Agrest należy do rodziny agrestowatych. Jest kolczastym krzewem rosnącym do 2 metrów o owocach w postaci jagód, często pokrytych włoskami. Najbliżej mu do porzeczek. Podobnie jak one jest bogatym źródłem witamin, antyoksydantów, polifenoli. Występuje na terenie Europy, Azji oraz Afryki. Owoce przyjmują barwę od zielonej, przez żółtą, po czerwoną. Co skrywa w sobie ta niepozorna jagoda?

Wartościowe wnętrze

Agrest jest dobrym źródłem potasu i manganu. Zawiera również sporo witaminy C, lecz nie tak dużo jak porzeczki. Dostarcza również pewnych ilości witamin z grupy B, chociaż nie jest ich bogatym źródłem. Warto go docenić jednak za obecność w nim kwasu bursztynowego, antocyjanów i innych polifenoli, które działają korzystnie na organizm.

Jest bogaty w pektyny. Dzięki temu agrest jest świetnym produktem żelującym i nadaje się doskonale do przygotowywania galaretek i dżemów. Można go również użyć jako substancję żelującą do tych owoców, które w pektyny nie są bogate jak np. truskawki. Wiele osób unika agrestu twierdząc, że jest kwaśny, czy cierpki w smaku. W rzeczywistości dojrzały agrest jest słodki. Skóra jest owszem gruba, jednak zawsze pozostaje smakowite wnętrze wypełnione miąższem i pestkami.

Walory zdrowotne

Według wierzeń ludowych sok z agrestu leczy malarię i stany zapalne w organizmie. Był stosowany również w przypadku częstych krwotoków, nadmiernego krwawienia miesiączkowego oraz artretyzmu. Z uwagi na jego właściwości moczopędne i żółciopędne, był polecany przy dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz dróg moczowych. Odwarem z liści leczono z kolei piasek na nerkach. Agrest pobudza apetyt, stąd jego obecność w diecie jest wskazana w przypadku dzieci czy osób starszych. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jedzenie agrestu poprawia również kondycję skóry. Sprawdza się także świetnie w postaci maseczki z przeciętych owoców, dzięki zawartym w nim kwasach organicznych. Z kolei duża ilość potasu czyni z niego owoc korzystny dla serca i mięśni. 

agrest kcal
Owoce agrestu często są pokryte włoskami. Mogą być zielone, żółte lub czerwone. Doskonale nadają się do przetworów czy wypieków.

Smakowite wykorzystanie

Największą wartość dla organizmu ma agrest jedzony na surowo. Możesz wycisnąć z niego sok, zrobić koktajl czy jeść garściami. Jest również świetnym substratem do przygotowania pysznych ciast, deserów, galaretek czy dżemów. Doskonale nadaje się także do przygotowania wina czy nalewek. Niżej przepis na nalewkę, koktajl i chutney.

Nalewka agrestowa

Składniki:
1 kg agrestu

250 g cukru

1 l wódki

1 łyżeczka startego korzenia imbiru

1 garść rodzynek

Przygotowanie:

  1. Owoce umyć i oczyścić z szypułek i ogonków. 
  2. Delikatnie rozgnieść owoce (nie robić miazgi) i zalać alkoholem. Dodać rodzynki i imbir. Odstawić w ciemne, chłodne miejsce na 3 tygodnie.
  3. Zlać nalewkę alkoholową. Owoce zasypać cukrem. Odstawić w chłodne, ciemne miejsce na tydzień. Wstrząsać co 2 dni.
  4. Przecedzić powstały sok, połączyć z częścią alkoholową i rozlać do butelek. Leżakować około miesiąca w ciemnym miejscu.

UWAGA!

Taka nalewka jest doskonałym sposobem na rozgrzanie przy przeziębieniu.


Koktajl agrestowo-szpinakowy

Składniki:

1 szklanka agrestu

1 banan

1 garść liści szpinaku

1 łyżeczka miodu

1 łyżeczka siemienia lnianego

Przygotowanie:

  1. Agrest umyć i oczyścić z szypułek i ogonków.
  2. Banana i szpinak umyć.
  3. Wszystkie składniki zmiksować ze sobą.

UWAGA!

Siemię lniane można zastąpić nasionami chia.


Chutney z agrestem

Składniki:

½ kg agrestu

2 czerwone cebule

1 ząbek czosnku

1 szklanka octu jabłkowego

1 szklanka cukru

1 łyżeczka startego imbiru

1 łyżeczka soli

Kurkuma, goździki, mielona kolendra, kumin

Przygotowanie:

  1. Agrest umyć i oczyścić z szypułek i ogonków
  2. Cebulę i czosnek drobno posiekać.
  3. Wszystkie składniki wrzucić do garnka. Dusić co jakiś czas mieszając około 30-40 minut. Sos powinien zgęstnieć.
  4. Gorący chutney przelać do słoików i spasteryzować.
  5. Można również jeść świeżo przygotowany.

UWAGA!

Świetnie nadaje się jako dressing do sałat lub jako sos do mięs, wędlin i serów.

Goździki, kumin i kolendrę można zastąpić mieszanką przypraw - garam masala.

Zdjęcie pochodzi z główne1