Temat: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - Problem.

Z nazwiskami typu -ski, -ska, na ma problemu Bo wiadomo że się odmienia np. Sz. P. Ewę i Adama Kowalskich.
Ale Pozostałe nazwiska, gdzie forma żeńska i męska pozostaje ta sama?
Na nazwisko Łuczak:
Ewę i Adama Łuczak czy Łuczaków.

A z kolei inne nazwisko np. Polek
Bardziej pasuje bez odmiany
Adam Polek. A zapraszając napisać Sz. P. Adama Polka, czy Sz. P. Adama Polek

Mamy z tym problem, a głupio by było zrobić błąd na Zaproszeniu.

Jak wy odmieniałyście nazwiska?

Pasek wagi

CandyFloss22 napisał(a):

> Candy, bez urazy, ale to, że ty tak odmieniasz,> nie znaczy, że tak jest dobrze. Jakby się miało> każdego pytać, jak sobie życzy, żeby odmieniać> jego nazwisko, to byśmy pogłupieli. Dlatego są> pewne zasady.tak, na przykład takie ze nazwisk sie nie odmieniaa jak sa watpliwosci co do rzadko spotykanych nazwisk, to bezpieczne te zasade przestrzegac

NIE! Właśnie taka zasada, że nazwiska się odmienia! Proszę mi tu ludzi w błąd nie wprowadzać! :)
(Wyjątki potwierdzają regułę, a niedouczona polonistka nie jest żadnym autorytetem)
ma żonę ? jeśli ona jest Polek a nie Polka to jest to nazwisko nieodmienne. albo jakaś kobieta z jego rodziny warto się dowiedzieć. bo ja jak mam nieodmienne to w ogóle się go nie odmienia przez nic ;p

tienna napisał(a):

Nieprawda :P Akurat jestem po kursie gramatyki opisowej języka polskiego i uczyli nas tam, ze w języku polskim wszystkie nazwiska są odmienne.Więc rzeczywiście, powinno być "Łuczaków", "Polka". Nie odmieniają się tylko niektóre nazwiska kobiet na przykład zapraszamy Jana Nowaka, ale Annę Nowak. W razie wątpliwości pytaj dalej, albo sprawdź w słowniku poprawnej polszczyzny.Aha, a zaproszenie w środku zdania pisze się z małej litery....

dokładnie! :) tez mieliśmy problem z odmianą, do czasu aż się naczytaliśmy o odmianie ;)

tienna napisał(a):

Nieprawda :P Akurat jestem po kursie gramatyki opisowej języka polskiego i uczyli nas tam, ze w języku polskim wszystkie nazwiska są odmienne.Więc rzeczywiście, powinno być "Łuczaków", "Polka". Nie odmieniają się tylko niektóre nazwiska kobiet na przykład zapraszamy Jana Nowaka, ale Annę Nowak. W razie wątpliwości pytaj dalej, albo sprawdź w słowniku poprawnej polszczyzny.Aha, a zaproszenie w środku zdania pisze się z małej litery....

 

Tienna ma rację! Akurat jestem w temacie bo dwa dni temu potwierdziłam zaproszenia do wydrukowania i miałam dokładnie ten sam dylemat. Odmieniłam wszystkie nazwiska oczywiście z uwzględnieniem gramatyki bo damskie nie wszystkie się da. I nie odmienia się zazwyczaj obcojęzycznych. Masakra z tym jest. Więcej nerwów niż to warte, ale nie chciałam urazić nikogo. Nie chciałam działaś też na zasadziej o której piszą dziewczyny wcześniej, że jak nie wiesz jak odmienić zostaw nie odmienione, bo nie odmienianie nazwisk świadczy o braku wiedzy zapraszających:) Najlepsze jest to, że ludzie nie raz sami nie wiedzą czy ich nazwiska się odmienia:)

Wszystkie polskie nazwiska odmieniają się, Wstyd to jest nie odmieniać.
nie wszystkie nazwiska sie odmieniaja....

adam hora... co zaprosimy adama horego? czy aldone horom....czy panstwa horych.... ? amoze panstwo horzy :) ? troche rozsadku

jak mnie ktos na zaproszeniu, dyplomie czy gdzie indziej odmienia to dostaje furii.

Sakti napisał(a):

nie wszystkie nazwiska sie odmieniaja....adam hora... co zaprosimy adama horego? czy aldone horom....czy panstwa horych.... ? amoze panstwo horzy :) ? troche rozsadkujak mnie ktos na zaproszeniu, dyplomie czy gdzie indziej odmienia to dostaje furii.


Adam Hora - zapraszam Adama Horę, tak samo, jak Wałęsa - zapraszam Wałęsę
Aldona Hora - tak, zapraszam Aldonę Horę, Jak Danutę Wałęsę
i zapraszam Państwa Horów, oto są Państwo Horowie - tak samo, jak Wałesowie, zapraszam Wałęsów.

jak sie ma wątpkiwości to trzeba znaleźć identycznie kończące się popularne nazwisko. i okazuje się, że prawie wszystkie (oprócz żeńskich zakończonych na spółgłoskę) się odmieniają.


nazwisko żeńskie zakończone na spółgłoskę się nie odmienia w liczbie pojedynczej! "zapraszam Annę Nowak", ale w liczbie mnogiej już tak - "zapraszam Annę i Krzysztofa Nowaków".

absolutni nie odchodzi się od odmiany nazwisk polskich, to byłoby uwstecznianie języka. Polskie nazwiska były są i mam nadzieję będą odmienne.
To jest czasem wybór między: naruszyć zasadę gramatyczną, czy kogoś obrazić. Wiem, że nazwiska się odmienia, ale znam też parę osób, które za odmianę ich nazwiska obrażają się śmiertelnie i zapraszanie ich w takich przypadku nie ma sensu, ponieważ i tak się nie pojawią  Ale zdarzyło mi się, że ktoś się obraził za brak odmiany. Także ludzie bywają różni i jednak dobrze ich podpytać o takie rzeczy. 
A jak zapraszacie małżeństwo, kiedy żona ma nazwisko dwuczłonowe lub inne niż mąż (druga sytuacja wydaje się prostsza)? Np. jest Ewa Kowalska-Nowak i Adam Kowalski. Jak piszecie na zaproszeniach? Pytam z ciekawości. 
Edit: A jak piszemy na zaproszeniu, jeśli obydwoje mają nazwisko Kowalska/i-Nowak? Kowalskich-Nowaków? A jeśli kolejność nazwisk u męża jest inna niż u żony?
jesli para ma różne nazwiska to zwyczajowo wpisuje się tylko wspólne.
czyli ona Nowak-Kowalska, on Kowalski, to piszemy, że zapraszamy Kowalskich. chyba, że wiemy, że ona jest bardzo przewrażliwiona na punkcie swojego podwójnego nazwiska - wtedy piszemy ich osobno.

a co zrobić, jeśli obydwoje mają podwójne (i różne) nazwiska?
czyli ona Nowak-Kowalska, on - Kowalski-Nowak. tak, prawnie jest taka możliwość, żeby obydwie strony przyjęły nazwisko drugiej osoby :)
jak wtedy ich wpisać? :)
ja osobiście bym wybrała kolejność mężczyzny :) a Wy?

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.