Temat: z KIJKAMI OD NORDIC WOLKING PO SUPER LINIĘ W ROKU 2012

Witam zapraszam do wspólnego odchudzania, czyli codziennie marsze z NW i zdrowe jedzenie. Kto jest chętny do wspólnej walki?

Poniżej troszkę informacji:

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy a sam Nordic Walking ma trzy poziomy aktywności- zdrowotny, fitness, sportowy.

Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia. Jak się więc okazuje, można go uznać za dobrą formę odchudzania- zrzucenia zbędnych kilogramów.

Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to nie mylić kijków do Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Czasami dochodzi do takich pomyłek gdyż sprzedawcy często nie informują klienta o dosyć zasadniczych różnicach między wyposażeniem trekkingowym a marszowym.Oprócz kijków istnieją różne ciekawe i czasami potrzebne podczas marszu dodatki.

Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Poleca się rozpoczynać przygodę z Nordic Walking pod okiem instruktora. Taka osoba pomoże dobrać kije i nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas chodzenia, ważna jest też sama technika chodzenia.

Lista aspektów zdrowotnych i korzyści z uprawiania Nordic Walking jest długa. Poniżej zamieszczam najważniejsze z nich:

  • może być uprawiany wszędzie niezależnie od pory dnia i roku
  • dla każdej grupy wiekowej
  • nieskomplikowany i szybki do nauczenia
  • jest prostą formą rehabilitacji
  • jest optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała
  • odciąża cały aparat ruchowy do 30%
  • redukuje obciążenie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego i kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób otyłych, po operacjach lub ze zwyrodnieniami
  • koryguje postawę
  • poprawia sprawność układu krążenia
  • odpręża poprawia stabilność na nierównych i śliskich powierzchniach
  • wydatek energetyczny wzrasta średnio o 20%
  • wzmacnia system immunologiczny
  • obniża cholesterol
  • podczas treningu tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę (jest wyższe o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie)
  • kijki dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu oraz na oblodzonych nawierzchniach.
Systematyczne chodzenie z kijkami to zdecydowana poprawa ogólnej kondycji organizmu, gdyż jest to umiarkowany ruch zalecany przez każdego lekarza. Taki ruch zalecany jest w profilaktyce wielu schorzeń: osteoporozie, chorobach układu krążenia, nadwadze czy ogólnie w braku odporności.
 
czy jest ktoś z okolicy Nysy lub Otmuchowa
cześć dziewczyny, jak idzie kijkowanie?

Witam wszystkie Kijkomanki, chciałabym się z Wami wymieniać spostrzeżeniami, dołączyć do waszej grupy wsparcia ( ; na kijkach chodzę już 60 dni, odrzucając chleb, słodycze i nie jedząc nic po 19 na wadze pojawiło się 6 kg mniej ( ; może dlatego że chodzę dwa razy dziennie, po 7,5 km. 

Pozdrawiam Was wszystkie miło ( ;

Pasek wagi
ja wlasnie szukam kijkow do nordic zaczelam zwykly szybki marsz ale wolalabym z kijkami w razie co mam sie czym bronic:) tylko niewiem jak je dobrac odpowiednio.?
Cześć 25rybcia,
odnośnie doboru długości kijów znajdziesz info tutaj: http://strefanordicwalking.pl/index.php/2010/05/jak-dobrac-dlugosc-kijkow/

Od mojego instruktora otrzymałam na samym początku następujące informacje dot. sprzętu:
Kijki do Nordic Walkingu powinny mieć przede wszystkim odpowiednią rękawiczkę, która spowoduje, że kijek będzie przylegał do naszej dłoni (nie pasek!!!). Zwróćmy również uwagę na ciężar kijków, im są lżejsze tym lepiej. Te z najniższą wagą wyprodukowane są z domieszką włókna węglowego (carbonu). Niską ścieralność końcówek kijka zapewni nam widia umieszczona na końcach kija (stosowana na miękki grunt), bądź gumowe buciki zakładane na asfaltowe ścieżki. Dodatkiem na śnieżną pogodę lub plażę mogą być talerzyki zapobiegające zapadaniu się kijka. Przydatną, lecz nie konieczną rzeczą jest możliwość wypięcia rękawiczki w niektórych modelach.

Powodzenia w maszerowaniu. :)

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.