- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
8 marca 2009, 14:44
2.
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu3. Kształtowanie koordynacji ruchowej
Jazda na rolkach wymaga pewnych zdolności motorycznych: po pierwsze koordynacji ruchowej, po drugie poczucia równowagi. Jeżdżąc na rolkach rozwijamy te dwie cechy, które mają niebywałe znaczenie w życiu codziennym. Koordynacja ruchowa to współdziałanie układu nerwowego i mięśni, dobra koordynacja ruchów to precyzja i szybkość wykonywania wielu czynności. Ponadto uczenie się nowych rzeczy, również ruchowych usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację
4. Chroni nasz układ krążenia
Jak każdy trening wytrzymałościowy jazda na rolkach ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób serca. Obniża stężenie cholesterolu całkowitego i LDL, za to podnosi poziom HDL, chroni w ten sposób przed miażdżycą naczyń. Podczas jazdy nasze tętno wzrasta, dlatego serce musi przepompować więcej krwi. Regularny wysiłek to trening dla naszego mięśnia sercowego
5. Pomaga pozbyć się cellulitu
Jazda na rolkach angażuje do pracy te partie ciała, które cellulit upodobał sobie najbardziej, czyli pośladki, uda i brzuch. Poprawia się krążenie w tych partiach ciała, mięśnie wzmacniają się, a skóra staje się jędrniejsza. Cellulit nie ma szans!
6. Oszczędza nasze stawy
Jazda na rolkach, z punktu widzenia wysiłku, daje podobne efekty jak jogging, ale w znacznie mniejszym stopniu obciąża stawy kolanowe i skokowe. W czasie jazdy na rolkach, nasze stopy nie uderzają o podłoże i dzięki temu oszczędzamy stawy, ćwicząc tak samo intensywnie.
7. Wzmacnia mięśnie, które chronią nasz kręgosłup
Jazda na rolkach angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe (wielki, średni i mały). Ruch, który wykonujemy, aby odepchnąć się od podłoża, zmusza do pracy całą obręcz barkową. Aby utrzymać równowagę, musimy napiąć mięśnie brzucha i grzbietu. Czyli w czasie jazdy pracują prawie wszystkie mięśnie posturalne. Nie osiągniemy tego biegając (brak ruchu w bok). Dodatkowo w czasie jazdy na rolkach brak wstrząsów, które powstają, gdy uderzamy stopą o podłoże, a to oszczędza stawy kręgosłupa.
8 marca 2009, 20:41
8 marca 2009, 21:11
Jazda po zdrowie
Pokonywanie kolejnych tras na ośmiu kółkach wzmacnia nasz organizm w sposób dosyć znaczący. Do największych zalet rolkarstwa jako formy aktywności fizycznej należy zaliczyć:
- spalanie kalorii
- lepsze dotlenienie mózgu
- poprawę wydolności
- wzmocnienie mięśni i wytrzymałości
- poprawę zmysłu równowagi i koordynacji
- zmniejszenie ryzyka chorób serca
Rozważając zalety w aspekcie ćwiczeń aerobowych (wpływających na układ sercowo-naczyniowy) można porównać korzyści płynące z jazdy na rolkach z bieganiem i jazdą na rowerze. Wartym uwagi faktem jest jednak zapewnienie ciału łagodniejszych ruchów na boki, dzięki czemu następuje rozwój mięśni ud pomijanych w znacznym stopniu we wspomnianych formach ruchu. Dodatkowym atutem jest mniejsze obciążenie stawów w porównaniu z joggingiem.
Kontrola nad rozwojem ciała
Różne formy jazdy wpływają w odmienny sposób na mięśnie. Zwykła jazda do przodu wspomaga zwłaszcza okolice ud, bioder i miednicy. Potrzeba równowagi sprawia, iż rozwijają się również mięśnie dolnych partii kręgosłupa i brzucha W celu aktywniejszego włączenia łydek, pośladków i tylnych mięśni ud należy urozmaicić podróż o skręty i jazdę do tyłu. Intensywna praca rąk sprzyja zaś wzmocnieniu górnych partii ciała.
Od rodzaju jazdy i umiejętności uzależniony jest dobór odpowiedniego sprzętu.
Jazda na rolkach to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jej ogromnym atutem jest dostępność niemal zupełnie niezależna od wieku. Wartym podkreślenia jest również aspekt psychicznego relaksu, jaki oferuje. Ta forma aktywności stanowi bowiem zarówno świetną okazję do wyciszenia, jak i do spędzenia przyjemnego czasu w miłym towarzystwie...
zaczerpnięte z portalu aktywni.pl
8 marca 2009, 21:37
8 marca 2009, 21:45
9 marca 2009, 10:17
Rolki są świetną rozrywką i relaksem dla każdego ? niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Nie plotkuj z koleżanką przy kawie, załóżcie rolki i rozmawiajcie, jeżdżąc po parku. Korzyści : zgrabna sylwetka, dobra kondycja i zdrowy wygląd.
Jeszcze kilka lat temu prawie nieznane, teraz stanowią groźną konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze. Pozwalają uniknąć stania w kilometrowych korkach, tłoczenia się w autobusach i tramwajach. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie jazda na rolkach jest bezpieczna. Staraj się jeździć drogami dla rowerów, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczem.
Zwykła, nie wymagająca specjalnych umiejętności, jazda po alejkach w języku rolkowców nazywa się fitness. Tak jeździć może każdy. Innym obliczem rolek jest tak zwany street, czyli akrobacje na ulicach i szalona jazda po rampach, murkach i poręczach, połączona ze skokami i znacznym ryzykiem. Przy takich akrobacjach trzeba założyć kask i zabezpieczenia na nadgarstki, łokcie i kolana. Upadki są, niestety, bolesne. Jednak mocne i wytrzymałe ochraniacze świetnie je amortyzują i chronią przed kontuzjami. Skaterzy mówią, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy, zapewniając, że jazda na rolkach to nic trudnego.
Rolki do jazdy rekreacyjnej mają wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny oraz cztery jednakowej wielkości kółka.
Te do jazdy agresywnej są stabilniejsze, mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Ponadto płoza została wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, zaś dwa środkowe mniejsze, dzięki czemu łatwiej jest jeżdżącemu utrzymać się na poręczach. Rolki te są też lżejsze, by łatwiej było kręcić w nich salta i obroty.
Rolki do jazdy szybkiej mają inaczej zbudowany but ? jest on krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.
Rekreacyjnie, dla zdrowia i przyjemności, możesz jeździć w miejskich parkach. Tylko uważaj, by nie przeszkadzać spacerującym tam ludziom. Na dłuższe wyprawy możesz wybrać się trasami rowerowymi. Jeśli chcesz spróbować swych sił w jeździe agresywnej, poszukaj najbliższego skateparku. Znajdziesz tam specjalnie przygotowane rampy, murki, skocznie i poręcze. Najtrudniej jest znaleźć miejsce do jazdy szybkiej.
Jak nauczyć się jeździć na rolkach ? radzi Erwina Ryś ? Ferens, wielokrotna mistrzyni Polski i świata w jeździe na łyżwach.
wykorzystano artykuł z portalu Fitness-rolki
4 kwietnia 2010, 23:29
15 maja 2012, 16:43