Temat: jedzenie dla 7 mies dziecka

Mam maly problem,mojemu synko odwidzialo sie jesc jedzenie ze sloiczkow. Kiedys bardzo mu smakowaly a teraz nie chce tego wziasc do ust. Moze to moja wina bo dalam mu czasem np.zupke jarzynowa jak ugotowalam albo troche rosolku z makaronem. Co polecacie do jedzenia dla takiego malego dziecka,przeciez niebedzie jadl tylko kaszki.pozdr i dzieki za odp

POTRAWY MIESNE

Potrawka z kurczaka po staropolsku - od 1,5 roku
Składniki:
1 kurczak (ok. 1kg)
pęczek włoszczyzny
pół kilograma agrestu
łyżka masła
sól i cukier
Sposób przygotowania:
Kurczaka umyj i podziel na części, a oczyszczoną włoszczyznę pokrój na kawałki. Włóż do rondla z niewielką ilością wody. Dodaj łyżkę masła i gotuj pod przykryciem na małym ogniu. Agrest umyj i oczyść z szypułek. Wrzuć do rondla, gdy mięso będzie prawie miękkie. Potrawkę posłódź, posól i zagotuj. Jeśli chcesz, by sos był zawiesisty, zapraw go zasmażką. Gotowe.

Mięso z kurczaka z jabłkiem - od 7 miesięcy
Składniki:
1 średnie jabłko
1 łyżeczka kleiku ryżowego
25 g surowego mięsa z kurczaka (pierś)
1 łyżeczka świeżego masła
60-70ml wody
Sposób przygotowania:
Jabłko płuczemy, obieramy, po usunięciu gniazda nasiennego kroimy na ćwiartki. Do zagotowanej wody wkładamy jabłko doprowadzając do rozgotowania. Przecieramy jabłko przez sitko. Mięso gotujemy w osobnym naczyniu, a następnie drobno siekamy i mieszamy z musem jabłkowym. Wszystko mieszamy z kleikiem ryżowym. Dodajemy masło i doprowadzamy do zagotowania. Po schłodzeniu podajemy dziecku łyżeczką. Gotowe

Pulpety z cielęciny i manny - od 10 m-ca
1/5 marchwi
1/2 pietruszki
troszkę selera
4 łyżeczki mielonej cielęciny
2 łyżeczki manny
1/2 łyżeczki natki pietr
1/2 surowego żółtka
pól szkl. wody
mięso + ółtko + ziel pietr + manna -> formować 2-4 koltlety
warzywa gotować z pulpetami ok. 20 minut, podawać z puree ziemn.

drobiowo-jarzynowa pasta do pieczywa - od 10m.
1/4 marchwi i pietruchy
cząstka cebuli
10 g selera
40 g surowego drobiu
1/2 szkl. wody
ugot. żółtko
łyzeczka oliwy
1?2 łyżeczki posiekanej natki
warzywa bez natki + mięso ugot. do miękkości, dodaj żółtko, rozrrobnij, dodaj oliwę i natkę, posmaruj kanapeczki
polecają to na sniadanie lub kolację

KISIELKI,BUDYNIE,DESERKI...

KISIEL
25 dag gotowanych i przetartych owoców
2-3 łyżki mąki ziemn.
2 szkl. wody
cukier do smaku

KISIEL JAGODOWY
pół szklanki jagód, pół szklanki wody, łyżeczka mąki ziemniaczanej
1. Rozrób mąkę ziemniaczaną w łyżce zimnej wody. resztę wody zagotuj i wlej zawiesinę do wrzątku. Mieszaj. Gdy się ponownie zagotuje, zestaw z ognia.
2. Jagody przepłucz ciepłą wodą, osącz. Przetrzyj przez sitko. Dodaj owocowe puree do kisielu i dokładnie wymieszaj (możesz nawet wszystko zmiksować).

Kisiel jagodowy jest dobrym lekarstwem na biegunkę. Zawarte w jagodach garbniki niszczą bakterie (m.in. z grupy coli, a także samonellę) i uszczelniają nabłonek jelitowy. Kisiel dla chorego malucha przygotuj z przegotowanych jagód.

Kisiel mleczny - od 7 miesięcy
Składniki:
mleko modyfikowane -100 g
1 łyżeczka maki ziemniaczanej
1 żółtko
Sposób przygotowania:
Mleko modyfikowane przygotowujemy zgodnie ze sposobem podawanym przez producenta. W części zimnego mleka rozmieszamy mąkę ziemniaczana i żółtko, wlewamy na pozostał ilość wrzącego mleka i ciągle mieszając zagotowujemy. Kisiel możemy podać polany sokiem owocowym lub z owocami z cukrem podanymi obok kisielu. Kisiel Gotowy.

Deser morelowo-jabłkowy - od 7 miesięcy
Składniki:
1 średnie jabłko,
1 morela,
1 łyżeczka płaska maki ziemniaczanej,
woda 50g
Sposób przygotowania:
Jabłko myjemy obieramy i kroimy w ćwiartki usuwając gniazda nasienne. Morele obieramy i usuwamy pestkę. Po zagotowaniu wody wrzucamy owoce i gotujemy do miękkości. Ugotowane owoce miksujemy dodając maki ziemniaczanej (uprzednio rozprowadzonej w zimnej wodzie - 1 łyżka). Po rozmieszaniu ponownie gotujemy. Po ostudzeniu podajemy w salaterce. Deser Gotowy.

budyń z żółtkiemwodę
przeznaczoną na porcję mleka modyfikowanego rozdziel na dwie części(np 180 ml);w jednej rozrób mleko,a drugą część zagotuj;żółtko rozrób jak poprzednio z wodą+ łyżeczka mąki ziemniaczanej,dodaj do zagotowanej wody intensywnie mieszając pogotuj kilka min.,dodaj rozrobione w drugiej części wody mleko (już nie gotuj)i mieszaj,aż uzyskasz jednolitą masę.Można polać jakimś

DANIA DLA BEZGLUTENOWCOW (M.IN.Z SINLAKIEM)

kotleciki drobiowe
0,5 kg piersi z kurczaka lub indyczej, sól, kilka łyżek kleiku kukurydzianego
Teraz dokładnie umyj mięso i pokrój je w cienkie plastry, które po zanurzeniu w naczyniu z wodą obsypuj solą. Malec może obtaczać kotlety w kleiku, a Ty smaż je na bieżąco, żeby nie "czekały" długo na talerzu, bo przyklei się do niego panierka. Kiedy już będą złote i chrupiące, na pewno zrobią furorę na obiadowym talerzu.

Naleśniki bezglutenowe
szklankę mąki bezglutenowej
2 łyżki kleiku kukurydzianego
łyżkę mąki kukurydzianej
2,5 szklanki wody
3 łyżki oleju
Zalej kleik niewielką ilością wody (ok. pół szklanki), dodaj mąkę, olej i sól. Ucierając mikserem, stopniowo dodaj resztę wody. Ciasto odstaw na 1 - 2 godziny, a następnie smaż na nie przywierającej patelni. Nadzienie to już kwestia wyobraźni, ale świetnie nadają się do tego jeszcze ciepłe, dopiero co usmażone jabłka.

Krem owocowy
200 ml przegotowanej wody oligoceńskiej lub mineralnej niegazowanej
200 ml kleiku kukurydzianego
1 łyżka masła (dla dzieci uczulonych na mleko - margaryny bezmlecznej)
130 - 160 g przecieru owocowego dla dzieci
0,5 szklanki cukru pudru
Do naczynia wlać wodę, dodać tyle kleiku, by otrzymać bardzo gęstą masę. Ucierając (mikserem lub drewnianą łyżką) masło z cukrem, dodawać na zmianę kleik i przecier owocowy. Gotowy krem przechowywać w lodówce.

Budyń bez mleka
butelka soczku owocowego dla niemowląt
1 - 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej (w zależności od tego, czy dziecko woli budyń mniej czy bardziej gęsty)
1 - 2 łyżki kleiku kukurydzianego
1 łyżka wody
Soczek wlać do garnka i zagotować, dodać mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą. Gotować, aż zgęstnieje. Odstawić na 15 minut. Wymieszać dokładnie z kleikiem. Podawać na zimno.

Kotlety mielone
0,5 kg surowego mielonego mięsa drobiowego
3 łyżki wody
2 czubate łyżki kleiku kukurydzianego
sól do smaku
2 - 3 łyżki kleiku do obtoczenia kotletów
Mięso, wodę i sól dokładnie wymieszać. Do wyrobionej masy dodać kleik kukurydziany i ponownie starannie wymieszać. Na czysty, suchy talerzyk wysypać kleik i obtaczać w nim uformowane z mięsa kotleciki. Smażyć na oleju po obu stronach na złoty kolor. Kotlety można także usmażyć bez tłuszczu na nieprzywierającej patelni lub upiec. W innej wersji z przygotowanej masy można uformować małe kulki i bez dodatkowego obtaczania w kleiku ugotować.

Placuszki
250 ml wody
200 ml kleiku kukurydzianego
czubata łyżka mąki kukurydzianej
czubata łyżka mąki ziemniaczanej
sól
olej do smażenia
Do miski lub garnka wlać wodę, osolić ją do smaku, dodać kleik, całość wymieszać z obydwoma gatunkami mąki. Na rozgrzany tłuszcz nakładać łyżką masę, każdy placek wygładzić na patelni. Smażyć po obu stronach na nie przywierającej patelni, aż się przyrumienią.

Kotlety panierowane
0,5 kg mięsa, np. piersi indyczej
kilka łyżek kleiku kukurydzianego, sól
Mięso umyć i pokroić w cienkie plastry (grubości ok.1 cm). Każdy plasterek zanurzyć w naczyniu z wodą, oprószyć solą, starannie obtoczyć w kleiku i od razu kłaść na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Kotlety nie mogą "czekać" na talerzu, bo panierka się do niego przykleja.

Pierogi bezglutenowe
0,5 szklanki kleiku kukurydzianego
ok. 1,5 szklanki mąki bezglutenowej, łyżeczka oleju, sól, woda
Kleik uzupełnić wodą do pełnej szklanki, wymieszać, dodać olej, sól i mąkę. Zagnieść ciasto (powinno mieć konsystencję jak na pierogi). Mąki dodać tyle, aby ciasto nie kleiło się zbytnio do rąk. Urwać kawałek ciasta, włożyć dowolny farsz i zakleić. Wrzucać na osolony wrzątek i gotować 5 - 8 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Najlepiej gotować pierogi tuż po przygotowaniu. Jeśli muszą "czekać", ułożyć je na talerzu z mąką.


Lane kluseczki
50 ml wody
30 ml Nestlé Sinlac ( 2 płaskie łyżki)
30 ml mąki bezglutenowej niskobiałkowej z "PPK" (2 płaskie łyżki)
Sposób przygotowania: Nestlé Sinlac rozmieszaj z wodą. Dodaj mąkę i starannie wymieszaj. W małym garnuszku zagotuj wodę osoloną do smaku. Wlewaj kluski na wrzącą wodę cienkim strumieniem, co jakiś czas mieszając. Gotuj 1-2 min. Wylej na sitko. Zahartuj polewając chłodną wodą.

Kluseczki owocowe
50 ml wody
15 ml Nestlé Sinlac (1 płaska łyżka)
45 ml mąki ryżowej (3 płaskie łyżki)
1 ml oleju, sól
5 wiśni bez pestek lub innych owoców, na które dziecko nie jest uczulone
Sposób przygotowania: Wymieszaj Nestlé Sinlac z wodą, dodaj pozostałe składniki i zagnieć ciasto. Kawałki ciasta rozgniataj na paluszki, połóż na nie wiśnie i zrób kulki tak, aby cały owoc był schowany (jak knedle).

Kluseczki ziemniaczane
1 średni ugotowany ziemniak
2 łyżeczki wody
1 łyżeczka Nestlé Sinlac
szczypta soli
łyżka mąki ryżowej do obtoczenia kuleczek
Sposób przygotowania: Ziemniak starannie rozgnieść (można go utrzeć na tarce o małych otworach). Do małego kubka wlej wodę, dodaj Nestlé Sinlac i starannie wymieszaj. Masę połącz z roztartym ziemniakiem i solą. Z gotowej masy rób małe kulki ( około 1,5 cm.) Każdą kulke obtocz w mące ryżowej. Smaż na gorącym oleju na złoty kolor.

Placuszki ryżowe
3 łyżki wody
2 płaskie łyżki Nestlé Sinlac
1,5 płaskiej łyżki mąki ryżowej
1 łyżeczki cukru
olej do smażenia
Sposób przygotowania: Nestlé Sinlac wymieszaj z wodą, dodaj pozostałe składniki i starannie wymieszaj. Na rozgrzaną patelnię wlej olej, poczekaj chwilę i łyżką nakładaj placki tak, żeby nie stykały się ze sobą. Smaż z obu stron na złoty kolor. Po 1-2 minutach smażenia trzeba łopatką podważyć placek i sprawdzić jego kolor. Jeśli jest złoty trzeba go odwrócić i smażyć jeszcze przez chwilę. Można smażyć placki na "nieprzywierającej" patelni bez dodatku tłuszczu - wtedy odwraca się je w momencie kiedy ciasto się zetnie. Takie placki nie są chrupiące, nie będą złote, ale są zdrowsze.

Zapiekanka
2 ugotowane ziemniaki
1 łyżka ugotowanego zmielonego mięsa
1 mała ugotowana marchewka
1 łyżka ugotowanych brokułów
2 łyżeczki Nestlé Sinlac
Sposób przygotowania: Wszystkie jarzyny muszą być ugotowane, tak aby były bardzo miękkie. Na tarce o bardzo małych otworach utrzyj marchewkę, rozgnieć ziemniaki i brokuły. Każdą jarzynę włóż do osobnego naczynia. Do marchewki i brokułów dodaj po łyżeczce Nestlé Sinlac. Weź małą miseczkę do zapiekanek. Na dno włóż połowę ziemniaków, potem warstwę marchewki, mięsa, brokułów i na wierzch pozostałą część utartych ziemniaków. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 5-6 min. Na podobnej zasadzie można robić inne zapiekanki używając dowolnych, tolerowanych przez dziecko jarzyn. Zamiast ziemniaków można używać ryżu lub bezglutenowego makaronu.

Powyżej 1. roku życia
Placki ziemniaczane
1 średni ziemniak
1 łyżka Nestlé Sinlac, sól
Sposób przygotowania: Ziemniaki obierz i umyj. Utrzyj je na tarce o bardzo małych otworach. Dodaj łyżkę Nestlé Sinlac i starannie wymieszaj. Smaż na gorącym oleju po obu stronach na złoty kolor. Placki można również smażyć na odpowiedniej patelni bez tłuszczu.

Paluszki mięsne
2 łyżki wody
1 łżka Nestlé Sinlac
3 czubate łyżki gotowanego, mielonego indyka (można zastąpić innym dobrze tolerowanym przez dziecko mięsem)
Sposób przygotowania: Połącz Nestlé Sinlac z wodą, dodaj do mięsa i zagnieć. Z masy formuj małe paluszki. Można obtoczyć je w mące ryżowej. Smaż na gorącym oleju na złoty kolor lub bez tłuszczu na odpowiedniej patelni.


Naleśniki
30 ml mąki ryżowej ( 2 płaskie łyżki)
25 ml Nestlé Sinlac (5 płaskich łyżeczek)
5 ml oleju
60 ml wody
szczypta soli
Sposób przygotowania:
• Do naczynia wlej wodę, dodaj Nestlé Sinlac i wymieszaj.
• Dolej olej, dodaj mąkę ryżową, sól i dokładnie wymieszaj.
• Olej do smażenia dodaje się tylko do pierwszego naleśnika.
• Patelnia powinna być bardzo gorąca. Kolejne naleśniki smażymy nie dodając tłuszczu. Naleśniki smaży się po obydwu stronach.

Okrągłe ciasteczka
Składniki:
1 szklanka mąki kukurydzianej
1 szklanka mąki ryżowej
50 g margaryny bezmlecznej
1/3 szklanki wody
3 czubate łyżki Nestlé Sinlac
Sposób przygotowania:
• Na głęboki talerz wyjmij margarynę (nie może być prosto z lodówki).
• Dodaj mąkę i posiekaj nożem.
• Do wody wsyp Nestlé Sinlac, dokładnie wymieszaj i dodaj do mąki wymieszanej z margaryną.
• Zagnieć ciasto.
• Uformuj kulkę, włóż do czystego woreczka śniadaniowego i schowaj do zamrażalnika na 15 minut.
• Wyjmij ciasto. Posmaruj olejem płaską blachę standardowej wielkości.
• Urywaj małe kawałki ciasta i formuj z nich kulki, a potem rozpłaszczaj je na placuszki o grubości około 1 cm. Ciasteczka układaj na blasze. Z tej porcji wychodzi ok. 20 ciasteczek o średnicy 2-3 cm.
• Piecz w piekarniku o temperaturze 200°C przez 15 min.
Gotowe, gorące ciasteczka można polukrować. Ciasteczka są przeznaczone dla tych dzieci, u których pojawiły się już ząbki.


CIASTECZKA
15 dag mąki kukurydzianej
15 dag kleiku ryżowego
20 dag margaryny bezmlecznej
10dag pudru
3 duże zółtka
cukier waniliowy
mąka+kleik+ marg (posiekać)+ cukry i żółtka (zagnieść , do lodówki na 15 min.) Wałkować na 5mm. Posmarować białkiem i obsypać cukrem. 10min. w piekarniku.

ZŁOTE RACUSZKI (po roku)
30dag jabłek
2 łyżki mąki ryżowej
5 łyżeczek sinlac
5 ml oliwy
60 ml wody,sól
woda+sinlac+mąka+olei i sól+ kawąłeczki jabłak. Smażyć na oleju.
(Ja kupiłąm teflonową malutką patelkę/rondelek - będę smażyć mu bez tłuszczu)

ZUPKA WIELOWARZYWNA
marchew, ziemniak, 150ml wody, 1/2 łyżeczki koperku, 3 łyżki sinlac. Ugotować warzywa , dodać sinlac

ZUPKA KOPERKOWA Z KLUSECZKAMI
200 ml wody
marchew, pietruszka, por
oliwa
łyżeczka mąki kukurydzianej i jajo - zrobić lane kluski (zrobię bez białaka na wszelki wypadek)
2 łyżeczki koperku
4 łyżeczki mleka modyf.
Kluski lać na wywar z warzywami, potem dodać oliwę i koperek posiekany.

ZUPA SZPINAKOWA
marchew, pół pietruszki, szpinak, 150ml wody, 50 g gotowanego kurczaka, 2-3 łyżki sinlac

CIASTECZKA WANILIOWE (zrobię na święta lub na roczek - są od 12go m-ca)
1/2 szkl. mąki kukurydz.
1/2 szkl. sinlac
szczypta proszku (jest nawet bezglutenowy w zdrowej żywn.)
5 dag marg. bezmlecznej
jajo
2 łyżeczki cukru wan.
Polewa: 2 łyżki soku malinowego lub przetartych malin i 10 dag pudru
Marg+mąka z sinlac+proszek (siekać)+jajo+sól z cukrem wan. (30 min. w lodówce) Rozwałkować na 2 mm, wykrawać foremką ciastka. Piec w 175 st. 10-15 minut, polać polewą malinową.

WIGILIJNE PIEROŻKI
0,5 szkl. wody + 0,5 szkl. sinlac
mąka kukurydziana lub ry rużowa
łyżeczka oliwy
sól
Zagnieść ciasto.
10 dag szpinaku lub brokułów z ugotowanym roztartym żółtkiem=nadzienie
Gotować jak normalne pierogi.

CIASTECZKA OD 6 MIESIACA

CIASTECZKA GRYCZANO GRUSZKOWE
Składniki:
- pół kilo gruszek
- pół szklanki kaszy gryczanej
- 1 i 1/2; szklanki mąki kukurydzianej
- łyżeczka sody oczyszczonej (niekoniecznie)
Sposób przyrządzania:
Gruszki obrać, wyjąć gniazda i zetrzeć na tarce lub zmielić w maszynce, dodać
kaszę, mąkę i sodę. Wymieszać. Formować małe placuszki, pieć ok. 45 min w temp.
180 stopni.
Te są raczej miękkie.


KRUCHE CIASTECZKA
Składniki:
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 1 szklanka mąki ryżowej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki cukru
- cukier wanilinowy
- 1/3 szklanki wody
- 1 kostka margaryny bezmlecznej
Sposób przyrządzania:
Połącz trzy rodzaje mąki. Margarynę zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj
cukier, cukier wanilinowy i wodę. Szybko wyrób ciasto i uformuj kulę. Włóż
ciasto do zamrażalnika na co najmniej 12 godzin. Przed pieczeniem wyjmij ciasto
z zamrażalnika wieczorem i pozostaw w lodówce do rana. Po wyjęciu pokrój ciasto
na cienkie plastry. Wycinaj foremką ciasteczka o różnych kształtach. Piecz w
temperaturze 180°C ok. 15 min. Po upieczeniu możesz je polukrować.
Zamiast margaryny daję olej.


KRUCHE CIASTECZKA
Składniki:
- 2 szklanki mąki kukurydzianej
- kostka margaryny bezmlecznej
- cukier wanilinowy(lub łyżka cukru)
Sposób przyrządzania:
Zagnieść ciasto i odstawić do lodówki na kilka godzin. Piec w 220 st.C od 10 do
15 min.

CIASTECZKA BANANOWO-JAGLANE
• 3-4 dojrzale banany
• 2 filizanki platkow jaglanych lub 1 filizanka platkow jaglanych i jedna
filizanka kaszy jaglanej
• 4 lyzek oleju slonecznikowego
• 1 jablko drobno pokrojone lub tarte
Zgniatac banany, dodac jagly i olej, mieszac. Dodac jablko i
mieszac. Polozyc kleksy, batoniki etc. na blache. Piec w rozgrzanym piekarniku
ok. 25-30 min.
przy temp. 200 stopni. Mozna zastapic jablko innymi owocami (drobno pokrojone
figi, owoce sezonowe, dodac sloneczniki).
Czas przygotowania: 40 min

Moja siostra w tym wieku jadła już zupy gotowane przez mamuśkę, oczywiście mama gotowała chudziutko i tak aby myszka zjadła.
malalady superprzepisy, dzieki. ja zupki jeszcze prosciej, gotuje warzywa - ziemniak, marchew, cukinia, dynia, pietruszka, seler itp w malej ilosci wody, potem warzywa przecieram dodaje do tej wody z gotowania, plus zmiksowane miesko gotowane na parze, dla zageszczenia kaszka ryzowa, kukurydziana, kaszka manna badz makaron dla maluchow. bez masla i soku jablkowego, za to z kilkoma kroplami oliwy z oliwek. a ciasteczek itp nie daje bo pediatra nie zaleca
co do słoiczków - próbujesz sama czy jadalne i jak tak to dajesz dziecku - deserki są pyszne, niektóre zupki też,ale sporo jest ochydnych a potem że dzieci nie lubią jeść i mamy epidemię niejadków...
 Generalnie warto gotować w domu, jak dziecko ma 7 miesięcy to często ma dość zupek - moje maluchy w tym wieku kochały jeść np. ugotowaną marchewkę, obrane jabłko lub makaron trzymając w rączce - teraz mała ma roczek i praktycznie je sama rączkami i łyżeczką, choć oczywiście jest mały bałagan, bo dzieci jedzą z nami przy stole( bez specjalnych krzesełek).
Przy odrobinie wyobraźni można gotować jeden obiad dla wszystkich( przecież dosolić sobie można na talerzu jak ktoś koniecznie musi)
a dlaczego sama nie robiłaś zupek i dań?
przecież te ze słoiczków to zastępstwo takich obiadków!
Pasek wagi

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.