Temat: Rolki -nie tylko dla młodych

Zachęcam do jazdy na rolkach ,sama zaczęłam juz w tamtym roku,po miesiącu zauwazyłam zanikający celulit, jędniejsze posladki i mocniejszy brzuszek.Czekam juz niecierpliwie, aż  zniknie śnieg ,alejki zrobią się suche i bedzie mozna śmiało śmigac wsród zieleni... A oto 7 powodów dla których warto jeździc na rolkach ..
 
1.Spalanie tkanki tłuszczowej

Jazda na rolkach to typowy trening wytrzymałościowy, podobnie jak jazda rowerem, bieganie czy pływanie. W trakcie długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności mięśnie korzystają z energii powstałej przy spalaniu kwasów tłuszczowych, które uwalniane są z tkanki tłuszczowej w procesie lipolizy. Aby uruchomić ten proces musimy jeździć co najmniej 35 minut w umiarkowanym tempie.

2.Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu to same plusy. Słońce korzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz wspomaga działanie układu nerwowego. Promienie słoneczne wzmagają produkcję witaminy D, która nie tylko wzmacnia kości, ale również poprawia odporność organizmu. Dotleniony mózg lepiej pracuje, poprawia się pamięć i zdolność koncentracji. Gdy pogoda dopisuje, nasza motywacja, aby wyjść z domu i się poruszać jest większa.

3. Kształtowanie koordynacji ruchowej

Jazda na rolkach wymaga pewnych zdolności motorycznych: po pierwsze koordynacji ruchowej, po drugie poczucia równowagi. Jeżdżąc na rolkach rozwijamy te dwie cechy, które mają niebywałe znaczenie w życiu codziennym. Koordynacja ruchowa to współdziałanie układu nerwowego i mięśni, dobra koordynacja ruchów to precyzja i szybkość wykonywania wielu czynności. Ponadto uczenie się nowych rzeczy, również ruchowych usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację

4. Chroni nasz układ krążenia

Jak każdy trening wytrzymałościowy jazda na rolkach ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób serca. Obniża stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, za to podnosi poziom HDL, chroni w ten sposób przed miażdżycą naczyń. Podczas jazdy nasze tętno wzrasta, dlatego serce musi przepompować więcej krwi. Regularny wysiłek to trening dla naszego mięśnia sercowego

5. Pomaga pozbyć się cellulitu

Jazda na rolkach angażuje do pracy te partie ciała, które cellulit upodobał sobie najbardziej, czyli pośladki, uda i brzuch. Poprawia się krążenie w tych partiach ciała, mięśnie wzmacniają się, a skóra staje się jędrniejsza. Cellulit nie ma szans!

6. Oszczędza nasze stawy

Jazda na rolkach, z punktu widzenia wysiłku, daje podobne efekty jak jogging, ale w znacznie mniejszym stopniu obciąża stawy kolanowe i skokowe. W czasie jazdy na rolkach, nasze stopy nie uderzają o podłoże i dzięki temu oszczędzamy stawy, ćwicząc tak samo intensywnie.

7. Wzmacnia mięśnie, które chronią nasz kręgosłup

Jazda na rolkach angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe (wielki, średni i mały). Ruch, który wykonujemy, aby odepchnąć się od podłoża, zmusza do pracy całą obręcz barkową. Aby utrzymać równowagę, musimy napiąć mięśnie brzucha i grzbietu. Czyli w czasie jazdy pracują prawie wszystkie mięśnie posturalne. Nie osiągniemy tego biegając (brak ruchu w bok). Dodatkowo w czasie jazdy na rolkach brak wstrząsów, które powstają, gdy uderzamy stopą o podłoże, a to oszczędza stawy kręgosłupa.


cytuje za stroną Zdrowie&fitness ....,osobiscie sprawdzone i potwierdzam skutecznośc ....
właśnie też bardzo chce kupić rolki  super są.
może polecicie jakies rolki??????ile dziennie trzeba jeździć ??
body { background: #FFF; }

Jazda po zdrowie 
Pokonywanie kolejnych tras na ośmiu kółkach wzmacnia nasz organizm w sposób dosyć znaczący. Do największych zalet rolkarstwa jako formy aktywności fizycznej należy zaliczyć:
- spalanie kalorii
- lepsze dotlenienie mózgu
- poprawę wydolności
- wzmocnienie mięśni i wytrzymałości
- poprawę zmysłu równowagi i koordynacji
- zmniejszenie ryzyka chorób serca
Rozważając zalety w aspekcie ćwiczeń aerobowych (wpływających na układ sercowo-naczyniowy) można porównać korzyści płynące z jazdy na rolkach z bieganiem i jazdą na rowerze. Wartym uwagi faktem jest jednak zapewnienie ciału łagodniejszych ruchów na boki, dzięki czemu następuje rozwój mięśni ud pomijanych w znacznym stopniu we wspomnianych formach ruchu. Dodatkowym atutem jest mniejsze obciążenie stawów w porównaniu z joggingiem.

Kontrola nad rozwojem ciała
Różne formy jazdy wpływają w odmienny sposób na mięśnie. Zwykła jazda do przodu wspomaga zwłaszcza okolice ud, bioder i miednicy. Potrzeba równowagi sprawia, iż rozwijają się również mięśnie dolnych partii kręgosłupa i brzucha W celu aktywniejszego włączenia łydek, pośladków i tylnych mięśni ud należy urozmaicić podróż o skręty i jazdę do tyłu. Intensywna praca rąk sprzyja zaś wzmocnieniu górnych partii ciała.

Od rodzaju jazdy i umiejętności uzależniony jest dobór odpowiedniego sprzętu.
Jazda na rolkach to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jej ogromnym atutem jest dostępność niemal zupełnie niezależna od wieku. Wartym podkreślenia jest również aspekt psychicznego relaksu, jaki oferuje. Ta forma aktywności stanowi bowiem zarówno świetną okazję do wyciszenia, jak i do spędzenia przyjemnego czasu w miłym towarzystwie...
zaczerpnięte z portalu aktywni.pl

Na rolkach byłam jakieś pięć - sześć razy, tej jesieni. Cóż, dokąd się nie nauczę jeździć na tyle, żeby móc trochę zmienić otoczenie (nie tylko w kółko po 5 równych alejkach) to gigantycznej frajdy z tego nie będzie, ale nie będę się poddawać i wyciągnę sprzęt z szafy - jak tylko zrobi się sucho.
Alkapisz, dzieki za informacje , to naprawde zachecajace, jak tylko bedzie pogoda posmigam sobie :)))
Modny jest ruch, szybkość i sportowy tryb życia. Dlatego na ulicach i w parkach coraz częściej można zobaczyć ludzi jeżdżących na rolkach. Liczba zapalonych skaterów z dnia na dzień rośnie.

Rolki są świetną rozrywką i relaksem dla każdego ? niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Nie plotkuj z koleżanką przy kawie, załóżcie rolki i rozmawiajcie, jeżdżąc po parku. Korzyści : zgrabna sylwetka, dobra kondycja i zdrowy wygląd.

Jeszcze kilka lat temu prawie nieznane, teraz stanowią groźną konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze. Pozwalają uniknąć stania w kilometrowych korkach, tłoczenia się w autobusach i tramwajach. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie jazda na rolkach jest bezpieczna. Staraj się jeździć drogami dla rowerów, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczem.

Zwykła, nie wymagająca specjalnych umiejętności, jazda po alejkach w języku rolkowców nazywa się fitness. Tak jeździć może każdy. Innym obliczem rolek jest tak zwany street, czyli akrobacje na ulicach i szalona jazda po rampach, murkach i poręczach, połączona ze skokami i znacznym ryzykiem. Przy takich akrobacjach trzeba założyć kask i zabezpieczenia na nadgarstki, łokcie i kolana. Upadki są, niestety, bolesne. Jednak mocne i wytrzymałe ochraniacze świetnie je amortyzują i chronią przed kontuzjami. Skaterzy mówią, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy, zapewniając, że jazda na rolkach to nic trudnego.

Rolki do jazdy rekreacyjnej mają wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny oraz cztery jednakowej wielkości kółka.

Te do jazdy agresywnej są stabilniejsze, mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Ponadto płoza została wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, zaś dwa środkowe mniejsze, dzięki czemu łatwiej jest jeżdżącemu utrzymać się na poręczach. Rolki te są też lżejsze, by łatwiej było kręcić w nich salta i obroty.

Rolki do jazdy szybkiej mają inaczej zbudowany but ? jest on krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.

Rekreacyjnie, dla zdrowia i przyjemności, możesz jeździć w miejskich parkach. Tylko uważaj, by nie przeszkadzać spacerującym tam ludziom. Na dłuższe wyprawy możesz wybrać się trasami rowerowymi. Jeśli chcesz spróbować swych sił w jeździe agresywnej, poszukaj najbliższego skateparku. Znajdziesz tam specjalnie przygotowane rampy, murki, skocznie i poręcze. Najtrudniej jest znaleźć miejsce do jazdy szybkiej.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach ? radzi Erwina Ryś ? Ferens, wielokrotna mistrzyni Polski i świata w jeździe na łyżwach.

  1. Kup rolki dość dobrej marki - nauka na złym sprzęcie może zniechęcić do jazdy. Rolki powinny mieć wygodny, dopasowany do nogi but i kauczukowe kółka (są one elastyczniejsze od plastikowych, dzięki czemu wystarczy się lekko odepchnąć).
  2. Przez kilka dni przyzwyczajaj się do nowego sprzętu - chodź w rolkach po domu, próbuj przyjmować właściwą postawę.
  3. Postawa - lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien bić przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy (rys. A)
  4. Po opanowaniu postawy próbuj się odpychać. Ustaw stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T (rys. B). Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie (rys. C). Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.
  5. Ćwicz jazdę na jednej nodze - ślizg właściwy - odepchnij się jedną nogą (rys. D) i jedź na drugie (rys. E), trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.
  6. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza - im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz tę sztukę. A nie jest to wcale takie trudne, gdyż jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni, a ponadto wyrabia równowagę i uczy koncentracji.

 
wykorzystano artykuł z portalu Fitness-rolki

Ja tez kocham rolki. To chyba moj ulubiony sport ;) Tyle ze po chodnikach po prostu nie da sie spokojnei jezdzic,bo takie nierowne. Najfajniej jezdzi mi sie na gladziutkim asfalcie. W mojej rodzinnej miejscowosci mam takie miejsce, pare uliczek z idealnym asfaltem. Ale w innej musze sobie dobrze takiego miejsca poszukac,tylko zeby jeszcze blisko bylo.. Obym znalazla :(
A wy gdzie jezdzicie?
Chcesz się nauczyć dobrze jeździć na rolkach pod okiem profesjonalnego rolkarza ze stażem w nauczaniu jazdy? Umów się na zajęcia niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania. Spotkania dostosowane do Twoich potrzeb i Twojego czasu. Nauczę jeździć zarówno Ciebie jak i Twoje dziecko. Więcej informacji na stronie https://sites.google.com/site/naukajazdynarolkach/
yuppiii, jutro dotrą do mnie moje rolki.....nowe, bialutkie, śliczne! dziś kupiłam, będę śmigać

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.