Temat: błogosławieństwo i zwyczaje ślubne

Moze ktoś podpowiedziec? jestem świadkowa (edit: oraz siostrą panny młodej) i wszyscy już maja dosc przygotowan i myślalam ze zrobie wywiad, jakie sa obecnie zwyczaje 

- błogosławieństwo w domu - jak u Was wyglądalo? nadal jest tradycyjnie, że klęka się i całuje krzyżyk,jakies kropidlo itp? można bez tego? tzn zyczenia i zlozenie znaku krzyża na czołach +ucalowanie przez rodziców? jest ustalone kto zaczyna blogoslawienstwo, tzn ktory rodzic itp? jak komus sie chce to poprosze szczegolowo.

-powitanie chlebem i solą - jakie teksty się mówi? "co wybierasz chleb czy sol czy pana mlodego?" jest ok? 

-do kogo jest obowiązek toastów, przemówień?

-jakies super zadania dla swiadkowej względem panny mlodej? (szykuje juz zapasowe rajstopoy, igle,nici,szpilki, agrafki)

-do czego zbiera się koperty? ozdobiony koszyczek? jakis inny pomysł?

Pasek wagi

Brzmi jak nowożytne zabobony z "Chłopów" Reymonta. Niestety nie pomoge, bo żyję w troche innym świecie :)

oglądalam filmiki na yt i wlasnie takie sceny byly, co mnie przerazilo ;-)

Pasek wagi

a jakie sa tradycje rozwodowe?:)

mnie jak się teściowa spytała co wybieram to powiedziałam że pana młodego,  bo nie znałam takiego zwyczaju =)

ja nie lubię takich tradycji, jakbym brała kościelny to napewno by teściowa walczyła by były wszystkie tradycje

O jajku. Teź mnie to czeka w przyszłym roku? Jakieś błogosławieństwa i inne obrzędy ? Nie znoszę tego. Dla mnie to sztuczne. Będę musiała pogadać ze świekrą. 

Pasek wagi

My bierzemy ślub we wrześniu i nie bedzie błogosławienstwa wcale, bedzie powitanie chlebem i sola i inne takie tradycje bo chcieliśmy - musisz swojej PM zapytać co będzie a co nie :)

1. Byłam na ślubie, gdy młodzi klękali w domu panny młodej przed rodzicami, potem przed babcią i przed prababcią, która już nie wiedziała za bardzo co jest grane. Krzyżyk nie występował na scenie, niczego nie całowano.

2. Powitania chlebem i solą nie słyszałam, bo stałam za daleko, ale możesz tak powiedzieć, chociaż nie wiem, co wtedy młodzi powinni odpowiadać. Dogadaj sie z młodą, żebyś nie zrobiła jej głupiej sytuacji.

3. Toasty i przemówienia może chyba każdy wygłaszać, jeśli wyraża taką ochotę, ale dobrze, żebyś przygotowała jakiś.

4. Pomyśl jeszcze o plastrach na otarcia, chusteczkach, tabletkach, czymś do ratowania fryzury lub makijażu

5. Wykombinuj zamknięte pudełko, coś jak skarbonka, żeby nikt się tam nie mógł dobrać, otworzyć go i czegoś wyjąć i żeby było na tyle nieporęczne, by go nikt nie mógł niepostrzeżenie uprowadzić. a także bezpieczne miejsce, w którym je zdeponujesz (może hotel ma jakieś sejfy?). Nie znasz wszystkich , którzy się pojawią na weselu, a słyszałam o sytuacjach, w których ktoś spośród gości skubnął całą paczkę albo pojedyncze koperty. Koszyczek moim zdaniem odpada.

Pasek wagi
  • Błogosławieństwo - Moim zdaniem dla osoby wierzącej dużo ono znaczy.Błogosławieństwa udziela się w domu Panny Młodej.Młodzi proszą rodziców o błogosławieństwo, błogosławią rodzice młodej i młodego - dają znak krzyża a młodzi całują krzyż.
  • Powitanie - Przed salą rodzice trzymali tacę z chlebem , solą i kieliszki (nie pamiętam co mówili) . Pocałowaliśmy chleb i kawałek zjedliśmy (karmiąc się przy tym) . Na każdym weselu jakim byłam to chlebem witali rodzice,raz młodych witał szef kuchni.
  • Toasty / przemówienia - na Polskim weselu z tym się nie spotkałam.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.