- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
5 maja 2015, 19:45
Groteska nie poddawaj się!! Trzymam kciuki za Ciebie.Jesteśmy na tym samym dniu i bliżej nam niż dalej:) pomyśl jaka jesteś niesamowita, że masz kontrole nad sobą. Co do dolegliwości mam podobną z kłuciem w lewym boku i okropnie mnie od paru dni boli kręgosłup. Nie wiem czy ma to coś wspólnego z dietą właśnie.. U mnie na razie -8kg, więc mnie moje kg motywują jeszcze bardziej.. Mam tylko jeden problem, bo właściwie mogłabym nic nie jeść.. niby urozmaicam, itd., ale jak pomyślę, że mam znowu trzeć, obierać, itp., to wole nie jeść nic lub zjeść jabłko..
5 maja 2015, 20:06
8 kg! GRATULACJE! Szalona
Dla mnie to marzenie, ja schudłam połowę tego, ale ja ogólnie bardzo trudno chudnę... Powiem szczerze, że myślę o jakimś wspomagaczu, jakiś tabletkach... ale to już po diecie i nie wiem jeszcze czy na pewno, bo to jednak chemia i wiem, że głupota, ale tak mi ciężko jejuniu;d no aż jak tak o sobie myślę, to wstyd mi, że taka jestem haha, dieta, a ja przeżywam jakby mi się działa krzywda;d
5 maja 2015, 20:27
Shirine, często puchną Ci kończyny po nocy?
Właściwie to codziennie. Jedynie przez ostatnie trzy dni było lepiej, ale dzisiaj palce były mocno spuchnięte. A Tobie?
No, napisałam do Pani Dąbrowskiej w sprawie tego limitu kalorycznego. Jeśli mi odpowie (ma dużo maili i nie na wszystkie odpowiada), to zdam relację.
5 maja 2015, 20:31
Tak, często mam z tym problem. Właściwie nie pamiętam, kiedy miałam normalne dłonie. Może dieta trochę pomoże.
5 maja 2015, 21:29
masza, spróbuj wywalić sól i włączyć do diety potas z magnezem chelatowym i vit B6 oraz koenzym Q i kwas nikotynowy. Wytrzymaj tydzień i daj znać czy coś drgnęło
5 maja 2015, 21:39
Dzięki za pomoc, witaminy stosowałam już różne.O koenzymie i kwasie nikotynowym nie słyszałam, że mogą pomóc w moim problemie. Chętnie spróbuję, ale dopiero po diecie. Jestem mocno zafiksowana na punkcie zbawiennych zdrowotnych korzyści płynących z tej diety i chcę ją przejść bardzo rygorystycznie.
5 maja 2015, 21:42
to są profesjonalne suplementy wspomagające pracę naczyń /od mojego chirurga naczyniowego/ i wzbogacające WO na zasadzie synergii.
Konsultowałam je kiedyś z dr Dąbrowską i nie ma żadnych przeciwwskazań.
BTW podobne suplementy czynią wydajniejszą również terapię Gersona / jest tam więcej jeszcze innych suplementów/
6 maja 2015, 08:33
Dzień: 6/42
Z racji deszczowej pogody, zamiast biegania, godzinka na rowerku stacjonarnym i męskie pompki
Nastrój jak zwykle super
Miłego dnia :))))
6 maja 2015, 09:39
U mnie dzień 7. Biegania dzisiaj nie będzie, bo nie wolno mi codziennie. Za to pojeździłam na rowerze w deszczyku (fajnie!). Czuję lekkie zmęczenie i zakwasy po wczorajszym ćwiczeniu siły biegowej. Ale to jest nawet przyjemne.