- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
25 października 2013, 12:04
27 października 2013, 07:51
ermogeniki i termogeneza - co to takiego?
Termogeneza
Podczas treningu sportowego, organizm intensyfikuje procesy spalania składników energetycznych dla pozyskania energii do generowania impulsu siłowego włókien mięśniowych. Spalanie to jest niezwykle wydajne, gdyż 70% procent uwalnianej w jego efekcie energii to energia użyteczna - wykorzystywana do napędzania procesów życiowych - a jedynie 30% to energia cieplna (termiczna) - emitowana poza organizm. Pomimo wysokiej wydajności spalania, podczas treningu i tak dochodzi do wzrostu ciepłoty ciała, z uwagi na ogólne wzmożenie przemian energetycznych. W przypadku wyziębienia lub infekcji, organizm zmuszony jest wytwarzać więcej energii termicznej, albo dla utrzymania stałej ciepłoty ciała, albo dla jej podwyższenia, gdyż wyższa temperatura środowiska wewnętrznego organizmu osłabia mikroorganizmy chorobotwórcze, a jednocześnie wzmacnia komórki odpornościowe. Wtedy organizm zmusza mięśnie do pracy bez udziału woli (dreszcze), a jednocześnie zmienia proporcje, pomiędzy produkcją energii termicznej i użytecznej. W niektórych tkankach produkcja energii użytecznej może spaść nawet poniżej 10-ciu procent, natomiast cieplnej wzrosnąć do ponad 90-ciu. Ponieważ, pomimo takich zmian proporcji, organizm nadal potrzebuje tyle samo energii użytecznej, musi spalić znacznie więcej składników energetycznych.
Mechanizm ten, nazywany teromogenezą, kontrolowany jest przez wiele substancji aktywnych biologicznie, najczęściej o charakterze hormonów. Substancje aktywujące termogenezę aktywują również rozpad tłuszczu zapasowego (lipolizę), gdyż bogatoenergetyczny tłuszcz jest podstawowym paliwem dla termogenezy. Jednocześnie, najczęściej hamują też katabolizm białek, względnie stymulują nawet jego syntezę, bo to ochrania białka mięśniowe przed zużyciem na cele energetyczne w procesie termogenezy. Większość substancji, kontrolujących termogenezę i lipolizę, działa poprzez wspólny przekaźnik wewnątrzkomórkowy - cAMP. Wysoki poziom cAMP oznacza wzmożoną termogenezę, lipolizę i anabolizm oraz osłabiony katabolizm. Łatwo zauważyć, że stymulatory cAMP mogą być znakomitymi środkami wspomagania wysiłku dla wielu dyscyplin sportowych, gdyż ułatwiają jednocześnie redukcję tłuszczu zapasowego i rozwój masy mięśniowej. Głównym stymulatorem termogenezy jest adrenalina, która może oddziaływać na ten proces zarówno bezpośrednio, jak też poprzez podnoszenie poziomu cAMP. Hormonu tego nie da się jednak zastosować we wspomaganiu wysiłku, gdyż jest on zarówno niebezpieczny dla zdrowia, jak też błyskawicznie dezaktywowany i eliminowany. Dla tego też, jedna z nowoczesnych technik wspomagania wysiłku sportowego skupia się na stosowaniu kompozycji naturalnych substancji pochodzenia roślinnego, wzmacniających wzajemnie efekty swojego działania, podnoszących poziom cAMP we wnętrzu komórek.
Termogeniki
Pod tajemniczym hasłem kryją się specjalne składniki odpowiedzialne za produkcję ciepła przez organizm, czyli wzmożone spalanie kalorii. Związki termogeniczne występują w różnych produktach żywnościowych, jednak ze względu na niewielkie ich stężenie w pokarmie nie wywołują spektakularnych efektów.
Wyjątkowe możliwości stwarza jednak zastosowanie termogeników w formie suplementacji żywieniowej. Specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne z pokarmów roślinnych silnie pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji , w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne jak pod wpływem aktywnych ćwiczeń fizycznych.
Rodzaje termogeników:
31 października 2013, 09:13
31 października 2013, 12:14
5 listopada 2013, 12:27
5 listopada 2013, 14:02
7 grudnia 2013, 19:06
Chudnięcie chudnięciem ale może za dużo ćwiczysz i bardziej budujesz tkankę mięśniową niż spalasz tłuszczową? Ja przez 2misiące dużo ćwiczyłam i biegałam a w rezultacie przytyłam ok 2kg!!! Ale za to moja współlokatorka i chłopak powiedzieli, że zrobiłam się trochę smuklejsza. Więc sądzę, że wtedy przesadziłam z ćwiczeniami. Zacznij racjonalnie się odżywiać (dużo warzywek, wody, nic smażonego, ogranicz słodkości jedz regularnie mniejsze posiłki niż zazwyczaj) i biegaj 2-3razy w tyg, wolno po 40min. Myślę, że to podziała. A poza tym ważniejsze chyba jest żeby stracić te centymetry w poszczególnych miejscach ciała niż patrzeć na kolejne 0,5kg ubytku na wadze w ciągu 3tyg :p
18 grudnia 2013, 19:57
Edytowany przez MichalRx 18 grudnia 2013, 19:59