Temat: Yerba Mate- cudowny środek?

Cześć Dziewczyny:) Nie wiem czy był już ten temat, jak coś to krzyczcie.  No więc Yerba Mate na odchudzanie poleciły mi 2 koleżanki. Podobno po niej nie czują głodu. Poszukałam trochę w internecie i okazało się , że yerba podobno przyspiesza metabolizm, oczyszcza z toksyn, dostarcza ogromnej ilości witamin i minerałów, pobudza... Co o tym myślicie? Pije ktoś?:) Ja się przyznam , że kupiłam cały zestaw i popijam . Dam znać jak tylko zauważę jakieś efekty.
a niżej wikipedia:

Wpływ na otyłość i kontrolę wagi 

Otyłość staje się coraz większym problemem w wielu krajach, przez co przeprowadza się obecnie badania mające na celu powstrzymanie tej epidemii. W kwestii chudnięcia i kontroli wagi wykazano potencjalny efekt Mate, co poparły bieżące badania. Otyli mężczyźni i kobiety spożywający Mate wykazali obniżony współczynnik oddechowy (respiratory quotient-RQ), wskazując na zwiększenie poziomu utleniania tłuszczy.Ziołowy napar z Mate, guarany i damiany wykazał drastyczne spowolnienie opróżniania żołądka, jak i zmniejszenie czasu potrzebnego do osiągnięcia poczucia sytości. Po 45 dniach następowało znaczące obniżenie wagi u pacjentów z nadwagą Mate wykazała swój potencjał przy odchudzaniu i rozważa się jej użycie jako suplementu diety. Dodawanie składników takich, jak Mate, guarana i damiana do suplementów okazało się skuteczne w zmniejszaniu wagi . W losowej, podwójnie ślepej próbie klinicznej z kontrolą placebo, Mate była podana w formie suplementu, który zawierał również zieloną herbatę, szparagi, czarną herbatę, guaranę i wyciąg z fasolki. Wyniki tych badań wykazały zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zmianę w indeksie składu ciała. Stwierdzono, że wpływ na utratę wagi Mate zawdzięcza zawartości kofeiny, przyczyniającej się do aktywności lipolitycznej, bądź zawartości saponin, wpływających na metabolizm cholesterolu i opóźnienie wchłaniania tłuszczy spożywczych. Mate może również wpływać na inne aspekty metabolizmu lipidów. Potrafi wstrzymać miażdżycę tętnic u królików karmionych dietą wysokotłuszczową i wodnym wyciągiem z Mate . Podawanie wyciągu z Mate szczurom karmionym dietą wysoko-cholesterolową skutkowało obniżeniem zagęszczenia cholesterolu i triglicerydów. Mate okazała się mieć także potencjał jako pomoc w trawieniu ze względu na efekt cholesterolowy, zwiększając przepływ żółci. Jedno z badań wykazało również, że Mate potrafi rozluźnić naczynia łożysk tętniczych u szczurów. Tym samym herbata może być w stanie obniżyć ryzyko chorób serca, podobnie jak czerwone wino 

REKLAMA!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja pije mate i widze efekty... dla mnie to cudo, i nie reklama bo w ameryce poludniowej picie mate to rytual u nas jest nowa.... w duzych dawkach leczy sie nia otylosc, a jest na tyle zdrowa ze rzad argentyny chcial dac biednym rodzinom worki mate zeby dzieci uzupelnialy witaminy... w tych domach gdzie nie ma porzadnego posilku na stole..

do tego pobudza strasznie..:) dobra yerba mate (dobra bo niektore ekspresowe to .... dno) mozna spokojnie zastapic kawe.. na mnire dziala nawet chyba lepiej niz kawa:)
To teraz wiem czemu Cejrowski taki chudy bo on stale pije tą herbatę. Tak ja leki herbaty na jednych działają a na innych nie.
hmmm...chyba wypróbuje...a jaką polecacie?
Ja piłam i niezbyt działało (chociaż smaczna jest),ale każdy organizm jest inny.
Co do pobudzenia to z początku jest,ale po czasie organizm się przyzwyczaja.
nie reklama bo nie piszę "podobno yerba od producenta xyz odchudza". jak ktoś pisze że picie 2 litrów wody wspomaga odchudzanie to też reklama wody? no bez przesady... po prostu jestem ciekawa czy ktoś pije i czy działa. i też mi się wydaje że jak już coś to lepiej pić liściastą herbatkę a nie torebkową, bo nie wiadomo co tam jest pozmiatane. ale tak jest ze wszystkimi herbatami, nie tylko z mate.
Ja piłam dużo mate podczas rzucania palenia, ale trochę się wystraszyłam po przeczytaniu artykułu na wikipedii, o jej rakotwórczym działaniu.
To jak w końcu z tą mate jest? Zdrowa na bank? Czy tylko nie mówi się o szkodliwym działaniu?

Wklejam "Wpływ na zdrowie" z Wikipedii:
"W badaniach przeprowadzanych w krajach o znacznie większej niż przeciętna konsumpcji napoju yerba mate przygotowywanego w tradycyjny sposób picie yerba mate zostało statystycznie powiązane ze zwiększoną zapadalnością na raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego[1][2][3][4]. Statystyczny związek spożycia yerba mate z podwyższonym ryzykiem raka płuc stwierdzono w badaniu na grupie urugwajskich mężczyzn, które wykazało zależność między wzrostem ryzyka zachorowania, a dawką oraz brak związku spożycia yerba mate z gruczolakorakiem płuc. [5] Wiele z badań z Ameryki Południowej wykazało związek między wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory, a ilością wypijanego napoju. W Polsce nieczęsto zdarza się spożycie rzędu litra dziennie i więcej, co notowano w badanych populacjach. Należy zwrócić uwagę, że wiele z analizowanych populacji cechowało się jednoczesnym używaniem alkoholu i wyrobów tytoniowych, co komplikuje wpływ mate jako niezależnego czynnika ryzyka. [6][7] W badaniach z Argentyny i Paragwaju wykazano związek między zwiększoną zapadalnością na raka przełyku u osób używających alkoholu, tytoniu i gorącej lub bardzo gorącej (ale nie zimnej) mate[8][9].

W badaniu wpływu wodnych roztworów yerba mate na komórki bakteryjne z 2000 r. wykazano efekt mutagenny i genotoksyczny określonych stężeń yerba mate wobec komórek bakteryjnych a także wobec ludzkich limfocytów. Autorzy badania w konkluzji podkreślają, że duża ilość wypijanej yerba mate może być dodatkowym czynnikiem ryzyka jeżeli chodzi o nowotwory gardła środkowego i przełyku[10].

W 2008 r. opublikowano wyniki badania wpływu wodnych ekstraktów yerba mate na myszy, u których nie stwierdzono genotoksycznego wpływu yerba mate na wątrobę, nerki i pęcherz moczowy. Badanie wykazało, iż regularne przyjmowanie yerba mate poprawia odporność DNA na złamania indukowane nadtlenkiem wodoru oraz naprawę DNA po ekspozycji komórek wątroby na nadtlenek wodoru, niezależnie od dawki yerba mate[11].

W jednym z badań, którego wyniki opublikowano w 2008 r., wykazano, iż w napoju yerba mate przyrządzanym w tradycyjny, południowoamerykański sposób i pitym w ilościach, które zwykle spożywa się w Ameryce Południowej, występuje dawka silnie rakotwórczych policyklicznych węglowodorów aromatycznych porównywalna z dawką dostarczaną organizmowi przez osobę palącą paczkę papierosów dziennie[12][13]. Należy zauważyć, iż tradycyjny sposób przyrządzania napoju wiąże się z zalewaniem wodą tej samej porcji liści kilkanaście razy i wypijaniem wszystkich otrzymanych porcji napoju. Nie wykazano, by okazjonalne wypicie filiżanki yerba mate przygotowanej z jednorazowo użytej porcji liści narażało konsumenta na większą ilość policyklicznych węglowodorów aromatycznych niż ilości znajdowane w produktach stosowanych w zwyczajnej amerykańskiej diecie.

Wykazano, iż yerba mate ma działanie obniżające cholesterol, ochronne wobec komórek wątroby, stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, moczopędne i korzystne wobec układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie yerba mate sugeruje się w leczeniu otyłości. Yerba mate chroni DNA przed oksydacją i wywołaną in vitro lipoperoksydacją cząsteczek LDL oraz ma silne zdolności antyoksydacyjne. To samo źródło informacji podaje jednak równocześnie, że istnieje ryzyko zwiększonego zapadnięcia na niektóre rodzaje nowotworów w związku ze spożywaniem yerba mate[14]. W badaniu na szczurach wykazano ochronny wpływ yerba mate przed otyłością indukowaną wysokotłuszczową dietą[15].

W badaniu z 2008 r. wykazano, że ekstrakt yerba mate przyspiesza angiogenezę[16]. Zwiększona angiogeneza sprzyja rozwojowi nowotworów w organizmie[17].

Badania sfinansowane przez argentyński Narodowy Instytut Yerba Mate (INYM) dowodzą, że napar z yerba mate jest ważnym źródłem polifenoli, które są substancjami o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydanty)."
kazda herbata jest rakottworcza.. nie tylko mate... zielona, czerwona biala czarna kazda moze wywolac rak przelyku jesli jest pita w nadmiernych ilosciach..
ale mysle ze predzej umrzemy na raka, płuc, piersi... niz przelyku .. rakprzelyku ma strasznie maly odsetek... otaczamy sie gorszymi rzeczami niz zdrowe herbatki...

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.