Temat: Wysiłek umysłowy a zapotrzebowanie kaloryczne

Piszę, bo mam meeega wątpliwości i szukam osoby, która naprostuje mój punkt widzenia.

Czy możliwe jest, że przy wzmożonym wysiłku umysłowym, organizm ma większe zapotrzebowanie na kalorie?

Zbliża mi się sesja, teraz egzaminy i zaliczenia mam codziennie i nie mogę się powstrzymać przed podjadaniem! Czy to po prostu moje urojenia czy może potrzebuję więcej?

Zaznaczę, że przyjmuję średnio 1500 kcal, mój wysiłek fizyczny to treningi 4 razy w tygodniu, no i zrezygnowałam z autobusów na rzecz nóg, więc moja aktywność fizyczna praktycznie nie zmalała (uczę się wieczorami, a wtedy i tak siedziałam na tyłku zawsze :P).

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, nie potępiajcie mnie tylko za niewiedzę...

Mozg nie ma nic wspolnego z kaloriami, ale z jakoscia jedzenia, chodzi glownie o magnez.

Natomiast odpoczac od intensywnej pracy umyslowej - mozna wylacznie poprzez cwiczenia fizyczne. Np zakuwasz kilka godzin, conajmniej godzine musisz ostro biegac Ja z dziewczynami podczas sesji biegalysmy po schodach tak mniej wiecej 10 - 15 minut co godzine -)  Naprawde jest roznica pomiedzy takimi fizycznymi przerwami, a praca umyslwoa bez przerw. Gdy cwiczysz - wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, ale nie, gdy siedzisz nieruchomo, nie uzywajac miesni. Gdy siedzisz i nic nie robisz - to tracisz 24 kalorie na godzine, bez wzgledu na to czy ogladasz w tv Pszczolke Maje czy zakuwasz  fizyke kwantowa.

Checi na podjadanie - to zwykla reakcja na stres, Psycholodzy twierdza, ze to powrot do dziecisnstwa, gdy sie urodzilismy, to kazdy nasz placz byl "zalatwiany"  cieplym jedzonkiem  - pierwsze w zyciu wrazenia spokoju i bezpieczenswta przyszlo do nas za pomoca jedzenia. Przy kazdym stresie jest to normalne szukanie z przeszlsoci bodzcow, ktore zadzialalyi podjadanie - czyli wkladanie do ust jedzenia nas uspokaja, im czesciej, tym lepiej. Moze uzyj muzyki relaksujacej    , aby zlikwidowac strach i stres?

juljaa napisał(a):

to z tym spalaniem przy wysiłku umysłowym są jakieś mity. Jak chcesz podesle Ci jutro jakies artykuły naukowe na ten temat. To może być jedzenie na tle emocjonalnym. Może problemem jest twoja obecna dieta ( jesli nie miałaś problemu z emocjonalnym objadaniem się) i powinnaś juz stopniowo zwiekszac kaloryczność zwłaszcza ze bmi masz świetne.

bardzo chętnie poczytam na ten temat :)

Co do objadania się - nigdy nie stwierdziłam u siebie takich problemów. Na stres reaguje różnie, zazwyczaj, gdy nie jestem go świadoma to jem, a gdy do mnie dociera to od jedzenia mnie odrzuca ;)

Kaloryczności wolałabym nie zwiększać, bo boję się przytyć, a chciałabym jeszcze schudnąć ;)

ateistka napisał(a):

Mozg nie ma nic wspolnego z kaloriami, ale z jakoscia jedzenia, chodzi glownie o magnez.Natomiast odpoczac od intensywnej pracy umyslowej - mozna wylacznie poprzez cwiczenia fizyczne. Np zakuwasz kilka godzin, conajmniej godzine musisz ostro biegac Ja z dziewczynami podczas sesji biegalysmy po schodach tak mniej wiecej 10 - 15 minut co godzine -)  Naprawde jest roznica pomiedzy takimi fizycznymi przerwami, a praca umyslwoa bez przerw. Gdy cwiczysz - wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, ale nie, gdy siedzisz nieruchomo, nie uzywajac miesni. Gdy siedzisz i nic nie robisz - to tracisz 24 kalorie na godzine, bez wzgledu na to czy ogladasz w tv Pszczolke Maje czy zakuwasz  fizyke kwantowa.Checi na podjadanie - to zwykla reakcja na stres, Psycholodzy twierdza, ze to powrot do dziecisnstwa, gdy sie urodzilismy, to kazdy nasz placz byl "zalatwiany"  cieplym jedzonkiem  - pierwsze w zyciu wrazenia spokoju i bezpieczenswta przyszlo do nas za pomoca jedzenia. Przy kazdym stresie jest to normalne szukanie z przeszlsoci bodzcow, ktore zadzialalyi podjadanie - czyli wkladanie do ust jedzenia nas uspokaja, im czesciej, tym lepiej. Moze uzyj muzyki relaksujacej    , aby zlikwidowac strach i stres?

muzyka niestety u mnie odpada. Staram się niczego nie słuchać, ani oglądać nawet w przerwach w nauce, bo później dzwoni mi cały czas w głowie i nie mogę się skupić :/ 

Spróbuję coś wysiłkowego :) dzięki! ;)

Zamiast jeść słodycze jedz np banana w ciągu dnia, świeże daktyle, kilka jabłek - dobra pożywka dla mózgu i niestraszna dla ciała.

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.