Temat: czas treningu.

Witam !
Mam pytanie . Jak myślicie jaki jest optymalny czas ćwiczeń cardio ?
Kiedyś czytałam ,że najlepsze efekty przynosi 1,5h jazda na rowerze/rolkach itp? Jak myślicie ?

daisyxoxo napisał(a):

moim zdaniem 1,5h to max, ćwiczenie więcej to już chyba podchodzi pod tryb życia sportowca.tomekd789, mógłbyś podać jakieś wiarygodne źródło tego wzoru? zaintrygowałeś mnie, bo według tego co podałeś, moja przerwa pomiędzy treningami powinna wynosić 44 godziny, a więc prawie dwa dni! to dużo, bo ćwiczę codziennie, albo 5/6 dni w tygodniu. (70min : 8 * 5. taki współcznynnik bo mam dość intensywny trening)


Źródło to instrukcja obsługi jednego z zaawansowanych modeli pulsometru Polar, z licznymi dygresjami tego rodzaju (np. które układy organizmu i w jakim czasie podlegają regeneracji, teoria hiperkompensacji, etc.). Niestety link już nie działa, a ja gdzieś posiałem PDFa. Zresztą wzorek jest troszkę bardziej skomplikowany, bo uwzględnia jeszcze rodzaj treningu (np. dla wioślarstwa każe mnożyć czas regeneracji jeszcze przez 1,2, a dla pływania przez 0,8) i przypadki szczególne w postaci bardzo długotrwałego wysiłku.
Co do Twojej wątpliwości: współczynnik 5 to już granica zakresu anaerobowego dla wysiłku angażującego duże partie mięśni, np. biegu. Ja osobiście wytrzymuję jednorazowo do 20 min. takiego treningu, a i to z przerwami i nie codzień. Moim zdaniem zawyżasz, dla wysiłku, który jesteś w stanie utrzymać przez 70 min, prawdopodobnie będzie to ok. 2. Czyli 70 * 2 / 8 = 17,5, i wszystko się zgadza.

Dygresja na marginesie i jako ciekawostka: współczynnik dla intensywności wysiłku dość dobrze koreluje ze wzorcowym stężeniem mleczanów we krwi, w mmol/l. Wzorcowym, tj. zakładając, że trenujący nie jest np. Louisem Armstrongiem.

T.

KochamTiramisu napisał(a):

Tomek chyba podaje regenerację bez wspomagania (woda, żele etc) i czas trwania treningu też. Więc jest to b.względne . Inna sprawa jak ćwiczysz .Koleżanka pyta o cardio, jeśli łączymy cardio z siłowymi to regeneracja też powinna przebiegać inaczej - czyli raczej nie zaleca się ćwiczenia tej samej partii mięśni codziennie.


Tego z wodą nie rozumiem. Regeneracja to regeneracja, "instrukcja obsługi" raczej zakłada optymalną, tj. z odpowiednim nawodnieniem, planowym odbudowaniem rezerw glikogenowych, itd. Pewnych rzeczy i tak nie da się przeskoczyć, zakładając, że nie chcemy wpaść w przetrenowanie.
Jeśli chodzi o siłownię nie czuję się kompetentny. Od kolegi trenera wiem, że regeneracja różnych mięśni przebiega w różnym tempie, np. brzuch można ćwiczyć codzień, a czworogłowe nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Z zasłyszanych, ale bez gwarancji źródła, nie należy również łączyć biegów interwałowych z siłownią tego samego dnia - ale to raczej logiczne.

T.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.