiedy już zaczniemy używać takiego kremu, trzeba to robić stale, bo jeśli go odstawimy, skóra wróci do poprzedniego stanu.

Krem może zlikwidować zmarszczki - Nieprawda. Może je co najwyżej spłycić, ale nie sprawi, że znikną. Starzejącą się skórę trzeba przede wszystkim dobrze nawilżyć i odżywić, a wtedy będzie jędrniejsza, i zmarszczki staną się płytsze, mniej widoczne.

Uroda - zmarszczki

Gdy na skórze jest już trochę zmarszczek, powinno się w ogóle zrezygnować z używania podkładów - Nieprawda. Wówczas nie powinno się używać zwykłych podkładów ani też matujących lub mocno kryjących, które gromadzą się w zmarszczkach i rzeczywiście postarzają. Podkłady specjalnie przeznaczone do cer dojrzałych są lżejsze, dobrze stapiają się z cerą, wyrównają jej koloryt, tuszują przebarwienia, a jednocześnie wygładzają cerę i chronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Często zawierają też składniki odżywcze i przeciwzmarszczkowe.

Skóra kobiet "puszystych" dłużej pozostaje gładka - Prawda. Pomaga jej w tym grubsza podściółka tłuszczowa, dzięki której jest lepiej napięta, a zmarszczki, które się na niej tworzą, są płytsze, mniej widoczne.

Zastrzyki z toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoksem, likwidują zmarszczki na zawsze - Nieprawda. Tylko na tak długo, jak długo działa preparat. Podanie botoksu likwiduje bowiem napięcie mięśni, które zmarszczkę tworzą. Pod jego wpływem skóra się rozluźnia i wygładza, ale jeśli bruzda już powstała, ślad pozostanie. Toksyna działa jednak tylko około 6 miesięcy, potem napięcie mięśni wraca. Botoks najlepiej nadaje się do wygładzania tzw. kurzych łapek, zmarszczek poprzecznych czoła i tzw. zmarszczki lwiej (między brwiami).

Zmarszczek można się pozbyć, wstrzykując preparaty kwasu - Prawda. Taki zabieg nie daje efektów "na zawsze" i jest to przedsięwzięcie drogie. Preparat w postaci żelu wstrzykuje się w linie zmarszczek i rzeczywiście wygładza on w tym miejscu skórę, ale pozostaje w niej zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, później jest wchłaniany. Dlatego efekt kosmetyczny utrzymuje się około roku. Można go oczywiście poprawić, ale wiąże się to z kolejnymi kosztami. Kwasu hialuronowego używa się głównie do redukcji bruzd nosowo-wargowych, "zmarszczek palacza", pionowych zmarszczek nad górną wargą, a także w okolicy międzybrwiowej.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.