- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
24 października 2014, 09:30
Dzień kolejny rozpoczęty. Po dyżurze nocnym szybko uciekłam ze szpitala, żeby nie wąchać zapachów porannej kawy. Ale idzie dobrze. Dwa kg w dół to dobry początek. Mam nadzieję wytrzymać 3 tygodnie A JAK DAM RADĘ to 6 tygodni ale czy to się uda? Widzę że dzielnie się trzymacie i dołączają nowe wojowniczki. Trzymajmy się razem, wspierajmy się mocno, a na pewno nam się uda. Pozdrawiam wszystkie przyjaciółki w boju!
24 października 2014, 15:27
U mnie dziś trzeci dzień i oprócz tego że marznę to jest OK. Zastanawiam się czy kontynuować, po chciałam zrobić tylko krótki detoks, ale w sumie jak tak dobrze idzie, może warto? Czy do tej diety trzeba się jakoś przygotować, bo ja zaczęłam całkiem z marszu i nie chciałabym sobie zaszkodzić. Fizycznie czuję się w porządku, cierpi tylko psychika, no bo tylu rzeczy trzeba sobie odmówić :) Pozdrawiam Was wszystkie!
25 października 2014, 19:39
Jak czujesz się dobrze, to kontynuuj. Lubię być na WO. Wtedy wszystko jest proste.
26 października 2014, 13:48
Tak calkiem z marszu i bez wiedzy moze nie uzyskasz oczekiwanego efektu tzn. detoksu... Warzywami sobie nie zaszkodzisz, a mozesz przywrocic zdrowie, tak mowi Dr Dabrowska. Jesli chcesz wiecej poczytac dolaczam ponizszy link:
http://ewadabrowska.pl/index.php?option=com_conten...
Marzne tez, ale pije ciepla herbate i jest dobrze... ale to pomalu zaglada do nas zima.
26 października 2014, 15:53
Dzięki dziewczyny, Danux poczytałam trochę o tej dziecie i znalazłam też cały wykład dr Dąbrowskiej (3 godz. słuchania), może komuś się przyda: http://www.akademiawitalnosci.pl/5-mitow-na-temat-postu-i-cenny-wyklad-fachowca-dr-ewy-dabrowskiej/. Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco i kiedyś na pewno spróbuję przynajmniej dwóch tygodni. Teraz po 4 dniach z różnych przyczyn uznałam, że lepiej mi będzie na bardziej urozmaiconej diecie, więc zaczynam powoli dodawać produkty zbożowe. Ale nawet te 4 dni robią różnice, czuję się lżejsza i mam więcej energii. Mam nadzieję że to mnie zmobilizuje do zdrowego odżywiania na codzień. Pozdrawiam i trzymam za Was kciuki :)
27 października 2014, 13:07
Witam wszystkich:) już tu kiedyś byłam, nawet dwukrotnie:) za pierwszym razem zrobiłam pełne 42 dni, za drugim skończyłam po miesiącu. Dziś zaczynam podejście trzecie, chciałabym zrobić pełne 42 dni ponownie.
Niestety sprzeniewierzyłam się zasadom zdrowego odżywiania więc dziś zaczynam z wagą wyższą niż za pierwszym razem czyli 79,5...Za to jestem mocno zmotywowana, by po diecie jeść już zdrowo.
Musze sobie poprzypominać sporo zasad i przepisów z czasów mojego pierwszego postu,bo sporo mi z głowy jednak uleciało. Od razu więc zapytuję o dozwoloność kilku produktów, co do których mam wątpliwości: bakłażan, czerwona herbata, yerba mate. W głowie mi świta,ze były dyskusje na ten temat, nie pamiętam natomiast jakie są ostateczne ustalenia;)
27 października 2014, 14:28
hej, mam pytanie
Czy jeśli się na tej diecie schudnie pare kilo i potem wróci się do diety 1300-1400 kcal (odchudzającej) to te kilogramy wrócą?
28 października 2014, 07:49
hej dziewczyny;) wrocilam po tygodniowej chorobie, niestety przerwalam diete na polecenie lekarza, bylam strasznie slaba... obecnie jestem na zdrowym zywieniu, ale niestety zazywam silne leki sterydowe i waga troszke wzrosla, ale planuje wrocic do was 12 listopada;) trzymajcie kciuki zebym nie wrocila do wagi poprzedniej:)
28 października 2014, 13:24
Gapolcia mam do Ciebie pytanie, jak bylas w osrodku, to ile bylo posilkow dziennie na WO?? Czy mozna miedzy glownymi posilkami jeszcze jesc jakies male salatki, albo kawalek owoca? Nie mam wlasciwie takiej potrzeby, ale chcialabym wiedziedzc... nigdzie sie nie doczytalam. Jak leca Tobie dni na dietkowaniu? Mi ogolnie jest dobrze... nawet nie chce mi sie grzeszyc.
Diladriel, a co do herbatek pije czerwona PU-ERH, a teraz jest juz zimno, to mi bardzo pasuje... czystej wody malo pije, jest jakas stala zasada oprocz wyeliminowania herbaty czarnej i oczywiscie tez kawy?? Wie ktos na ten temat wiecej??