- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
21 czerwca 2020, 19:40
Odmieniacie? Chodzi mi głównie o takie w liczbie mnogiej przykładowo lepiej brzmi "zapraszam Sz. P. Ewę i Adama Goczoł" czy "Ewe i Adama Goczołów"
22 czerwca 2020, 07:19
Sama mam wesele za rok i nie - nie zamierzam odmieniać wszystkich nazwisk. Oczywiście są takie które trzeba odmienić np. Skołowskich bo nie ma innej możliwości. Jednak po głębokim zastanowieniu, stwierdzam że niektóre nazwiska członków rodziny mojej i narzeczonege, lepiej brzmią bez odmiany i tak zostawię bo tak prościej i czytyleniej.
22 czerwca 2020, 08:30
poważnie? Co lepiej wyglada? W języku polskim jest zasada ze nazwiska, jeśli tylko to możliwe i nie brzmi obraźliwie, naślesz odmieniać.
22 czerwca 2020, 09:14
No właśnie, tutaj pytanie do Was: jest sobie nazwisko, które brzmi jak żeńskie imię. Nie podam Wam, jakie dokładnie, ale załóżmy, że "Grażyna". Pisałybyście na zaproszeniu "Państwo Grażynowie" albo "zapraszam serdecznie Państwa Grażynów"? Czy raczej "państwo Grażyna"? Z ciekawości pytam, spotkałam się z obiema formami.
Edytowany przez naceroth 22 czerwca 2020, 10:51
22 czerwca 2020, 10:28
odmieniać jeśli bliskie są Ci zasady odmiany nazwisk. Przykład pierwszy z brzegu (?Ranczo?) - jeśli pana o nazwisku Kozioł zaprosisz z żona i napiszesz im w zaproszeniu, że zapraszasz państwa Kozłów - to moją prawo ochłodzić z Tobą relacje ;-)
Można zaprosić państwa Koziołów.
22 czerwca 2020, 10:39
Osobiście może bym nie miała, ale spotkałam się z osobami które uparcie twierdzą, że ich nazwisk się nie odmienia i już. Dlatego pytam, bo nie wiem czy skupić się na tym co jest zgodne z językiem polskim, czy na tym że mogę kogoś tym urazić.A to można mieć jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie? I pytać co "lepiej" brzmi"...?
to że odmieniać, to już wszyscy powiedzieli. Natomiast to nie są ICH nazwiska czy imiona, to sa nazwiska i imiona które noszą - zadna własność, tylko urzedowy identyfikator, a to juz podlega kwestii, że człowiek nie może sobie sam wybierać czy się go odmieni czy nie, tylko sam się musi poddać zasadom. To tak, gdyby ktoś próbował być niezadowolony ;)
22 czerwca 2020, 10:47
Ja sobie nieco ułatwiam zadanie i tak sformułowałam zaproszenie, żeby imiona i nazwiska zaproszonych były w mianowniku. Została mi do ogarnięcia tylko liczba mnoga w przypadku małżeństw i tutaj odmieniałam tylko tych ze -ski na końcu. Już widzę, jakby było zabawnie gdybym np. w przypadku nazwiska "Święty" napisała "Anna i Jan Święci";)
Zaproszenie dla Anny i Jana Świętych.
Imiona tez odmieniamy.
22 czerwca 2020, 10:50
Zaproszenie dla Anny i Jana Świętych.Imiona tez odmieniamy.Ja sobie nieco ułatwiam zadanie i tak sformułowałam zaproszenie, żeby imiona i nazwiska zaproszonych były w mianowniku. Została mi do ogarnięcia tylko liczba mnoga w przypadku małżeństw i tutaj odmieniałam tylko tych ze -ski na końcu. Już widzę, jakby było zabawnie gdybym np. w przypadku nazwiska "Święty" napisała "Anna i Jan Święci";)
Pisałam wcześniej, że u mnie na zaproszeniach goście byli w mianowniku - tak było sformułowane.
22 czerwca 2020, 16:08
odmieniać jeśli bliskie są Ci zasady odmiany nazwisk. Przykład pierwszy z brzegu (?Ranczo?) - jeśli pana o nazwisku Kozioł zaprosisz z żona i napiszesz im w zaproszeniu, że zapraszasz państwa Kozłów - to moją prawo ochłodzić z Tobą relacje ;-)
Na pewno by ochłodzili bo powinno być- zapraszam pp.Koziołów.
22 czerwca 2020, 16:10
Pisałam wcześniej, że u mnie na zaproszeniach goście byli w mianowniku - tak było sformułowane.Zaproszenie dla Anny i Jana Świętych.Imiona tez odmieniamy.Ja sobie nieco ułatwiam zadanie i tak sformułowałam zaproszenie, żeby imiona i nazwiska zaproszonych były w mianowniku. Została mi do ogarnięcia tylko liczba mnoga w przypadku małżeństw i tutaj odmieniałam tylko tych ze -ski na końcu. Już widzę, jakby było zabawnie gdybym np. w przypadku nazwiska "Święty" napisała "Anna i Jan Święci";)
W " Rodzince " byli Boscy i było dobrze.