- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
14 lipca 2010, 10:21
Witam wszystkie kobietki starające się o dzidzię. Założyłam ten wątek ponieważ myślę , że jest tu nas sporo "starających się". Mam kilka pytań. Przedewszystkim jak radzicie sobie z presją otoczenia? Czy się już uodporniłyście na to czy macie jakiś dobry sposób? bo ja już naprwdę mam serdecznie dość nacisku wszystkich wokól i przycienk typu: starajcie się, zobaczycie jak jest fajnie mieć maleństwo albo że im dłużej będziecie zwlekać tym będzie gorzej. Ale tak naprawdę to oni nie wiedzą, że nie wszyscy mogą mieć dzidzię.
Jakie badanie macie porobione. Bo mnie szlak już trafia, rzaden lekarz do tej pory nie chciał mi dać skierowania na jakiekolwiek badania A ostatni lekarz co byłam u niego stwierdził, że po tych lekach co już przyjmowałam nic nie pomogło, to nie ma już dla nas ratunku jak tylko jechać do Białego. Póki co to nas nie stać za bardzo a wiem że trzeba nastawić się na spore koszta.
Piszcie Kochane razem będzie zdecydowanie raźniej. Wiem,że nic na siłę, odpuściłam sobie zupełnie. Co ma być to będzie. pozdrawiam
16 stycznia 2012, 19:23
dexter- wspolczuje Takiej siostry, czy ona ma dzieci? niech ona sie zajmie soba i swoim zyciem- zamiast Cie wspierac to ona Cie doluje i to sie nazywa najblizsza rodzina
DEXTER powiedz o ciazy jak najszybciej od tego momentu jestes chroniona
Poniżej wyszczególniono prawa kobiet w ciąży, tzw. Statutory rights, prawa gwarantowane ustawowo oraz wysokość Statutory Maternity Leave:
Wszystkie kobiety w ciąży maja prawo do:
- Wzięcia wolnego w pracy na badania związane z ciążą
- Pracy w bezpiecznych warunkach
- Występować przeciw niesłusznemu zwolnieniu z pracy i/lub dyskryminacji ze względu na płeć, jeżeli zostały zwolnione z powodu ciąży
- trzydziestu dziewięciu tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, jeśli dziecko urodzilo się po 1 kwietnia 2007r
- Część kobiet ma prawo do niewracania do pracy do 52 tygodni
- Część kobiet ma prawo do gwarantowanej ustawą kwoty – dodatek macierzyński
- Powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim
Wolne na badania w przychodni prenatalnej (przed urodzeniem dziecka)
Każda kobieta (poza przypadkami wymienionymi w punkcie workers) ma prawo do wzięcia wolnego na czas badań, bez względu na długość zatrudnienia i ilość godzin pracujących w tygodniu. Masz prawo do wzięcia wolnego na badania, jeżeli położna, lekarz stwierdzi ze badania są wskazane. Twój pracodawca powinien zapłacić ci normalna stawkę godzinową, pod warunkiem, że czas badań nie jest zbyt długi. Jeżeli potrzebujesz dużo czasu, twoja nieobecność w pracy może zostać potraktowana jako chorobowe i, jeżeli przysługuje ci chorobowe, dostaniesz stawkę przysługującą ci w razie choroby (np. 50% normalnej stawki godzinowej)Po pierwszym badaniu, na życzenie pracodawcy, będziesz musiała pokazać potwierdzenie od lekarza ze jesteś w ciąży i kartkę z wyznaczonymi kolejnymi wizytami. Jeżeli pracodawca nie chce dać ci wolnego lub nie chce zapłacić, możesz złożyć skargę do sadu pracy do 3 miesięcy po wizycie u lekarza.
Prawo do pracy w bezpiecznym środowisku
Obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie bezpiecznych warunków pracy wszystkim zatrudnionym, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży.Pracodawca musi ocenić, jakie zagrożenia mogą wystąpić a szczególnie, na jakie może być narażona kobieta w ciąży, kobieta karmiąca piersią i kobieta, która urodziła do 6 miesięcy wstecz. Jeżeli istnieją zagrożenia, pracodawca musi podjąć działania by je wyeliminować poprzez:
- Zastosowanie wszelkich prawnych kroków – niedopuszczenie do kontaktu ze środkami chemicznymi
- Zmianę warunków lub godzin zatrudnienia tak, aby nie wystawiać cię na niepotrzebne ryzyko: np. w sklepie – sprzedawczyni powinna dostać krzesło, by nie musiała stać przez długie godziny
- Jeżeli nie da się zmienić godzin ani warunków pracy, pracodawca musi rozważyć zaoferowanie ci innej pracy / stanowiska za te sama pensje
-Jeżeli pracodawca nie może zaoferować ci innej pracy ani zmienić warunków, musi zawiesić cię ze względu na stan zdrowia i płacić pełna pensje w czasie, gdy jesteś zawieszona.
Zanim weźmiesz urlop macierzyński:
Musisz powiadomić pracodawcę, najlepiej na piśmie, najpóźniej na piętnaście tygodni przed porodem:
O tym, że jesteś w ciąży
O dacie porodu
O dacie rozpoczęcia urlopu
Musisz przedstawić zaświadczenie lekarskie MATB1 na życzenie pracodawcy, na którym podana będzie przewidywana data porodu. Zaświadczenie MATB1 dostaniesz u swojego GP lub położnej.
Po poinformowaniu przez ciebie, pracodawca ma 28 dni na podanie na piśmie daty, kiedy spodziewa się twojego powrotu z urlopu macierzyńskiego.
Kiedy zaczyna się urlop macierzyński?
Może się zacząć w każdej chwili od momentu, gdy do porodu pozostaje 11 tygodni. Zacznie się jednak automatycznie, gdy z powodu ciąży nie będzie cię w pracy na 6 tygodni przed porodem. [Czyli najwcześniej możesz wziąć urlop macierzyński na 11 tygodni przez porodem, możesz pracować do samego porodu, jeśli czujesz się na siłach. Jednak jeśli na 6 tygodni przed porodem nie będziesz mogla stawić się w pracy z powodu ciąży, rozpocznie się urlop macierzyński.
Kiedy kończy się urlop macierzyński:
Po 26 (poród przed przed 1.04.07) lub 39 (poród po 1.04.07) tygodniach od jego rozpoczęcia zwykly urlop macierzyński kończy się (Ordinary Matrnity Leave, OML).
Nie musisz informować pracodawcy o swoim powrocie do pracy, chyba ze chcesz wrócić wcześniej. Po 26 tygodniach po prostu wracasz do pracy. Masz prawo do dluższego urlopu, dodatkowy urlop macierzyński (Additional Maternity Leave, AMD) to kolejne 26 tygodni. Pomiędzy urlopem OML a AML nie może być przerwy.
Stawka Staturoty Maternity Leave:
pierwsze 6 tygodni - 90% średnich, tygodniowych zarobków, przez pozostale 33 tygodnie nie więcej niż £112.75
Jeżeli pracodawca odmawia przyjęcia cię z powrotem na stanowisko, traktuje się to jako zwolnienie, możesz wystąpić przeciw dyskryminacji ze względu na płeć i bezpodstawnemu zwolnieniu. Skontaktuj się ze: Stowarzyszeniem Matek
www.maternityalliance.org.uk lub z Komisją do spraw Równouprawnienia:
www.EOC.org.uk
16 stycznia 2012, 19:26
Polecam rowniz strone
Bobasy.co.uk to portal, który został stworzony dla wszystkich mam mieszkających w UK - dla kobiet które są jeszcze w ciąży i tych, które niedawno szczęśliwie urodziły.
16 stycznia 2012, 19:32
16 stycznia 2012, 20:14
16 stycznia 2012, 21:42
Kochane swieta prawda, co piszecie- na obczyznie, bez rodzicow ( ktore przypilnuja) i skazane na siebie.
Jednak jestescie najszczesliwsze na swiecie noszac pod serduszkiem dzidzie.
Testu jeszcze nie robilam bo 18 stycznia ma przyjsc @ to musze wziazc poprawke +2 dni
Powiedzcie mi kiedy robilyscie 1-szy test? ( ile dni od opoznienia @)
16 stycznia 2012, 22:58
16 stycznia 2012, 23:10
16 stycznia 2012, 23:33
Dexter- I wy dacie rade a uwagi siostry niech Ci jednym uchem wleca drugim wyleca, dzidzia najwazniejsza i jej zdrowie!!!
Jaki test polecacie?
Clearblue ten ktory mowi, ile tygodni? Pamietam, ze 2 robilas Aniolku?
Nie bede sie nakrecac, bo tyle juz testow robilam, ze az strach pojsc i znow kupic. poczekam jednak
mam uczucie jak przed matura przy kazdym robieniu testu